Proč mi na úspěchu nezáleží

Nesnažte se stát se úspěšnými muži, raději se snažte stát se muži hodnotnými.
~Albert Einstein

Mnoho lidí v mém oboru píše o tom, jak se stát úspěšnými, já se to však snažím nedělat. Věřím, že úspěch není až tak důležitý.

Může se to zdát divné: Který člověk by nechtěl být úspěšný?

Já. Já jsem ten ztracený případ.

Je zřejmé, že první problém úspěchu je to, jak jej definujeme… znamená to stát se slavným, bohatým, vytvořit byznys, který změní svět, přijít s nápadem, který změní lidem život, pomáhat ostatním být šťastný? Mnoho lidí sdílejících hodnoty podobné těm mým by odmítli tradiční definice úspěchu: být bohatý, slavný, napsat bestseller nebo vytvořit úspěšnou firmu není vše, pro co stojí za to žít.

A tito lidé mají pravdu. Když budete usilovat pouze o peníze, budete dělat hrozné věci, abyste je získali. Je-li vaším jediným cílem úspěšný byznys, půjdete přes mrtvoly, abyste ho dosáhli. Chcete-li se stát za každou cenu slavní, vzdáte se pro dosažení slávy svojí vlastní důstojnosti.

Kdybych se opravdu snažil, nejspíš bych mohl dostat svojí knihu mezi bestsellery New York Times. Ale není to něco, na čem by mi doopravdy záleželo a vím, že bych musel dělat věci, které bych nedělal rád. Musel bych rozdávat sliby, které bych nemohl naplnit, prodávat knihu lidem, kteří hledají něco, na co neznám odpověď, a přesvědčovat je, že odpověď znám.

Mohl bych vydělávat o hodně víc peněz, než vydělávám teď, kdybych vydělával na všech čtenářích a tlačil je k tomu, aby kupovali více věcí. Ale nemyslím si, že přílišné nakupování je něco dobrého, takže bych se při tom cítil mizerně. Nestojí to za to.

Šarlatánské masti

Takže ti, co vás učí stát se úspěšnými… no, řekněme, že jejich metody jsou občas trošku pochybné. A když ne, často prodávají fráze, které dobře znějí, ale jsou příliš povrchní na to, aby něco vážně znamenaly.

Přečetl jsem tuny návodů o tom, jak být úspěšný (nemohu se jim vyhnout — jsou všude) a je velmi zřídka vám některý z nich ukáže, jak se dostat tam, kam se chcete dostat.

A když se tam nedostanete, místo špatného návodu obviňujete svoji vlastní nedokonalost.

Hlubší problém

Jsou zde navíc další problémy. Ať už máte jakoukoliv definici úspěchu, je to něco, o co usilujete… něco, co existuje v budoucnosti. Je to založeno na vaší touze něčeho dosáhnout, na pocitu, že nejste tam, kde byste být chtěli.

To je důvod, proč jsou tyto šarlatánské masti tolik “úspěšné”… vydělávají na pocitu nedokonalosti, který lidé o své situaci mají. Myslím, že je to odporné.

Ale kromě toho, že usilujeme o náš “úspěch” v budoucnosti, je tu ještě jedna věc… je to nekonečné. Usilujeme o to mít víc, a když toho dosáhneme, znovu usilujeme o víc. Nikdy nejsme spokojení. Vezměme si například lidi, kteří mají miliardu dolarů… jsou úspěšní, že ano? Proč se tedy nepřestanou snažit vydělávat peníze? K čemu vlastně potřebují víc než miliardu dolarů? Jak by mohli vůbec tolik utratit? Usilují o to získat více, protože nikdy nebudou mít dost. Nikdy nebudou dostatečně úspěšní.

Toto platí nejen pro ty bohaté, ale pro každého, kdo usiluje o úspěch. Úsilí je stav, který nemá konce, pokud se ho sami nevzdáte.

Opravdový úspěch

Možná má dnes Zen Habits velký počet čtenářů, ale nemám pocit, že by mě to dělalo úspěšným. Jsem úspěšný už od prvního dne, protože i když jsem neměl žádné čtenáře, dělal jsem to, co mě bavilo. I když to v té době nikdo jiný za úspěch nepovažoval, psaní článků jsem naprosto miloval, a ačkoliv dnes nesouhlasím se spoustou z toho, co jsem napsal dříve (v roce 2007), byl jsem šťastný.

Úspěch není o tom dosáhnout něčeho v budoucnosti, ale o tom dělat něco, co vás baví, právě teď.

Neznamená to tedy, že mi na úspěchu vlastně záleží? Samozřejmě, když definujete úspěch jako cokoliv, na čem vám záleží, pak vám samozřejmě na úspěchu bude záležet. Ale pak slovo “úspěch” vlastně postrádá smysl. Pokud úspěch znamená cokoliv, může stejně dobře znamenat nic.

Takže zapomeňte na “úspěch”, a místo toho najděte svoji radost, vášeň, potěšení. Hned teď. To je pravý úspěch, kterého můžete dosáhnout bez jakéhokoliv kurzu či zázračné metody. Jednoduše jděte a udělejte to.

3 komentáře u „Proč mi na úspěchu nezáleží“

  1. To je opravdu super clanek, dekuji za nej. Dovolte mi me zamysleni po precteni tohoto clanku. V mem svete jde opravdu o to, jak je definovan uspech. Ja myslim, ze uspech je dosazeni urciteho cile. Neni mozne ordinovat kazdemu jedinci, co by mel mit za cil, protoze kazdy jsme jiny a kazdy vyznavame urcite jine hodnoty. Tenhle clanek je pro me krasny jako pohled na uspech, ale to je vse a zaroven to je i hodne ve smyslu porovnani si nazoru na uspech. Myslim si, ze uspechem je napriklad uvedomeni, ze je nesmysl vyraz: Nikdo neni dokonaly, protoze dokonali jsme vsichni prave takovi jaci jsme. Takze pokud je mym cilem osobni rozvoj, je pro me uspech toto poznani.

  2. Myslím, že krajšie sa to už nedá:

    „Úspešný človek je ten, ktorý ráno vstane, večer si ľahne a medzitým robí to, čo chce.“

    Bob Dylan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *