Rada pro lidi, kterým je čerstvých 20 (a nejen pro ně)

Mladá žena mi nedávno napsala ohledně jejího strachu z budoucnosti:

“Je mi 20 a snažím se uspořádat si budoucnost. Přemýslím jak se přestat obávat a nenechat strach aby pohltil mou mysl (Stěhuji se ze Švédska do Ameriky a nemám ponětí, jak si najít práci, byt, apod.) Opravdu se bojím budoucnosti i přesto, že jsem v minulosti již různé překážky překonala.”

První věc, co jsem jí řekl, byla: Nejsi sama. Hodně lidí, ať už staří, či mladí, se bojí neznámého, zejména pokud není nic jisté a visí ve vzduchu.

Mám dceru, které je 20 a syna, kterému je 18… nemají ani ponětí, co je v budoucnosti čeká. Ani já jsem nevěděl, když jsem byl mladý, a abych byl upřímný, stále nevím! Už mi to nenahání takovou hrůzu, ale vím, jaké to je bát se nepoznané, strašidelné budoucnosti.

Druhá věc, kterou bych jí řekl, je: Nikdo tyto odpovědi nemá. Nikdo neví, jaká je ta nejlepší cesta, kterou byste se měli ubírat. Nikdo ještě nepřišel s ultimátní odpovědí na váš problém či strach z budoucnosti. Ti nejlepší z nás zkrátka předstírají, že ví, co dělají. Neví. Stejně tak jako my se snaží přijít na to, co dělat dál. A pravdou je, že většina z nás se příšerně bojí a často si to ani nepřizná.

Ale vy chcete nějakou praktickou radu, že? Dobře, budu se snažit. Vždycky si však pamatujte, že: 1) nejste sami, a 2) nikdo vážně nemá odpovědi, pokud budeme upřímní.

Staňte se v něčem dobří

Nemáte práci, nic, co musíte udělat, váš režim je poměrně uvolněný…a to je děsivé, ale zároveň výhodné. Váš rozvrh je flexibilní a máte nekonečné možnosti.

Způsob, jak toho využít je najít něco v čem se můžete vypracovat a snažit se být tak dobří, jak jen můžete.

A zde je více dobrých zpráv: Vážně nezáleží na tom, co to bude. Pokud si vyberete, že budete dobří v designu, a budete na tom dva roky pracovat a poté zjistíte, že to nesnášíte…můžete to změnit! Možná, že potom se stanete dobří v ručně vyrábených produktech a pak si vyberete něco jiného, když se rozhodnete, že to není nic pro vás. Třeba se pak naučíte programovat nebo povedete vlastní blog, a budete v tom dobří. Na tom vážně nezáleží.

Je to jedno, protože čas, který vynaložíte na sebezlepšování, není nikdy promarněný.

Naučíte se, jak se v něčem zdokonalit. Potkáte ostatní, kteří jsou zapálení. Vytvoříte si spojitosti mezi lidmi, nápady a vámi samotnými.

Jak se stanete v něčem dobří? Za prvé, vypněte počítač, aby vás nic nerušilo, a pak:

  1. Vyberte si něco, cokoliv, co vás zajímá.
  2. Najděte ten nejlehčí další krok a uskutečněte jej.
  3. Najděte v tomto kroku radost.
  4. Najděte někoho, s kým to můžete sdílet. Ještě lepší bude někdo, komu své výsledky můžete předvést, buď kolega, šéf, klient či přítel. Někdo, kdo se počítá.
  5. Najděte další lehký krok, a ten si také užijte.

Nepůjde vám to. Budete o sobě pochybovat. Budete si přát, abyste byli lepší, rychlejší. Všichni to děláme, ale dobrou zprávou je, že jste mladí a je z principu dobré, pokud vám něco chvíli nepůjde. Až dovršíte třiceti, už to nebude tak hrozné.

Postavíte si určitou základnu. Poté si to zamilujete, jelikož se stanete dobrými. Začnete cítit, že jste dobří v tom, co děláte a uvědomíte si, že se máte ještě co učit. Začnete se bát a být nadšení zároveň.

Spojte se zajímavými lidmi

Vyhledejte lidi online, kteří se věnují něčemu zajímavému, sejděte se s nimi. Najděte lidi, kteří jsou zapálení, kteří něco budují, kteří se někam posouvají, kteří mají velké sny, kteří jsou ohleduplní a nadšení, zdraví a přátelští, stydliví a společenští, dobrodružní a zvědaví.

Staňte se jejich přáteli. Buďte tu pro ně. Pomáhejte jim, rozesmějte je. To jsou vaši lidé.

Oni vás podpoří, nadchnou a vyplní váš život určitým smyslem. Díky nim se upřímnost a radost stane vaším novým standardem.

Tito lidé vám jistým způsobem pomohou k vaší budoucí kariéře, ale to není to důležité: to, na čem opravdu záleží, jsou přátelé. Mít přátelé, kteří se na vás vykašlou, je na nic. Najděte si takové, kteří vás podporují a inspirují, kteří vás milují a váží si vás…To dává životu smysl.

Nestrachujte se však tolik o to, co dělají ostatní lidé. Zkuste občas ignorovat sociální média a soustřeďte se na to, co děláte vy. Když se sejdete s přáteli, zjistěte, co dělají a přejte jim to, ale neobávejte se toho, že vy to neděláte. To je jejich život, a to je skvělé, ale váš život bude vyjímečný tím, co děláte vy.

Ohledně financí

Zatím nemáte práci. To je v pořádku, ale musíte si nějak zajistit příjem. Můžete podnikat, umývat auta, jezdit pro Uber, najít si brigádu nebo stáž, na tom nezáleží. Najděte způsob, jak zaplatit nájem. Ideální by bylo, kdybyste se naučili nové schopnosti, mezitím co hledáte.

Pokud vaše práce není zrovna vaší vysněnou, vydržte to, jen abyste zaplatili nájem a využijte svůj volný čas na budování něčeho, v čem se můžete zdokonalit. Předejděte však tomu, že v této práci uvíznete – mějte se na pozoru a pokukujte po něčem lepším. Začněte s vlastním podnikáním, pokud můžete.

Utraťte méně, než si vyděláte. Všichni to říkají, ale většina to ignoruje. Tajemstvím je chtít co nejmíň. Buďte šťastní s málem, jednoduchým jídlem, nechtějte všechno nové, nejezte v drahých restauracích. Najděte knihovnu, přečtěte si pár knih zdarma, pracujte na sobě, jezte nějaké jednoduché veganské jídlo. Šteřete, jak jen budete moct. Ano, jste mladí a nestaráte se o důchod, ale mít ve stáří peníze není cílem – cílem je si zajistit pohotovostní částku, abyste se nebáli dalšího nájmu.

Obavy z budoucnosti

Je normální mít obavy z budoucnosti, ale nejlepším protijedem bude, když se naučíte přeměnit své soustředění na to, co máte přímo před vámi, co se děje teď.

Pracujete na sobě? Soustřeďte se na fyzický fakt toho, že děláte. Jíte? Jak se u toho fyzicky cítíte? Jedete vlakem? Jak se vám sedí? Bolí vás nohy? Jaké vnímáte zvuky? Co kolem vás vidíte?

Možná to bude znít jako banální rada, ale to co se bude dít je, že se naučíte vymanit se ze své nejistoty z budoucnosti a budete vnímat to, co se děje kolem vás v přítomném okamžiku. Uvědomíte si, že i když se bojíte neznáma, to, co se děje teď, tak děsivé není.

Uvidíte, že okamžik od okamžiku, vše je v pohodě. Začnete si vytvářet důvěru v každou minutu. A to je protijedem na strach z budoucnosti: Učit se víře, že vše bude OK, protože v každém okamžiku, který prožíváte,jste OK.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *