Nejlepší prokrastinační tip vůbec

Vím, říkáte si: „Přečtu si to později.”

Ale nedělejte to. Překonejte nutkání pustit se do něčeho jiného. Přečtěte si to hned.

Zabere vám to 2 minuty a ušetříte hodiny času.

Napsal jsem knihu Stop prokrastinaci!, ale od té doby jsem objevil jednu velmi prostou techniku, která pomůže překonat prokrastinaci komukoliv. Je neskutečně jednoduchá, ale stejně jako cokoliv jiného, vyžaduje trochu praxe.

Vyzkoušejte ji hned:

Vyberte nejdůležitější věc, kterou musíte dnes udělat.

Rozhodněte se z ní udělat jen malinký kousek – jen první minutu nebo 30 sekund. Začít je to jediné, na čem záleží.

Odstraňte rozptýlení. Všechno vypněte. Zavřete všechny programy. Měli byste zůstat je vy a váš úkol.

Nyní si sedněte a soustřeďte se na začátek. Nemusíte dělat celý úkol, jen začněte.

Věnujte pozornost své mysli, jak začíná mít potřebu přeskočit na něco jiného. Začnete mít chuť zkontrolovat email, Facebook, Twitter nebo vaši oblíbenou stránku. Budete chtít hrát hru, zavolat si nebo pracovat na jiném úkolu. Vnímejte všechna tato nutkání.

Ale nenechte se jimi uvést do pohybu. Vnímejte svá nutkání, ale zůstaňte v klidu a nechte je projít vaší hlavou. Nutkání budou růst na intenzitě, a pak opět odeznívat — stejně jako vlny. Nechte odeznít každé z nich.

Všímejte si také toho, jak se vaše mysl snaží ospravedlnit odložení úkolu. Také tuto vnitřní rozmluvu nechte odeznít.

Nyní udělejte malý krůček do začátku. Tak malý, jak jen je možné.

Začněte a úkol vás pohltí.

Pro více tipů o tom, jak překonat prokrastinaci, čtěte ebook Stop prokrastinaci!

3 komentáře u „Nejlepší prokrastinační tip vůbec“

  1. Pěkně napsáno.Mě osobně tak pomohla kniha Mít vše hotovo. Ani jsem ji nedočetl. Dočetl jsem ji do fáze, kdy autor popisoval že máme plno věcí které zaberou k vyřešení chvilinku a přitom je stále odkládame a tím pádem si zaneřazujem mozek tím že stále myslíme na takové sekundové věci jako musím poslat trvalý přikaz atd… proto lépe tyto malé věci řešit hned. Sice to nejsou věci na dlouhé plnění, jak tu nejspíš popisuješ ty, ale taky to hodně pomáha, pohnout s věcmi. Pak jsem dál už knihu nečetl. Protože jsem si řekl, jestli midala toto a budu to důsledně plnit. Tak mi dala tolik že to nejde penězi zaplatit. Okolí se mi smálo. Když to teď vemu, tak mám hodně malých úkolů k splnění. Tak se tímhle příspevkem musím motivovat je jít hned splnit.

  2. To: Turek
    Dopouručuji přečíst Zen a hotovo. Mít vše hotovo se čte strašně špatně. Hrozně jsem se s tím trápil. Oproti tomu Zen a hotovo přečteš za dvě hodinky a dozvíš se vše potřebné. A dostaneš se i k dalším zajímavým věcěm :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *