Všichni se umíme flákat. Umíme se povalovat a ztrácet čas. Jenže řada z nás je až moc zaneprázdněná na to, aby odpočívala, a když už se k tomu dostaneme, nedokážeme úplně vypnout. Nejde nám jen tak ležet a užívat si nicnedělání.
Nicnedělání může být ztráta času nebo může jít o umění. Ukáži vám, jak se stát mistrem a přitom zlepšit svůj život, zbavit se stresu a zvýšit tak svoje výsledky při práci.
Začněte pomalu
Holé nicnedělání může člověka zahltit, pokud ho praktikuje až moc najednou. Zkuste to nejdřív po částech. Zaměřte se na 5 – 10 minut a začněte cvičit na nějakém klidném místě. Doma, ne v práci, nebo na rušném místě na veřejnosti. Nemusíte jít hned ven do přírody. Zkuste to nejdřív v ložnici nebo v obývacím pokoji. Vymezte si čas a určete místo, kde vás nikdo nebude otravovat, žádný hluk nebo lidé.
Vypněte cokoli, co by vás mohlo vyrušit. Televizi, počítač, mobil, pevnou linku atd… Je těžké se opravdu uvolnit, když vám neustále někde něco zvoní.
Nyní zavřete oči a nic nedělejte. Jistě, kdejaký chytrolín vám řekne, že přeci jenom něco děláte. Sedíte nebo ležíte, zavíráte oči. Já tím ale myslel, že kdyby vám někdo zavolal a zeptal se, co děláte, tak řeknete, že nic. Ale nenechte je, aby vám volali. Chtějí vás vyrušit.
Po 5 – 10 minutách nicnedělání můžete přestat a jít něco udělat. Zkuste to praktikovat každý den, jak často to bude jenom možné. Nikdo se nestane mistrem bez pořádného tréninku.
Dýchání
První úkol k dosažení mistrovství je správné dýchání. Pokud vám to až podezřele připomíná meditaci, odežeňte svoje pochyby pryč. Nejsme tu od toho, abychom pochybovali. Jsme tu od toho, abychom nedělali nic.
Začněte tím, že budete pomalu vdechovat a pomalu vydechovat. Sledujte svůj dech, když jde do těla, skrz váš nos, dolů do plic. A pak vnímejte, jak jde z těla ven, skrz vaše ústa a užívejte si příjemný pocit spokojenosti, když se vám vyprazdňují plíce.
Dělejte to tak 5 – 10 minut, pokud můžete. Cvičte, jak jen to bude možné. Jakmile se vám začnou hlavou honit myšlenky na něco jiného, jako třeba, jak zatraceně skvělý je ten blog Zen Habits, tak toho nechte! Nepeskujte se, ale vraťte se zpátky k dýchání.
Odpočinek
Důležitou součástí nicnedělání je schopnost odpočívat. Pokud jsme pod tlakem, tak se to ale mine účinkem. Pro odpočinek je potřeba si najít pohodlné místo jako křeslo, gauč nebo příjemnou postel. Jakmile takové místo najdete, zaberte ho a trochu se tam uvelebte. Představte si kočku, jak si lehá a dělá si pohodlí. Kočky jsou v nicnedělání přebornice. Možná nikdy nedosáhnete jejich úrovně, ale můžeme se alespoň inspirovat.
Poté vyzkoušejte dechovou techniku. Pokud ještě nejste úplně zrelaxovaní, přejděte na masáž. Ano, masáž je vždycky lepší od někoho druhého, ale i sebemasáž je skvělá. Začněte s rameny a krkem. Propracujte se postupně k hlavě a k obličeji. Promasírujte i záda, nohy a ruce. Vyhněte se částem těla, kde by masáž vedla k nějaké další akci (i když to může být taky příjemné).
Dalším super cvičením je zatnutí určitého svalu a jeho povolení. Začněte s chodidly, nohami a nakonec se propracujte až k obočí. Pokud to dokážete až na vršek hlavy, možná jste až moc pokročilí a nemusíte tenhle článek vůbec číst.
Jakmile jste zrelaxovaní, zjistěte, jestli to jde ještě rozšířit. Pokuste se neuvolnit natolik, že vám budou unikat tělní těkutiny.
Koupel – pokročilá úroveň
Ti z vás, kteří jsou v nicnedělání začátečníci, by se o tohle neměli pokoušet. Jakmile ale pokročíte v předešlých úrovních, může být pro vás tahle dost dobrá.
Koupel musí být příjemná a teplá. Ne vlažná, ale horká. Také potřebujete bublinky. I když jste muž a máte pocit, že se to k vám nehodí. Nemusíte to říkat svým přátelům. Další propriety do vany jako mycí houba, sprchové gely a podobně jsou volitelné.
A znovu. Všechno, co by vás mohlo rušit musí být vypnuté. Pořádná koupel je nejlepší, když jste doma sami a pokud ne, tak všichni v domě musí vědět, že vás nesmí rušit, i kdyby hořelo. Pokud by porušili tohle posvátné pravidlo, půjde proti nim celé peklo.
Vlezte si pomalu do vany, hezky nohu po noze. Pokud je horká jak má být, tak do ní vstupte centimetr po centimetru. Co se týče citlivějších částí těla, je nejlepší zavřít pevně oči a pomalu se ponořit do vařící vody, i když vás všechno nutí k tomu, abyste vzali do zaječích. Jakmile jste úplně ponoření a už jste byli celý pod vodou, včetně hlavy, mějte stále zavřené oči a vnímejte, jak vám teplo útočí na tělo.
Můžete se potit. A je to dobře. Nechte pot ať teče. Možná budete potřebovat sklenici vody, protože budete trochu dehydrovaní. Dobrá kniha je další ze způsobů, jak si užít koupel. Dovolte teplu, aby vám uvolnilo svaly. Vnímejte, jak vaše strachy, stres, trápení a zmatky odchází z těla pryč a okolní voda je pohlcuje.
Horká koupel je ještě lepší, když jí následuje ledová sprcha. Nebo vylezte z lázně až voda ochladne a budete mít na prstech varhánky.
Chuť a prožitek
Nicnedělání se příjemně spojuje s dobrým jídlem a pitím. Čaj, káva, víno, kakao nebo jiný chutný nápoj si s tímhle druhem umění opravdu rozumí. Nejlepší je dát si pití samo o sobě. Bez jídla a jiných věcí, které odvádí pozornost. Soustřeďte se na tekutinu, když jí usrknete. Vychutnávejte každou kapku, její složení a teplotu. Užijte si, když ji konečně polknete. Zavřete u toho oči.
Jídlo je také fajn. Bobulky jako víno nebo borůvky, dorty, čerstvě upečený chleba, nejlepší polévky nebo cokoli jiného, co milujete. Jezte je opravdu pomalu a užívejte si každý drobeček. Zlehka žvýkejte a zavřete slastně oči. Vychutnávejte. Je to radost!
Nicnedělání na výletě v přírodě
Jakmile jste prošli předešlými kroky, je čas začít procvičovat venku, v přírodě. Najděte si klidné místo. Na vašem dvorku, pokud je tam klid, v parku, v lese, na pláži, u řeky nebo jezera. Místa s vodou jsou ideální. Tam, kde jste mimo dosah civilizace a zvuků dopravy, je to nejlepší.
Tady v přírodě můžete procvičovat 20 minut, hodinu nebo i déle. Je tu menší pravděpodobnost, že vás někdo nebo něco vyruší a vy se opravdu můžete odpojit od stresu běžného života. Nenechte myšlenky, aby se jen tak potulovaly. Dívejte se kolem sebe. Pozorujte květiny, vodu, divočinu. Zkuste ocenit majestátnost přírody a zázrak života.
Začlenění umění do běžného života
Tohle je poslední úroveň mistrovství. Nepokoušejte se o ni, dokud jste dostatečně neovládli předešlé kroky.
Začněte tím, že nebudete nic dělat, když čekáte ve frontě například u doktora, na zastávce nebo na letišti. Čekejte, nečtěte si noviny nebo časopis, netelefonujte, nekoukejte na mail, nepište si seznam úkolů, nepracujte, nestarejte se, co budete později dělat. Prostě čekejte. Sledujte svůj dech nebo zkuste jednu z relaxačních technik, co jsem už popsal. Soustřeďte se na lidi kolem sebe. Sledujte je, zkuste jim porozumět, poslouchejte, co říkají.
Poté zkuste nicnedělání, když řídíte. Ano, musíte řídit, ale zkuste u toho nedělat nic jiného. Neposlouchejte hudbu, zprávy nebo kazetu. Nedělejte víc věcí najednou. Netelefonujte, nejezte a nemalujte se. Jenom řiďte. Soustřeďte se na jízdu, na věci, které míjíte po cestě a vnímejte svůj dech. Uvolněte se a pusťte z hlavy ostatní řidiče (to neznamená, že do nich ale nabouráte!). Jeďte pomalu, lehce šlapejte na plyn a na brzdu. Tahle technika má dobrý vedlejší účinek: Máte nižší spotřebu.
Nakonec zkuste nic nedělat uprostřed chaosu. V práci nebo v jiném stresujícím prostředí. Všechno vytěsněte, zavřete oči a soustřeďte se na dech. Zkuste relaxační techniku. Cvičte 5 – 10 minut a dostaňte se postupně až na 20 – 30 minut. Pokud to dokážete použít uprostřed namáhavého dne v práci nebo s dětmi, dokážete se pak zaměřit plně na úkol, který řešíte. Budete uvolnění a připravení se soustředit, dostat se do flow. (Varování: nicnedělání vás může dostat do potíží, pokud vás přistihne váš nadřízený. Takže buďte opatrní! Pokud ale díky tomu budete pracovitější a šikovnější, myslím, že to šéfovi vadit nebude.)
Pamatujte, že vznešené umění nicnedělání nemůžete ovládnout přes noc. Bude to chtít hodiny a hodiny tréninku a práce (není to tak jednoduché!). Budete si ale užívat každou vteřinu! Zkuste to už dnes.