Zamyslete se nad svými životními cíli

Nikdy není vhodný čas, abychom si sedli a popřemýšleli, čeho vlastně chceme v životě dosáhnout. Jsme zaneprázdnění, a i když zrovna nemáme co na práci, nejradši bychom si jenom sedli před televizi nebo prozkoumali obsah lednice. Už nepřemýšlíme nad tím, jak chceme strávit zbytek svého života.

Udělejte to dnes, pokud jste se k tomu ještě nedostali. Zabere vám to tak 10 až 20 minut a může to změnit všechno.

Není to tak těžké. Nejspíš už máte dost dobrou představu toho, co chcete dělat, ale možná jste si jí ještě nehodili na papír. Je možné, že jste podobné cvičení už dělali, ale dlouho jste svoje cíle neaktualizovali. Teď je ten správný čas to napravit.

  1. Jak začít? Nejdřív se zamyslete nad tím, co chcete aby o vás lidé říkali na vašem pohřbu. Tohle mám od Stevena Coveyho z jeho knihy „7 návyků skutečně efektivních lidí“. Jde o zvyk začít od konce. To je velice šikovné. Představte si, že jste už na sklonku života a koukáte se zpět. Co chcete mít za sebou? Čeho jste dosáhli? Jakým jste člověkem? Tady je klíč: začněte žít svůj život tak, že se stanete tím, kým chcete.
  1. A nyní, když jste se nad tím už zamysleli, napište si cíle, kterých chcete dosáhnout než zemřete. Můžou se týkat různých odvětví. Tady jich mám několik, u kterých můžete začít: profese, vzdělání, rodina, duchovno, cestování, odpočinek, koníčky, lidi, charita. Nejspíš vás napadají další, ale není potřeba mít cíle úplně všude. Jde jen o pár oblastí pro inspiraci.
  1. Vylepšete svůj seznam nebo ho rozšiřte. Po prvních nápadech můžete mít potřebu svůj list zkrátit nebo naopak rozšířit. To může být zábava. Není na škodu myslet ve velkém. 
  1. Teď to rozsekněte! Čeho byste měli během následujících 10 let u každého z cílů dosáhnout? A co v 5 letech? Během 2 let? Za jeden rok? Za měsíc?

Jakmile budete mít pro každý cíl plán na příštích 10, 5, 2, 1 rok a 1 měsíc, vytvořili jste si opravdu pevné opěrné body.

  1. Jděte do akce! Rád si beru k ruce svoje měsíční cíle a dělám si seznam věcí, které je během týdne potřeba udělat. Co mohu dnes podniknout, abych se posunul za svými sny? Pokud se mi povede udělat alespoň jednu věc, udělal jsem už tak hodně pro to, aby se mi moje sny splnily.

Jděte svým cílům naproti už dnes, napište si je na papír a vytvořte si plán.

 

 

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *