První hodina dne: Rána plná síly

Jak začíná den, je jednoduché se hned od začátku lapit do pasti kontrolování mejlů, zpráv, příspěvků na oblíbených blozích. Je jednoduché svůj den roztříštit na tisíce malých, na pohled nevinných, akcí…..které ale pohltí to důležité, co máme ten den vykonat.

Lékem, který napraví naše dny, je troška pozornosti pro první hodinu našeho dne. Tu nejdůležitější hodinu. Budeme se k této hodině chovat tak, jako by byla posvátná a nenecháme ji pohltit nesmyslnými drobnostmi, ale naplníme ji těmi nejdůležitějšími činnostmi, které postupně mění náš život.

Posvátné aktivity mohou být tyto:

 • Meditace
 • Psaní deníku
 • Čtení
 • Psaní (nebo nějaký jiný druh tvůrčí práce)
 • Studium nebo praxe
 • Cvičení jógy
 • Cvičení obecně
 • Koncentrace na nejdůležitější úkoly dne

Mám tu zkušenost, že když se ten den soustředím na některou z posvátných aktivit, celý můj den se změní. Jsem více sám v sobě, mám více energie a jsem i více produktivní a zaměřený na cíl. Posvátná první hodina mi pomáhá si vzpomenout, že každá hodina v našem životě je posvátná a měli bychom se tak k ní i chovat. Pomáhá mi vzpomenout si, mi zase tolik hodin života nezbývá (nemám ani ponětí kolik jich je!) a že musím každou z nich prožívat s vědomou myslí a vděčností.

Jak vypadá má první hodina
Čas, kdy vstávám a vůbec celá má ranní rutina se během let už mnohokrát změnila. Nikdy není úplně stejná, mění se občas i několikrát měsíčně. Ale když se přistihnu u toho, že opět sklouzávám do bezduchého vstávání bez cíle, znovu vše přehodnotím a nastavím posvátnou rutinu, kterou považuji za důležitou.

Takto vypadá má první hodina tak, jak jí nyní praktikuji:

 • Krátká meditace
 • Psaní
 • Čtení
 • Studium
 • Krátké cvičení jógy nebo běh s Evou

Jsem s těmito návyky na začátku takže všechny výše uvedené aktivity jsou poměrně krátké. Jógová praxe je pouze krátká série pozic a časem bych ji rád zaměnil za nějakou delší, kterou si postupně osvojím. Myslím si, že pokud s něčím začínáte, je lepší postupovat po malých krocích.

Vytvořte si vlastní hodinu síly
Rozhodně nemusíte kopírovat mne. Idea je v tom, že se zamyslíte, co může být pro váš život důležité a začleníte to do své posvátné hodiny. Určitě přijdete na to, co bude pro vás ideální….něco si vyberte a vyzkouštejte to.

Dobrý mix aktivit může zahrnovat:

 • Nějaký druh meditace nebo sebe-reflexe (například deník vděčnosti)
 • Zamyšlení se, nad nejdůležitějším úkolem dne
 • Něco, co vyžaduje koncentraci – čtení, studium, nějaká kreativní činnost
 • Nějaká fyzická činnost – běh, jóga, tai chi

Nic z toho ale není vytesáno do kamene. Vy sami si určíte na co se chcete v první hodině zaměřit, možná se budete chtít jenom chvilku projít. Pokud nemáte rádi fyzickou aktivitu zkuste něco, co jste dlouho odkládali – například úklid.
Základní otázka, na kterou se sami sebe musíte zeptat je :,, Pokud by vám někdo daroval jednu hodinu ráno navíc, jak byste ji strávili? Jak by mohla ovlivnit celý zbytek vašeho dne?

A pak to vyzkoušejte. Zkuste si tuhle individualizovanou rutinu třeba na týden a uvidíte, co se stane. Pokud to bude třeba, pozměňte ji. A pokud máte rána plná stresu a nic nestíháte, třeba zkuste vstávat o hodinu dříve. I když si myslím, že každý z nás najde tu trochu času, kterou normálně stráví kontrolou mejlů a vůbec onine, kterou může strávit jinak. Místo toho abyste tento čas promrhali na drobnostech, udělejte si pro sebe posvátnou hodinu každý den. Posvátnou a naplněnou aktivitami, které postupně udělají nejen váš den, ale i váš život lepším.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Jedna myšlenka na “První hodina dne: Rána plná síly”

 1. Super článek, se kterým můžu jen souhlasit. Jak člověk načne ráno, tak pokračuje i celý den. Já měl ve zvyku ráno prolítávat FB, Twitter a další podobné věci a najednou jsem zjistil, že je např. 9 hodin a není nic uděláno. Hledal jsem řešení a našel jej v aplikaci AppBlock od MobileSoft, tyto věci si ráno zablokuju a mám klid na ranní návyky a první pracovní blok. Doporučuju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *