Když nemáte dobrý den…

Včera jsem neměl dobrý den.

Málo jsem spal a ještě jsem se vzbudil pozdě. Někdo, koho mám rád, na mě byl naštvaný a nechtěl se mnou mluvit, což mi zkazilo náladu. Nemohl jsem se soustředit na psaní, tak jsem odpovídal na e-maily, něco si přečetl a dal si šlofíka. Moje děti nebyly doma, aby mě objaly.

Zacvičil jsem si, ale nemohl jsem dokončit sestavu, protože mě bolelo zápěstí. Jel jsem na kole do obchodu za teplého letního večera, což bylo pěkné. Uvařil jsem si pro sebe večeři a dal si pořádné pivo.

Pak jsem udělal tu chybu, že jsem si přečetl nějaké negativní komentáře na svém blogu.

Můj článek byl trochu kritický, ale komentáře se nakupily. Lidé mi psali, že jsem pokrytec a že moje texty jsou pořád o tom samém. S každým komentářem mi srdce klesalo níž a níž.

Nebyl to zrovna nejlepší den. Nálada šla dolů hlavně, když mi došlo, kolik lidí mě nemá rádo.

Někdy je prostě den, kdy nic nevychází. Někdy to prostě neodpálíte. V takové dny si jenom sednu a připomenu si, že jsem udělal vše, co se dalo. Dívám se dovnitř a čelím bolesti.

Zůstal jsem u ní a pozoroval.

Koukal jsem se na příběh, který se mi odehrával v hlavě a způsoboval trápení. Nebylo to zrovna hezké povídání. Čím víc jsem ho sám sobě vyprávěl, tím víc jsem se nořil do bolesti. Otočil jsem se proto k přítomnému okamžiku a dovolil si tu bolest cítit, místo toho, abych od ní utíkal, odstrkoval ji nebo se snažil se jí zbavit.

Nebylo to nakonec tak hrozné. Ani to netrvalo dlouho, jakmile jsem bolest přijal a zůstal u ní.

Uvědomil jsem si také, že ten Leo, kterého lidé kritizují, neexistuje. Je to jenom obraz, který si vytvořili v hlavě, nejsem to já. A ten Leo, kterého mám v hlavě já, Leo, který je dobrý člověk, který dělá, co může, je také jenom něco, co jsem si já sám vytvořil v mysli.

Ve skutečnosti neexistuje nic z toho, pouze přítomný okamžik.

Po tom, co jsem se rozhodl čelit svým pocitům, zůstal u nich a zjistil, že moje představy nejsou skutečné, bylo všechno najednou OK. Ne úžasné, ale také ne špatné.

Někdy jsou dny, kdy nic nevychází, kdy nic nemáte, ale to je naprosto v pořádku.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *