Když se nyní ohlédnu zpátky, jsem mnohem šťastnější, než tomu bylo před 8 lety. Ale uvědomil jsem si, že to všechno není jenom výsledkem mých lepších návyků (i když návyky jsou toho hlavní součástí).
Co jsem tedy změnil a udělalo mě šťastnějším?
-
Místo toho, abych se soustředil na plnění všech pracovních úkolů, uzávěrek a termínů, naučil jsem se nechat to plynout.
-
Místo toho, abych byl naštvaný na lidi, kteří nesplnili mé očekávání, jsem mnohem více uvolněný v tom, co od nich očekávám.
-
Místo toho, abych byl naštvaný na věci, které se kolem mě nedějí tak, jak bych si přál, přijímám okolnosti nebo situace tak, jak jsou. Zkrátka přijímám co se děje.
Jinými slovy si buduji pružnou mysl.
Je to jedna z nejlepších změn, kterou jsem si kdy osvojil, dává mi více klidu v mysli a větší pocit štěstí. Chvíli mi trvalo si tento návyk osvojit. Rád se s vámi podělím proč a jak jsem to udělal.
Proč si vytvořit pružnou mysl
Příčinou naštvání, iritace, hněvu, smutku je nepružná mysl – chceme zůstat u toho, co je známé, co je nám příjemné. Když se věci nedějí, tak jak chceme, jsme akorát tak frustrovaní, rozzlobení a smutní.
Tím, že si vytvoříme pružnou mysl, jsme otevření, vítáme změnu a jsme připravení na jakoukoliv situaci. Zamyslete se nad tím, jaké to je, když se něco stane jinak. Například když se nějaké zásadní věci ubírají jiným směrem než očekáváte. Jenom se na tu situaci podívejte z jiného úhlu pohledu. Připadá vám to špatné, protože to není tak, jak byste chtěli. Je to špatné, protože jste přesvědčení, že to musí být přesně, tak jak chcete vy. Pokud však od vašich úpěnlivých představ ustoupíte, zjistíte, že jiné řešení není špatné. Je jenom nové, jiné, odlišné. A ve skutečnosti v tomto novém řešení můžete najít skvělou příležitost.
Jde o schopnost naučit se vyrovnávat se změnami, být pružný a zjednodušovat.
Jak: Malé cvičení
Pružné myšlení nezměníte přes noc – mysl nejde změnit tak jednoduše jako třeba šatník :). Návyky musíte měnit po malých částech každý den.
A to tak:
-
Dejte si na jeden týden předsevzetí, že se zbavíte toho, co vás štve, frustruje, kvůli čemu jste smutní atd.
-
Napište si seznam věcí, které jsou spouštěčem vašich nepříjemným emocí – někdo vás vyruší; jedete autem a někdo se na vás zezadu natlačí; někdo je příliš hlasitý, když se snažíte pracovat; někdo si po sobě neumyje nádobí atd.
-
Vytvořte si něco, pro případ, když se tyto spouštěče objeví – poznámky na papír, korálkový náramek, slova napsaná na vaší ruce, poznámka na palubní desce vašeho auta, atd.
-
Když se objeví spouštěč, dejte si pauzu. Zastavte se. Všímejte si, jak vaše emoce nabírají na intenzitě a kam se ubírají. Uvědomujte si je, ale nejednejte podle nich. Dýchejte.
-
Pokuste se podívat na to, na čem tak lpíte – přejete si, aby ten řidič byl zdvořilejší; přejete si, abyste mohli dělat věci bez přerušení; chcete, aby si ostatní po sobě uklízeli. Tato přání jsou vaše fantasie – nechte je jít. Otevřeně přijměte věci tak, jak jsou i jak se změnily. Dýchejte, otevřete své srdce a situaci přijímejte.
-
Reagujte přiměřeně, bez očekávání, že všechno se stane přesně, tak jak si vy přejete. Bez lítosti.
Opakujte to kolikrát uznáte za vhodné během týdne, avšak dělejte nácvik minimálně jednou denně.
Uvědomte si, prosím, že na začátku v tom třeba nebudete perfektní. Naučit se tuto dovednost je vcelku obtížné, protože jsme si špatné návyky a životní postoje budovali a uchovávali po tak dlouhou dobu. Je dobré si jednou denně opakovat jak tento nácvik tak i samotné uvědomování si těchto návyků. Procvičujte to kdykoliv si vzpomenete, po celý zbytek roku.