Umění zaměřit se na jednu věc

Zažíváte někdy dny, kdy se nedokážete soustředit a zaměřit se na to důležité? Kdy promarníte čas nicneděláním nebo děláte všechno ostatní, jen ne to, co byste měli?

Nebo toto „nicnedělání“ a zároveň pocit, že jste stále v jednom kole, přetrvává celé týdny?

Já mám tyto dny pravidelně. Přistihnu sám sebe, jak „pracuji“ celé hodiny a na konci těchto dlouhých hodin nemám nic, co bych měl hotové. Připadám si, jako bych se jen tak potácel životem a plul časem, bez zaměření a nějakého pevného bodu.

Co s tím? Jak se můžeme opět „zaměřit“?

Udělejte krok zpět. Běžte pryč z internetu, odložte mobil a dejte si chvíli pauzu. Moment sami pro sebe, chvíli k zamyšlení.

Co opravdu – právě teď – chcete dělat? Co je to „nejdůležitější“ pro vás? Jakým člověkem chcete být?

Možná vás napadne hned 5 věcí, co byste rádi dělali. Vyberte si však jen jednu. A ostatní pomyslně zahoďte za hlavu.

Jakmile máte jasno sami v sobě, je čas si udělat přehled také ve vašem počítači. Všechna otevřená internetová okna uložte do záložek (abyste je neztratili). Ukončete internetový prohlížeč. Ukončete všechny programy, které nepotřebujete. Mějte otevřené jenom ty programy, které opravdu potřebujete. Nic víc!

Tak a teď se posaďte a zamyslete nad úkolem, který jste si vybrali. Ponořte se do něho a nenechte se rozptýlit.

Možná vás popadne nutkání zkontrolovat něco „neodkladného,“ co jste zapomněli udělat…

To je sice pěkné, ale jenom toto nutkání pozorujte. S úsměvem. Nejednejte podle něho. Prostě se usmějte a vraťte se k tomu, co jste si zadali.

Pracujte na úkolu 10 minut nebo tak dlouho, dokud se nepřiblížíte k hranici, kdy vám to je ještě příjemné.

A pak se odměňte za to, jak jste to skvěle zvládli! Můžete jít třeba na krátkou procházku, protáhnout se, zkontrolovat to, co vás vyrušilo (věnujte tomu ale jen 5 minut!), můžete chvilku meditovat, přečíst si kousek knihy nebo dát šálek čaje. Poté se vraťte zase zpět k vaší práci.

 S úsměvem to opakujte.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *