Tajný návod k úspěchu

Na Zen Habits už jsme mluvili o tom, jak získat nové návyky. Je to jedno z hlavních témat těchto stránek (od návyků k cílům, špatných návyků k dobrým, jak se namotivovat, když chceme nové návyky, jak se naučit pravidelně uklízet, jak to vše sledovat). Jenže návyky jsou schopnost, která chce cvik a jako u čehokoli jiného je potřeba začít s tím nejzákladnějším, na té nejmenší a nejjednodušší úrovni, procvičovat ji, dokud nejsme opravdu dobří, a pak se můžeme posunout zase o kus dál.

Pojďme k tomu nejdůležitějšímu: práci na vytváření návyku neboli jak si nový návyk utvořit.

V knize Oga Mandiny – Nejlepší obchodník na světě – je jednou z nejdůležitějších věcí vytvoření dobrých návyků:

Vytvořím si dobré návyky a stanu se jejich otrokem.

Budu si číst svitek číslo I. po 30 dní v předepsaném pořadí, než půjdu k dalšímu.

Nejdřív budu číst slova potichu, když vstanu. Pak si je přečtu ještě jednou potom, co jsem si dal/a oběd. A nakonec si je přečtu na konci dne, ale důležité je, že je přečtu nahlas. Následující den zopakuji tento postup a budu tak pokračovat po dalších 30 dní. Pak přejdu ke svitku číslo II. a opět budu opakovat postup po 30 dní. A takhle jdu dál, dokud jsem neprošel všechny svitky, a to, co jsem přečetl, se nestalo mým návykem.

V podstatě jde o to přečíst 10 svitků, a to každý po 30 dní. Ráno, v poledne a večer. Výzvou je, že si přečtete pouze jeden svitek měsíčně. První měsíc se soustředíte na proces vytváření návyků. Pokud začnete tím, že se naučíte, jak vytvořit návyk, a pak se soustředíte na jeden návyk každý měsíc, budete mnohem úspěšnější.

Kouzlo je v tom, že se první měsíc učíte pravidelně číst svou mantru ráno, v poledne a večer – to je První návyk. Můžete si napsat svoji nebo použít mou, kterou uvidíte dál v tomto článku. Pokud u návyku vydržíte celý měsíc, můžete na svém úspěchu postavit formování dalšího návyku. Soustřeďte se ale pouze na jeden měsíčně. Klíčem je mít trpělivost a učit se pouze jeden v dané období.
Většina z nás má v rukávu několik návyků, které bychom chtěli nainstalovat do svého života. Jíst zdravě, cvičit, číst, psát, vstávat brzy, mít pořádek ve věcech, být šetrní a další. Je těžké se snažit zvládnout všechny najednou. Ale pokud to dokážete a budete se držet zpátky, dokud nezvládnete jeden po druhém, budete mít daleko, daleko větší šanci na úspěch ve všech. Nejspíš to nebude jednoduché, ale pamatujte si: Máte před sebou celý život. Pokud se zavážete a tenhle návod poslechnete, budete mít hned 6 nových návyků do konce tohoto roku, pokud začnete s prvním v červenci, a dalších 12 příští rok a tak dále. To čekání stojí za to.

Takže, jak získáte První návyk? Tady je návod:

1.Udělejte si závazek. Zavažte se, že budete dělat První návyk celý měsíc (nebo pokud začnete později, tak jej dělejte 30 dní).

2. Ranní návyk. Každé ráno, když se probudíte, přečtěte si potichu tuto mantru:

“Dnes začínám nový život. Dnes si vytvářím nový pozitivní návyk. Jediný rozdíl mezi těmi, co selhali, a těmi, co uspěli, leží v odlišnosti jejich návyků. Dobré návyky jsou klíčem k úspěchu. A proto je první zákon, který budu následovat, tento: Vytvořím si dobré návyky a budu jejich otrokem. Dnes přebírám kontrolu nad svými činy a svým chováním. Díky nim utvářím svůj život a osud.”

3. Polední návyk. Každý den si dejte oběd a potichu si přečtěte nahoře zmíněnou mantru.

4. Večerní návyk. Každý večer, těsně před tím než půjdete spát, si přečtěte mantru nahlas.

5. Sledujte svůj pokrok. Vytvořte si sešit nebo poznámky a denně si udělejte poznámku, hvězdičku nebo cokoli, co bude znamenat, že jste všechno splnili. Nezmeškejte ani jeden den, ať už se děje cokoli. Pokud se vám to povede bez vynechání, vytvoříte si návyk, na kterém budete moci dále stavět.

6. Budoucí návyky. Napište si seznam návyků, kterých chcete v dalších měsících dosáhnout, jakmile se naučíte ten první.

7. Motivační triky. Pokud je to možné, tak použijte TOP 20 motivačních triků (jeden z mých předešlých článků), které vám pomohou celý měsíc vydržet.

8. Čas slavit! Oslavujte svoje úspěchy a veselte se, když máte hotovo!

Odhodlejte se k prvnímu návyku a nechte se inspirovat svými úspěchy. Od Oga Mandiny:
A slavnostně přísahám sám sobě, že růst mého nového života nic nezpomalí. Čtení nezanedbám ani jediný den, protože ten den již nelze získat zpátky, a ani jej nemohu nahradit jiným. Nesmím porušit zvyk číst denně ve svitcích a take jej neporuším. Těch pár chvil, které každý den tímto novým zvykem strávím, je velmi nízkou cenou za štěstí a úspěch, které získám.

A tady je výzva pro vás: Zavažte se k tomu, že si osvojíte první návyk. Ráno, v poledne a večer celý měsíc. Je to takhle jednoduché. Pak se můžete posunout k dalším návykům, jakmile jste tento pochytili.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *