„Většina z nás občas potřebuje nějakou tu berličku, ale je více než hloupé je používat ještě ve chvíli, kdy už to zvládnete po svých.“ ~ C. S. Lewis
Znám lidi, kteří cestují na krátkou dovolenou s obrovskými kufry a taškami; dokonce i tehdy, když vše z toho v žádném případě nevyužijí. Dělají to, protože se tak cítí bezpečněji.
Jiní mají z toho samého důvodu přeplněné domy. Ta spousta věcí jim dává pocit bezpečí, bezstarostnosti; jsou zkrátka připraveni na všechno.
Mnoho lidí je zcela zaneprázdněných a pořád v jednom kole, protože se tak cítí produktivní a hlavně se tak nenudí.
Kuřáci nechtějí přestat – kouření jim pomáhá zvládat stres…
Co mají tihle všichni společného?
Spoléhají se na „berličky“.
O potřebě opory, jakýchsi pomyslných berliček, jsem začal poprvé přemýšlet, když jsem přestával s kouřením. Došlo mi, že jsem si myslel, že potřebuji kouřit abych se uklidnil a také, že je to pro mě zdrojem potěšení. Cigarety byly jen berlička. Se stresem se můžu vypořádat i jinak, ale musím se naučit nějaký jiný způsob, jak to udělat. Potěšení můžu najít také jinde, jen musím zkusit něco nového.
A tak jsem se učil. Teď snadno zvládnu stres bez kouření – medituju, vědomě piju čaj, běhám a pracuju venku, chodím na procházky, dávám sám sobě prostor i během dne; upustil jsem od očekávání a potřeby dokonalosti, které mě dohromady stresovaly ze všeho nejvíc. V tom všem jsem našel zalíbení, také v setkávání se s přáteli, v dobrých knihách….a už nepotřebuju kouřit, aby mi bylo dobře.
Pustil jsem se svých berliček.
Život si moc neusnadníte, pokud se budete dál držet různých pomyslných opor a jedné po druhé se prostě nepustíte. Například vlastnění věcí nebo nošení mnoha věcí je berlička. Být zaneprázděný, abyste se nenudili nebo abyste se cítili produktivní, je berlička.
Najděte jiné způsoby, jak naplnit tyto potřeby, bez berliček.
Tady je pár návrhů, jak to udělat:
- Bezpečí. Potřebujete pro svou jistotu majetek, velké zavazadlo nebo spoustu věcí? To, co jsem se naučil je, že bezpečí, které nám dává toto vlastnictví a majetek, je jen iluze. Nepotřebujete jej. Místo toho si vybudujte „síť záložních řešení“. Potřebujete nářadí nebo kolečko? Půjčte si to od souseda nebo kamaráda a vytvořte skupinku, kde bude mít každý něco. Potřebujete šaty jen pro určitou událost? Kupte si levnější, půjčte si je nebo jděte v tom, co máte. Pokud vlastníte méně věcí, znamená to, že i méně kupujete a jste bohatší a bezstarostnější než ten, kdo toho kupuje hromady.
- Nuda. Myslíte si, že potřebujete být zaneprázdnění nebo pořád surfovat na internetu, abyste se nenudili? Strach z nudy se týká mnoha z nás. Pokud se naučíte být vědomí, tak neexistuje strach z nudy, protože každý okamžik a každá situace obsahuje nekonečné množství zázraků, nových lekcí, nepředvídatelné krásy a překvapení. Jenom tomu věnujte pozornost. Nepotřebujete se rozptylovat, být zaneprázdnění ani dělat všechny ty vzrušující věci co všichni ostatní.
- Produktivita. Znamená zaneprázděnost také produktivitu? Ne, to pravděpodobně znamená, že si neumíte vybírat. K tomu, abyste byli méně zaneprázdnění, se musíte umět rozhodnout, že některé věci jsou důležitější než jiné a říci ne těm méně důležitým. Tím budete mít dostatek času a energie na to důležité. Můžete být málo zaneprázdnění a přitom produktivní tím, že si dáte prostor zaměřit se na to důležité a dáte největší důraz na to, co má pro Váš život a kariéru opravdu význam.
- Pohodlí a zvládání stresu. Co nám pomáhá k tomu, abychom se uvolnili? Kouření, alkohol, televize, internet, jídlo, nakupování… Existuje mnoho věcí, o kterých lidé věří, že se po nich uvolní a budou v pohodě. Naneštěstí spousta těchto věcí vede ještě k většímu stresu – kouření má vliv na naše zdraví, nakupováním může vést k dluhům, televize a podobná zábava k pasivitě a špatnému zdraví. Lepší cesty, jak se zbavit stresu a dát se do pohody (spoustu z nich jsem už zmínil) jsou: meditace, posezení u čaje, cvičení, procházky, koupel, psát si deník, popovídat si s přáteli, cvičit jógu, tvořit…
- Láska. Sousta lidí si schovává sentimentální maličkosti, dárky, upomínkové předměty. Představují pro ně lásku. Ale my přece k lásce a vzpomínkám tyhle předměty nepotřebujeme. Láska není ve věcech. Je v nás a lidé, které milujeme také. Nechte věci být a buďte raději s lidimi, které máte rádi. Věnujte čas psaní nebo přemýšlení o krásných zážitcích a lidech, které máte rádi. A k tomu nepotřebujete věci. A ještě lépe, věnujte čas tomu, že máte lidi rádi teď a neupínejte se na minulost.
To bylo pár příkladů, jak se těch pomyslných berliček pustit. Mohu jen doporučit popřemýšlet nad tím, proč vlastně máme tolik věcí, proč toho tolik děláme, proč si bereme tolik věcí a uvědomit si, jaký druh opory v tom všem máme, co pro nás to vše znamená. Pak najděte lepší cestu jak tyto potřeby naplnit.
A poslední věc: spousta lidí neumí nechat věci jít, protože se bojí, že udělá špatné rozhodnutí. Pokud si nejsou jistí, že udělají 100% dobré rozhodnutí, raději neudělají nic. To má za následek zbytečné hromadění starostí.
Lepší cesta oproti této zjevně nefunkční je experimentovat. Předem si nemůžete být jistí výsledkem, pokud to prostě nezkusíte. Takže dělejte malé experimenty, nechte věci být a pozorujte, jestli je opravdu potřebujete. To je jedna z myšlenek mého Year of Living Without. Ale vy můžete zkusit i daleko menší experimenty třeba jen na týden nebo den a rovnou se podívat na výsledky. Pomůže vám to se strachem ze špatného rozhodnutí.
Zjednodušovat si život stojí za to. Tím, že se zbavíte všech těch pomyslných opor, objevíte mnohem více o sobě a předně si uvědomíte, že nic takového nepotřebujete. Najdete odhodlání ke hledání nových řešení jak naplnit své potřeby. Jste pak daleko svobodnější v tom, žít svůj život jak opravdu chcete.
Moc povedený článek. Zrovna tohle jsem v tomto období potřebovala. Přeji hodně úspěchů při hledání smyslu tohoto světa a další podobné příspěvky! Děkuji