3 malé návyky, které zvýší vaši disciplínu

I když nejsem fanouškem nepřetržité disciplíny  v každém momentě vašeho dne, nepochybuji, že většina z nás by uvítala mít ji o něco více.

Lelkujeme, ztrácíme čas v online světě, proplouváme celým dnem bez toho, abychom udělali, co udělat máme.

Jak toto překonat?

Chce to trénink. Učte se malým, efektivním zvykům, učte se více.
Neočekávejte, že se v něčem zlepšíte, pokud nebudete opakovaně, důkladně trénovat.

Pokud se chcete stát opravdu dobrými, nestrachujte se o to, zda máte dostatek motivace. Užívejte si radost z trénování něčeho, v čem se můžete zlepšit. Je úžasné, když se učíte něco nového, a tento skvělý pocit je něco, co vás může motivovat.

Co byste se měli učit? Tři jednoduché dovednosti, které z dostatečným tréninkem můžete přeměnit ve zvyky.

Tři malé návyky pro zlepšení disciplíny

Tyto návyky, které se mi osvědčily, jsou jen a pouze o vašem vnitřním dialogu:

1. Řekněte si: „Tohle bude můj další krok.“ Místo toho, abyste měli dlouhý seznam věcí, které chcete dnes udělat, určete si jednu věc, kterou uděláte právě teď. Místo namlouvání, že tento důležitý úkol někdy uděláte, si řekněte, že to uděláte právě teď. Místo toho, abyste seděli u PC a namátkou otevírali různé stránky, které vás rozptýlí, se svobodně rozhodněte, co chcete udělat jako další krok. Vyberte si jednu věc. Nezáleží na tom, co to je, ale snažte se vybrat něco, co je pro váš život důležité.

2. Zeptejte se sami sebe: „Jaký je ten nejmenší krok, který mohu podniknout?“
Většina z nás se podívá na náš ( ať už mentální či fyzický) seznam a podvědomě si řekne „to je příliš těžké.“ A tak to odložíme. Ale to je jen kvůli tomu, že rovnou přemýšlíme nad kompletním úkolem, kerý má hodně částí. Právě teď nemůžete dokončit celý projekt, ale můžete dokončit krok. Místo prohlášení: „Teď se pustím do tohoto úkolu, protože to hoří“ byste si měli říct „splním tři části tohoto úkolu.“ Pokud i ty nejmenší kroky se zdají příliš těžké, řekněte si, že tomu věnujete alespoň pět minut. Nebo tři. Udělejte z toho směšně lehkou záležitost.

3. Zeptejte se sami sebe: „Co mi brání v tom, abych se na tento krok soustředil?“
I pokud jste si vybrali, čím se budete zabývat a rozdělili jste si to na malé krůčky, je možné, že vás něco stále bude rozptylovat. Pokud neprodleně nepřikročíte k dalšímu bodu vašeho úkolu, zeptejte se proč. Co vám brání? Můžete tento problém vyřešit, zavřít všechny stránky, vypnout telefon, zeptat se vašich kolegů, spolubydlících či rodiny, aby vám poskytli 30 minut na soustředění? Můžete požádat o pomoc? Nejsnadnějším řešením bývá zbavit se veškerých věcí, co vás rozptylují. Potom se vrhnout na další malý krok.

Poté, až se do toho dostanete, zopakujte to ještě dvakrát, s krátkou pauzou mezi každým kolem. Potom si na dvacet minut za odměnu odpočiňte. To je váš trénink. Pokud takto dokážete trénovat několikrát za den, zlepšíte se velmi rychle.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *