Mám rád jednoduchou filozofii Zen buddhismu, její zalíbení v minimalismu a hledání klidu v zazen (buddhistická meditace).
Jako název blogu jsem si Zen Habits vybral především proto, že stručně vystihuje jeho filozofii.
Blog opravdu píše o zjednodušení, zlepšení života a uvědomění. Osobně věřím, že jakýchkoliv změn v životě – zejména těch chtěných – lze dosáhnout budováním dobrých návyků. Příklad. Chci zaběhnout maraton? Pak si musím zvyknout běhat 4-5x týdně. Musím získat návyk pozitivního myšlení. Ten vám také pomůže, pokud se chcete, stejně jako já, naučit brzy vstávat, zdravě jíst nebo přestat kouřit.
Návyky si neosvojíte přes noc. Nemůžete si říct: „Tak, a od zítřka budu vstávat brzy!“ Dobře, říct si to můžete. Ale myslíte-li, že to půjde tak rychle, jste vedle.
Podobné návyky si vypěstujete pouze každodenní praxí. Osobní zkušenosti mi ukázali, že pro získání návyku se na něj musíte soustředit každý den po dobu jednoho měsíce. Když jsem se soustředil jen týden, neosvojil jsem si ho. Ale dělal-li jsem to měsíc a déle, tak ano. Neříkám, že jsem vždy úspěšný… ale důležité je, že se snažím. A pokud selžu, poučím se z chyb, které jsem udělal.
Zen v názvu blogu mám proto, aby mi připomínal, jak důležité je soustředit se na přítomnost, žít prostě, zůstat klidný, soustředit se a pomalu vytvářet návyky, které mi pomohou k dosažení cílů. Nic víc v tom není. Nejsem buddhistický mnich ani nic podobného, i když občas zkouším zazen. Ačkoliv jsem přečetl některé výborné Zen knihy, nikdy jsem nestudoval Zen pod vedením učitele.
Pro ty, které „Zen“ v názvu blogu rozčiluje: Nadechněte se a nechte to být.
Máte k Zen Habits další otázky? Přečtěte si FAQ [ENG].
Osobní zkušenosti mi ukázali, že pro získání… ukázaly