Rodinný den a Rodinné porady: rituály, které stmelí vaši rodinu

Minulý rok začala má rodina (žena, já a našich šest dětí) s nejlepší tradicí, kterou jsme kdy zavedli – každou sobotu pořádáme Rodinnou poradu a v neděli Rodinný den, díky čemuž jsme se velmi sblížili. Doporučuji to každé rodině bez ohledu na velikost.

Předtím, než jsme zavedli Rodinné dny, se naše víkendy skládaly z hraní fotbalu, procházek a mnoha dalších aktivit. Naše děti trávily noci u kamarádů nebo příbuzných, a bylo velice těžké najít alespoň chvíli, kterou bychom strávili jako rodina společně.

Poté ale nastal zlom: zavedli jsme Rodinný den, který je každou neděli a má jediné pravidlo – sobotu a páteční večery si může každý trávit po svém (děti přespávají u kamarádů, atd.), ale neděle se stala posvátnou. Je vyhrazena pouze pro nás, pro nás osm, pro naše společné aktivity.

Téměř současně s Rodinným dnem jsme zavedli také Rodinné porady, které se konají buď v sobotu, nebo v neděli ráno. Na těchto setkáních se všichni usadíme v obývacím pokoji, diskutujeme o rodinných záležitostech a plánujeme Rodinný den. Je to velmi zábavný a sbližující rituál, na který se vždy všichni těšíme. Nyní vám zkusím oba dva nápady popsat trochu blíže.

Rodinné porady

Většinou se scházíme v sobotu odpoledne v obývacím pokoji, vytáhneme rodinný zápisník, ve kterém jsou zaznamenána všechna naše setkání, a střídáme se o funkce Lídra a Tajemníka (ten zaznamenává do sešitu) – tyto funkce si předáváme každý týden, rodiče i děti (starší čtyř let).

 1. Lídr začne každou poradu komplimenty. Každý z nás řekne něco hezkého o jiném členovi rodiny. Je to příjemný způsob, jak ostatním ukázat, že si jich vážíme, a zároveň se zamyslet nad dobrými věcmi, které udělali.
 2. Následuje řešení problémů: Lídr se zeptá ostatních, zda mají nějaké problémy k diskuzi. Mohou to být věci od „Prkýnko na záchodě by se mělo dávat po použití dolů.“, přes „Jakým způsobem bychom mohli být o letošních Vánocích skromnější?“, až po „Měli bychom všichni dobrovolně pomáhat v domě pro sociálně slabé?“. Otázky jsou diskutovány všemi členy rodiny, což pomáhá řešit problémy, které se během týdne objevily.
 3. Třetí na řadě je Rodinný den – co chceme dělat? Každý podá svůj návrh a poté se snažíme přijmout takový, který vyhovuje všem (ne autoritativní rozhodnutí). To znamená, že všichni vysloví svůj názor a následně je sepíšeme tak, aby zbyly dvě až tři možnosti. Někdy se stane, že v Rodinný den uděláme vše, co sepíšeme. Ale všichni musí souhlasit – jakmile někdo nesouhlasí, musíme najít kompromis nebo alternativní řešení, které je přijatelné pro všechny.
 4. Poslední je zábava. Lídr vymyslí zábavnou aktivitu, kterou sezení ukončíme. Může to být cokoliv, např. střídání se v doplňování krátkého příběhu s následným přečtením vzniklé motanice, nebo závod přes překážkovou dráhu, hra na schovávanou, cokoliv vás napadne.

Rodinný den

V tento den jsme již vystřídali mnoho her a aktivit, ale ať děláme cokoliv, vždy si to společně užijeme. Naším posledním nápadem bylo zřízení kasičky, do které si každý Rodinný den ukládáme deset až dvacet dolarů. Pak je pouze na nás, zda-li peníze přes víkend utratíme, nebo ušetříme pro větší událost.

Zde je několik našich oblíbených aktivit:

 • Deskové hry: moc rádi hrajeme Risk, Sorry, Yahtzee, bingo nebo Clue.
 • Sporty: prostě jdeme ven a hrajeme fotbal, kickball atd.
 • Knihkupectví: velice rádi chodíme do místního knihkupectví (s knihami z druhé ruky)
 • Restaurace: zavedli jsme takovou věc – pokaždé jdeme do jiné restaurace a necháváme se překvapit rozmanitou kuchyní, místo abychom chodili pořád do té samé
 • Filmová noc: je příjemné půjčit si DVD a povečeřet u hezkého filmu
 • Večeře při západu slunce: připravíme, případně koupíme večeři, a jdeme se navečeřet na pláž, kde je západ slunce nejkrásnější
 • Kino: také chodíme do kina, ale spíš výjimečně, protože je drahé a náš nejmladší nevydrží tak dlouho v klidu
 • Aquapark: toto je nejdražší, ale zároveň nejoblíbenější varianta. Celý den strávíme u bazénů a domů přicházíme totálně vyčerpaní.

Ať už strávíte Rodinný den jakkoliv, zavedete-li jej do svého života, budete ho zbožňovat. Vyzkoušejte to!

Jedna myšlenka na “Rodinný den a Rodinné porady: rituály, které stmelí vaši rodinu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *