Umění zastavit se

Dnes se s vámi podělím o jeden z mých menších návyků, který mi změnil život.

Udělat si pauzu. Zastavit se. To je to, na čem záleží.

Když se vám něco nepovede či jste selhali, je to tím, že jednáte bezmyšlenkovitě a vůbec si to neuvědomujete. Máte nutkání jíst nezdravé jídlo? Přesto ho jíte. Naléhavě musíte zkontrolovat emailovou schránku místo toho, abyste napsali další kapitolu vaší knihy? A tak trávíte čas na mailu. Musíte si jít zakouřit, pít alkohol, kousat si nehty, hrát hry na Facebooku, prokrastinovat, zrovna dnes vynechat posilování, dát si víc hranolek, kritizovat, žárlit nebo být naštvaný, urážet ostatní…jednáte s pocitem, že musíte. Děláte to s nutkáním.

Co kdybyste se místo toho naučili zastavit se při každém svém nutkání? Co takhle zastavit se, pozorovat to nutkání, více si uvědomovat svou touhu, věnovat ji pozornost a podívat se, jak se vlastně cítíte? A nedělat ukvapené závěry?

Protože poté vás nutkání nebude tolik ovlivňovat. Budete tak schopni udělat vědomé rozhodnutí, které pro vás může znamenat lepší volbu nebo díky němu budete šťastnější.

Jestliže se zastavíte, vytvoříte prostor. Prostor se nadechnout, zamyslet se, nedělat ukvapené závěry.

Tato chvíle, tato pauza, vám dá odpovědi na všechny problémy. Je to malá změna, ale tak silná.

Chcete-li si dát pauzu, všimněte si svého dalšího nutkání. Je teď opravdu nutné zkontrolovat něco na internetu? Nebo sníst něco nezdravého? Pozorujte své nutkání, prozkoumejte ho a poučte se z něho, jak nejvíce můžete. Budete-li reagovat na své nutkání až poté, co se zastavíte, je to v pořádku. Jenom si nutkání uvědomte, zastavte se a věnujte tomu pozornost.

To samé udělejte i ve chvílích silného nutkání něco porušit či udělat něco, co vlastně vůbec nechcete a neprospívá vám to. Každým opakováním se budete zlepšovat a věřte mi, budete mít spoustu možností si to procvičit.

Důležité je vědět, že vaše nutkání nezmizí, ale vaše schopnost zastavit se a vědomě se rozhodnout, jak budete reagovat, zesílí. Když si dáte pauzu, získáte tím všechny odpovědi, které potřebujete:)

 

 

Jedna myšlenka na “Umění zastavit se”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *