Stephen Covey o jeho ranní rutině, blogování, technologii, GTD a Tajemství

“Klíčem není přidělit priority vašim plánům, ale naplánovat si své priority.” ~ Stephen Covey

Je vážně vzrušující, že se s vámi mohu podělit o rozhovor s jedním z mých hrdinů, Stephenem Coveyem, autorem 7 návyků skutečně efektivních lidí a několika dalších bestsellerů.

Covey je jedním z těch, kteří mě při psaní tohoto blogu inspirují, a jeho vliv se odráží ve všech mých textech (včetně Zen a hotovo), které mluví o plnění důležitých věcí, nejen mechanickém odškrtávání položek v to-do listu.

Podařilo se mi spojit se s panem Coveyem emailem a v rozhovoru jsem se snažil udržet počet otázek na minimu (je to zaneprázděný muž), vyhnout se přílišnému opakování toho, co již napsal ve svých knihách, být trošku více osobní a poskytnout vám (i sobě samému) malý vhled do života někoho, kdo našel cestu jak jej žít podle vlastních zásad.

Doufám, že si rozhovor užijtete!

Babauta: Pro spousty lidí jsou vaše knihy naplněny tolika úžasnými myšlenkami, nabízející zcela nový pohled na svět, že zůstávají doslova ochromeni. Chtějí změnit svůj život, ale nevědí kde začít. Jaký by měl být první krok, který mohou čtenáři vašich knih k pozitivní změně učinit?

Covey: Naslouchejte své mysli a hledejte něco, o čem zkrátka víte, že byste to měli udělat, pak s tím pomalu začněte – dejte si slib a držte se ho. Následně se posuňte dál, dejte si trošku větší slib a opět se ho držte. Nakonec zjistíte, že váš smysl pro čest bude větší než vaše aktuální nálady, a to vám dá určitou důvěru a vzrušení, které můžete přesunout do dalších oblastí, kde cítíte, že je třeba něco zlepšit.

Babauta: Pro malý vhled do vašeho života, jak vypadá vaše typická ranní rutina?

Covey: Každé ráno se snažím vyhrát něco, čemu říkám “osobní vítěztví”. Alespoň 30 minut cvičím na rotopedu, přičemž studuji Bibli. Potom si dám 15 minut svižného plavání v domácím bazénu, následně cvičím na mělčině 15 minut jógu. Potom jdu do své pracovny a naslouchám své mysli, zatímco si vizualizuji celý zbytek dne, zahrnujíce důležité pracovní záležitosti a vztahy s mými nejbližšími, spolupracovníky i klienty. Vidím sám sebe, jak žiju podle správných principů a dělám chválihodné věci. Jeden z mých oblíbených citátů je: “Největší bitvy života jsou vybojovány každý den v tichých síňích našich vlastních myslí.” (David O. McKay). Velké část tohoto naslouchání a vizualizace je velmi náročná, takže vždy, když povznesu svoji mysl a zavážu se žít podle správných principů a věnovat se chvályhodným věcem, dosáhnu osobního vítězství.

Babauta: Máte něco, co byste mohl říct ohledně filtrování ruchu v našem životě (speciálně ruchu způsobeného technologií) a zaměření se na věci, které jsou opravdu důležité? Jak lze zvládat časově náročné emaily a nežít přitom v emailových schránkách?

Covey: Mám to štěstí, že mám velmi nápomocný tým, který mi umožňuje dělat věci, které jsou důležité, avšak ne nutně naléhavé. To vyžaduje rozvinout svou osobní misi do širšího kontextu a také schopnost určit, co je opravdu důležité, i když třeba ne ani tak naléhavé. Lidé, kteří nemají žádný takový tým, musí tato rozhodnutí rovněž provádět, aby mohli říct veselé ne tomu, co je naléhavé, ale nikoliv důležité. Naučte se používat technologii takovým způsobem, aby vám pomohla vytřídit to, co je pro vás osobně či pracovně opravdu důležité. Pamatujte, že technologie je skvělý sluha, ale špatný pán.

Babauta: Jak organizujete svoji práci? Které nástroje k tomu používáte? Jaký typ počítače a programů je pro vás nepostradatelný? Jak nastavit věci tak, aby bylo dosaženo ce největší efektivity?

Covey: Moji práci doplňuje tým, takže mohu pracovat na svých silných stránkách a zorganizovat si to tak, aby mé slabé stránky byly irelevantní. Moderní technologie jsou jednou z těch slabých stránek, ale moji spolupracovníci tuto slabost skvěle doplňují, protože v tom jsou výteční. Uvědomuji si také to, že většina mítingů je ztrátou času, jelikož jejich příprava je obvykle bídná a šance pro shodu na lepším řešení než jaké někdo vymyslel původně, je zde jenom nepatrná. A tak se snažím účastnit jen takových mítingů, které mají strategický dopad a všechny druhy ostatních důležitě-vypadajících mítingů vynechávám. Své telefonní číslo nikde neuvádím a se všemi telefonáty, emaily a faxy se spoléhám na svoje spolupracovníky.

Babauta: Které čtení, kromě vašich knih, zahrnujíce knihy, časopisy, weby či blogy byste doporučil jako nepostradatelné? Čtete blogy?

Covey: Blogy nečtu, ale příležitostně mi lidé řeknou o tom, co se na nich píše, a občas pro ně dělám nějaké rozhovory, jako právě teď. Můj tým a já na blogu také příležitostně publikujeme a do budoucna to chceme dělat častěji. Věřím, že návyk pravidelného čtení dobrých knih, vědeckých časopisů a periodik z mnoha oborů je nezbytný k tomu, aby člověk získal větší perspektivu a uvědomil si vzájemnou provázanost života. Já čtu průměrně asi 2 hodiny denně. Mnoho knih jsem také podpořil, což mi pomáhá udržet si význam ve svém oboru. Mám také několik lidí, kteří mi pomáhají s rozhodnutím, které z knih bych si měl přečíst a které doporučovat.

Babauta: Četl jste Mít vše hotovo a Tajemství? Co si myslíte o těchto dvou různých fenoménech?

Covey: Obě knihy jsem četl, užil jsem si je a věřím, že obsahují zrnko moudrosti a praktických doporučení. Ale pro mě a můj svět jsou příliš zjednodušující a povrchní.

“Můžeme být velmi zaneprázdněni, můžeme být velmi efektivní, ale opravdu efektivní můžeme být teprve tehdy, když začneme s myšlenkou na konec.” ~ Stephen Covey

4 komentáře u „Stephen Covey o jeho ranní rutině, blogování, technologii, GTD a Tajemství“

  1. Já a můj tým vyhodnotil tento příspěvek jako naprosto k ničemu. Leo Babauta se snažil, bohužel se mu nepodařilo vytáhnout z pana Coveye sebemenší praktickou myšlenku. Škoda.

  2. Musím říct, že pan covey mluvil spíš jako socha z papírmaše než živoucí člověk a etalon time managmentu.

    Díky za překlad!

  3. Well, nesouhlasím s předchozími příspěvky. Musel jsem sice také hodně přemýšlet nad tím, co se můžu dovědět z přineseného rozhovoru, ale našel jsem to :)
    – p. Covey je jiná liga než p. Babauta – asi jako rozdíl mezi Tomášem Baťou a poradcem pro zdravou obuv. Práce, která za nimi stojí, je nesrovnatelná.
    – praktické myšlenky jsou obsaženy v knihách S.Coveyho – pokud je má někdo zmáknuté, takže už jenom hledá další nové myšlenky, protože už mu staré nestačí, tak klobouk dolů :) Ale řekl bych, že stačí porozumět třeba jen Sedmi návykům a podle nich začít a už není třeba nějak moc shánět další informace; pak už to jde samo, svou cestou.
    A z osobní zkušenosti vím, že se mi nechce vysvětlovat stále dokola myšlenky, které jsou dostupné z jiných zdrojů. Protože čas je opravdu drahý, to by mohlo být další myšlenka z článku :)
    – zarazil mě hlavně komentář S.C k Tajemství a GTD, protože tyhle knihy mi připadají skvělé. Až nakonec mě napadlo, že klíč k pochopení názoru S.C. je ten, že sebelepší myšlenka ještě nic neznamená, pokud není realizována. A Tajemství i GTD jsou jenom takovými pomůckami, které mohou pomoci při práci, tvorbě, vytváření něčeho, ale nejsou ani převratné ani samospasitelné. Důležitější je ono dosahování osobních vítězství, denně a vytrvale, jak zmínil S.C. v úvodu. A oné vytrvalosti lze dosáhnout pouze když člověk ví, které jsou ty důležité nenaléhavé věci, na kterých je třeba pracovat a je si vědom také toho, co říká poslední citát článku – konce.

  4. Moc děkuji za báječný rozhovor – viděno mou „optikou“ :-) Pan Covey mě provází mým životem už 15 let a patří mezi mé nejlepší učitele nejen ve věcech mezilidských,ale hlavně v sebepoznávání a sebeuvědomění…dnes už mohu s jistotou říct, že skrze jeho učení se mi změnil život :-) Je to doživotní škola života… měla jsem možnost ho zažít na naživo, není – tedy nebyl to muž, který si potrpí na teatrálnost…jeho vystupování bylo úžasně pokorné a hloubky duše se dotýkající…ten Muž věděl, o čem mluví a jeho „message“ je nadčasová a kdo chce, to své v ní najde…stejně jako v tomto rozhovoru… Moc díky překladateli a autorovi a přeji vám všem, aby i pro vás se pan Covey – má-li to tak být – stal doživotní inspirací a láskou :-) <3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *