Zen produktivita

Jednoho rána jsem měl opravdu hodně práce, kterou jsem musel ten den stihnout. Sám sebe jsem tím začal stresovat. Začalo to už když jsem vstával z postele a začal jsem přemýšlet nad všemi úkoly, co na mě čekají.

Místo toho, abych šel a tu práci udělal a měl ji tak dřív hotovou, sledoval jsem svou nechuť k práci a jak jsem z toho vystresovaný a cítím se přitlačený ke zdi. Je to zajímavý pocit sledovat, jak má panika roste a já se cítím každým okamžikem víc ztracen. Můj adrenalin stoupal jako by mi měl roztrhnout hruď. Má mysl závodila s mými myšlenkami a srdce mi tlouklo o závod.

Občas se mi tohle stane – cítím se, že mám před sebou hrozně práce a začnu se strachovat, jestli to zvládnu. Už jsem se s tím naučil vyrovnat, takže jakmile se tento moment objeví, vím, že sám sobě musím důvěřovat, že budu v pořádku. Kupodivu se to změní. Pomáhá mi to se rychleji z této situace dostat.

Co máte tedy dělat, když jste přepracovaní, přehlcení, máte spoustu práce před sebou a ještě se vám do toho v mnoha případech nechce?

Prozradím vám pár cvičení, které mi fungují. Sdílím je tu s vámi, protože věřím, že vám pomohou.

  1. Věřte v moment tady a teď. Stres a úzkost je většinou strach nebo rovnou hromada strachů o budoucnost, což je vcelku normální. Je to jenom nedostatek důvěry v budoucnost. Nevěříte, že se věci vyřeší. A co jsem zjistil během svého experimentování je, že to je vlastně velká nedůvěra v přítomnost. Jestliže přítomnost není dostatečně dobrá, pokud nejste dobří v tuto chvíli, tak v budoucnu selžete. Já jsem se však naučil, že se mi vlastně nic špatného v budoucnu nestane, pokud tady a teď budu jednat v souladu se sebou samým. Důvěřuji v přítomný okamžik a také v to, že se vše vyřeší. Zkuste toto krátké cvičení: Koukněte se na moment, ve kterém zrovna jste. Koukněte se kolem sebe, do sebe samotných. V podstatě tento okamžik je v pořádku – kdyby tomu tak nebylo, tak byste například seděli v sanitce namísto čtení tohoto článku na Zenhabits. Tato chvíle je v pořádku a to, co se stane za chvíli, bude s největší pravděpodobností také v pořádku. A ta další chvíle bude také skvělá. Máme tendenci vymýšlet si katastrofální scénáře, když se to ještě vlastně vůbec nestalo.
  2. Na několik minut si zameditujte. Zní to ironicky, ale když máte před sebou hodně práce, nejlepší věcí, kterou můžete udělat je, že si zameditujete. A ne, že se pustíte hned do práce a začnete pospíchat a dělat jednu věc přes druhou. Zjistil jsem, že chvíle meditace vám opravdu pomůže vrátit se do přítomnosti. Uvědomíte si, že je to krásná chvíle. Zrovna teď. Místo toho žít neustále v budoucnosti, můžete si uvědomit přítomný okamžik, podívat se sami na sebe a na váš dech. Tohle vám pomůže dostat se do klidu. Poté se s klidem můžete pustit zase do práce. Toto cvičení vám zabere asi jenom 3 minuty. Soustřeďte se na svůj dech, na vaše tělo a na zvuky kolem vás. Vraťte se k tomuto cvičení, kdykoliv začnete ve své mysli bloudit.
  3. Napište si krátký seznam. Když jste přetížení a máte hodně práce, seznam vám může pomoct. Ale teď vážně! Zjistil jsem, že nejsem schopen dělat sto věcí najednou. Dokonce nejsem schopen dělat ani 2 věci najednou. Já se mohu soustředit pouze na jednu věc a tu mohu dělat. (I když je pravda, že umím přebíhat od jednoho úkolu k druhému, ale je to absolutně neefektivní). Měl bych se přitom soustředit na ten nejdůležitější úkol. Nejlepší cestou, jak toho docílit je, napsat si krátký seznam nejdůležitějších úkolů, které musíte udělat. Co mě dnes posune kupředu? Co je dnes to nejdůležitější? Nejsou to jenom velmi urgentní emaily, nýbrž jsou to takové úkoly, které pro vaši kariéru a život znamenají hodně. Bývají to většinou tak 3 věci za den, ale napište klidně i 5, pokud to nelze omezit na 3. Tento list vám ukáže, na co se soustředit jako na prvním místě. Teprve poté až tyto úkoly splníte se můžete vrhnout na menší úkoly dne.
  4. Jeden úkol. Nejefektivnější jsem, když si vyberu jeden důležitý úkol a opravdu se na něj soustředím. Když přebíhám od jednoho úkolu k druhému, na konci zjistím, že jsem se nikam neposunul. Důležité úkoly mě tlačí zpět, protože potřebují více mé pozornosti. Mezitím, když odbíhám od jednoho k druhému, nepotřebuji se tolik soustředit a nebereme mi to tolik energie. Během tohoto neustálého odbíhání od jednoho k druhému vám může připadat, že jste toho udělali hodně. To je však omyl. Udělali jste sice hodně malých věcí, ale ne ty velké a důležité. Proto se soustředím opravdu a pouze jenom na jeden úkol a věnuji mu svou plnou pozornost. Někdy se mi stane, že mě něco nebo někdo vyruší. To je v pořádku, pokud se tomu opravdu nelze nijak vyhnout. Nemůžete mít pod kontrolou každý moment (nebo každou chvíli). Ta nejlepší schopnost je, soustředit se na jednu věc, místo toho, abych pořád odbíhal od daného úkolu k něčemu jinému.
  5. Nastavit si záměry. Ještě před tím než začnu pracovat na určitém úkolu, tak se zastavím. Zeptám se sám sebe: „Je to teď ten nejlepší a nejdůležitější úkol, na kterém v tuto chvíli mohu pracovat?“ Pak se také ještě zeptám: „Co je to „proč“ – co mě motivuje k tomu, co právě dělám?“ Jinými slovy: „Proč to dělám? Čeho chci dosáhnout? Co mě motivuje?“ Pomáhá mi to pochopit proč věci dělám a jsem více motivován. Díky tomu také zvládám věci dodělat, i když začnou být těžké. Uvedu vám příklad z mého života. Řeknu sám sobě: „Pomohu čtenářům vyřešit jejich problémy.“ To mi pomáhá a cítím se během své práce dobře. Je to mnohem lepší důvod než „Dělám to, protože to je na mém seznamu úkolů.“ nebo „Musím to udělat, protože mě o to někdo poprosil.“ Daný úkol musím udělat tak i tak, ale s dobrým záměrem se víc soustředím a jsem více motivovaný.
  6. Uvědomte si, že už jste to dokázali. Často utíkáme někam pryč, hlavně být jinde než kde teď jsem. Snažíme se dosáhnout cíle, posunout se vpřed stále a stále dál. Ale kam jdeme? Budeme šťastnější, když tam budeme? Je to lepší místo než kde se zrovna nacházíme? Přišel jsem na to, že není. Není lepší. Kde zrovna jste je krásné místo. Stejně krásné jako jiné místo, kam chceme utéct. Už jste tady. Usmívejte se, oceňujte tuto chvíli. Tohle je váš zásadní úkol. Neutíkejte nikam jinam a věřte, že někde jinde není lépe. Uvědomte si, že všechna ta krása je ve vás samých.
  7. Zaměřte se jen na teď. Když jste zahlceni úkoly, které mají tendenci se hromadit, pracujte podle svého seznamu úkolů. Všechny další úkoly, které budete řešit jen v mysli, vás budou stát neskutečně mnoho energie a stresu. Tím, že necháte všechny minulé a budoucí úkoly za hlavou a budete postupovat podle vašeho seznamu, budete méně ve stresu, méně přetížení a unavení.
  8. Nemusíte dokončit svůj seznam úkolů. To je něco, kvůli čemu se stresuji docela často. Strašně moc chci dodělat všechny úkoly, které jsem si napsal na svůj seznam. Například se snažím mít prázdnou emailovou schránku. Je to nesmyslný cíl. Můžete mít neomezené množství emailů ve vaší schránce, libovolný počet úkolů na vašem seznamu. Co je na tom špatného, jestli za den nedokončíte ani jeden úkol nebo dokončíte jenom tři? Tohle vám nezmění život. Když upustíte od těchto cílů, které vám ke všemu ještě vůbec nepomáhají, zbavíte se hodně stresu. Sám to cvičím tak, že si nechávám nějaké emaily ve své emailové schránce a nějaké úkoly na zítra.

Všechny tyto zmíněné oblasti jsou dobré procvičovat. Nedělám úplně vždy a vše správně a také to občas pokazím. Ale vždy, když si na tohle všechno vzpomenu, je můj den mnohem lepší, více se soustředím a rapidně se mi sníží hladina stresu. 

Jedna myšlenka na “Zen produktivita”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *