Způsob jak najít rovnováhu

Přestože název tohoto článku je už obehraný, hledání rovnováhy mezi pracovním a osobním životem je tak trochu mýtus.

Jistě, příliš pracujeme a nemáme čas na všechno ostatní, co ještě chceme stihnout; jsme stále unavení; jíme jídlo z fastfoodu nebo polotovary z mrazáku raději než zdravé a výživé jídlo a neumíme pořádně být sami se sebou…ale to je přece život který chceme, nebo ne?

OK, možná by to chtělo trochu změnit nastavení. Práce, život, vzdělávání se, vztahy a zdraví, to vše je důležité a „rovnováha“ je pravděpodobně špatně zvolené slovo. Ovšem přizpůsobit své životy také životním touhám a prioritám není špatný nápad.

Přítel se mě nedávno ptal, jak to dělám – jak skloubím svůj osobní život a všechny projekty, na kterých dělám – a to mě přimělo zastavit se a zamyslet se. A objevil jsem, že dát si pauzu a zamyslet se, je klíčem ke všemu.

Takže tady je způsob, jak to dělám.

  1. Pravidelný odpočinek. V životě jsme příliš zaneprázdění a zapálení do toho, co děláme a to tak, že nemáme prostor přemýšlet. Do svého života jsem zařadil pravidelné pauzy, díky kterým mám čas přemýšlet. A jaký druh přestávek mám na mysli? Ráno medituji, k notebooku si přinesu kávu, dám si sprchu, jdu o samotě na procházku, dám si čaj se svou ženou nebo s přítelem, zaběháme si nebo vymyslíme něco jiného. To vše vytváří prostor pro přemýšlení o životě. Pravidelně odpočívejte a vytvořte si tak prostor.
  2. Mějte nadhled. Když odpočíváte, odhlédněte od toho, co právě řešíte a to vám umožní se na věci podívat z nadhledu. Jak žijete svůj život? Jakým chcete být člověkem? Rozhodujete se po celkovém uvážení? Jaké jsou vaše hodnoty? Žijete tyto hodnoty? Během každé přestávky nemusíte přemýšlet nad všemi těmito věcmi, ale využijte chvíle odpočinku k přemýšlení tímto směrem.
  3. Přizpůsobujte. Když si všimnete, že trávíte příliš mnoho času u počítače a přitom se sotva věnujete dětem a lidem, co máte rádi, poznamenejte si to. Stejně tak pokud zpozorujete, že jsou zanedbávané důležité projekty nebo že nemáte čas cvičit a vaše dieta se řítí do pekla, udělejte si poznámku. Přemýšlejte o tom, jak si to uspořádat jinak.
  4. Vymezte si čas. Je super dělat si poznámky a v mysli všechno vyladit, ale bez akce to nemá význam. Co můžete podniknout pro to, abyste vylepšili způsob, kterým nyní trávíte čas? Udělejte závazek a napište si ho do kalendáře. Nic ve smyslu, že vyskočíte ve chvíli, kdy nadejde čas a vy si zrovna prohlížíte své oblíbené stránky. Myslím tím závazek, kterému můžete dostát. Například pokud chcete více sportovat, domluvte si s kamarádem pravidelné termíny, kdy budete chodit běhat nebo posilovat, navštěvovat hodiny jógy nebo chodit do posilovny, kam jste se zapsali před 11 měsíci a ještě ani jednou tam nebyli. Dělejte to pravidelně. Pokud chcete pracovat na projektu, určete si čas, kdy půdete do kavárny nebo knihovny na 3-4 hodiny jen kvůli tomu, abyste pracovali. Nebo se zavažte, že se budete celý týden věnovat psaní. Někomu o tom řekněte a ještě lépe zavažte se, že to stihnete a budete mít hotovo do konce týdne (nebo jakéhokoli data, které si určíte). Na pevno si dejte termín.

Tak to je moje metoda. 4 kroky, které dělám pravidelně.

Život je konstatní změna. Rozdíl je v tom, jestli změny děláte vědomě.

Jedna myšlenka na “Způsob jak najít rovnováhu”

  1. Zdravím Pavle, před rokem a půl jsem náhodou narazil na tuto stránku a dnes jsem jiný člověk, jsem ti tímto velice zavázán a mnohokrát ti děkuji za vše. Věřím, že té rovnováhy dosáhnu, nebo se jí alespoň přiblížím. Jen tak dál, dáváš lidem mnohé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *