Nikdy jsem nenašel společníka družného, jako je samota. Vyjdeme-li mezi lidi, jsme opuštěnější, než když zůstaneme ve své světnici.
– Henry David Thoreau
Nemusíte být mnichem, abyste nalezli samotu, a nemusíte být ani poustevníkem, abyste si ji mohli vychutnat.
Samota je v dnešní době, kdy je propojeno všechno se vším, zapomenutým uměním… a i když nepopírám výhody této celosvětové komunity, domnívám se, že je dobré se od ní pravidelně vzdálit.
Mezi mé nejoblíbenější činnosti patří sednout si, dívat se na oceán, a v tichosti rozjímat… procházet se sám s vlastními myšlenkami… odpojit se a jen psát… odpočinout si u dobrého románu… dát si osamělou lázeň.
Nechápejte mě špatně: Miluji být se svými blízkými, rád se projdu s přítelem, sleduji západ slunce se svou ženou nebo čtu svým dětem knihu. I toto patří mezi mé absolutně nejoblíbenější věci.
Ale samota je v dnešních dnech nezbytná víc, než kdy dřív.
Co přináší samota
To nejlepší umění vzniká osamotě, a je k tomu dobrý důvod: jen když jsme sami, můžeme naslouchat svému nitru a nalézt pravdu a krásu naší duše. Nekteří z nejslavnějších filozofů chodili každý den na procházku, a právě zde přišli na své nejhlubší myšlenky.
Mé nejlepší texty, a vlastně vše nejlepší, co jsem kdy udělal, bylo vytvořeno osamotě.
Několik pozitiv, které nám samota přináší:
- čas k zamyšlení
- osamotě poznáváme sami sebe
- postavíme se tváří v tvář svým démonům, a získáme nad nimi kontrolu
- získáme místo k tvoření
- prostor k odpočinku a nalezení klidu
- čas zhodnotit, co jsem udělali, a jak se z toho můžeme poučit
- díky izolaci od vlivu ostatních, zaslechneme vlastní hlas
- klid nám pomáhá cenit si menších věcí, které se v každodenním hluku ztrácejí
Existuje mnoho další věcí, toto bylo jen pár do začátku. Skutečné pozitivum samoty nelze vyjádřit slovy, ale je třeba jej v samotě nalézt.
Jak najít samotu
Začněte tím, že se odpojíte.
Vezměte veškerá spojení s ostatními, a vypněte je. Odpojte se od emailu, od Facebooku, Twitteru, Google+, od dizkuzních fór, messengerů, zpravodajských webů a blogů. Vypněte mobilní telefony i pevnou linku.
Vypněte počítač… v případě, že chcete pomocí něj tvořit, vypněte internet, zavřete prohlížeč a každý program, který slouží ke spojení s druhými.
Další kroky záleží na tom, kterou ze dvou strategií upřednostňujete:
- Najděte tichý kout. Toto můžete uskutečnit ve své kanceláři, zavřete-li dveře, případně, nasadíte-li si sluchátka s uklidňující hudbou dle vlastního výběru. Je-li to možné, dejte kolegům vědět, že nechcete být v danou dobu rušeni. Nebo to můžete realizovat doma, nalezněte klidné místo, pokud můžete, zavřete dveře, případně využijte sluchátek. Klíčové je najít způsob, jak se vzdálit vnějšímu světu, a to včetně kolegů a lidí, s kterými žijete.
- Jděte ven. Momentálně má nejoblíbenější metoda, jak být chvíli sám. Vyjděte zedveří a užívejte si venkovního prostředí. Udělejte si procházku, navštivte park, pláž nebo hory, najděte klidnou kavárnu nebo stinné místo k odpočinku. Pozorujte lidi nebo přírodu.
Další tipy:
- Zkuste si čas od času dopřát tichou, relaxační koupel.
- Zalezte si do postele s dobrým románem.
- Máte-li rodinu s dětmi, poproste partnera, jestli by vám nedopřál chvilku samoty. A pak mu laskavost oplaťte. Udělejte z toho pravidelnou výměnu.
- Choďte denně na procházku.
- Jděte do práce dřív, a v tichosti pracujte.
- Dejte si šálek dobrého čaje.
- Zkuste si určit čas, kdy budete pravidelně offline.
- Omezte příliv informací
- Zkuste sedět v klidu, zaměřit se na svůj dech, jak přichází a odchází. Jestliže vaše mysl bloudí minulostí nebo budoucností, s trpělivostí si myšlenky uvědomte, a pomalu se vraťte k dýchání.
Žiji v oné samotě, jež je bolestná v mládí, ale lahodná v letech zralosti.
– Albert Einstein