Několik rad pro teenagery

Jak zlepšit svůj život a najít štěstí, když jsi teenager a o většině věcí ve svém životě nemůžeš sám rozhodovat?

Můžeš změnit to, co máš pod kontrolou a o změnu toho ostatního se alespoň pokusit.

Několik teenagerů se na mě písemně obrátilo se žádostí o článek, jak zlepšit svůj život, když jsou stále pod kontrolou rodičů.

Přiznávám, není to jednoduché. Ale i tak je tu hodně věcí, které můžeš udělat bez ohledu na svoji situaci. Například: Pokud jsou na tebe rodiče stále naštvaní, negativní, neustále ovládají tvůj život a nenechají tě dělat, co chceš, je otázkou, jak to zvládnout, že?

Zkus toto:

Dívej se na každý kontakt se svými rodiči jako na příležitost.

Je to příležitost učit se trpělivosti.

Je to příležitost, vcítit se a najít soucit s ostaními.

Je to příležitost vzdát se svých očekávání, co by měli dělat druzí.

Je to příležitost přestat si přát, aby věci byly jiné, než jsou.

Je to příležitost být vděčný tváří v tvář frustraci.

Vím, je to otravné, když si nemůžeš dělat, co chceš. Teenageři se rychle stávají dospělými, a přesto ještě nemají svobodu, respekt a práva dospělých.

Mimochodem, zdá se mi to špatné. Proč nedáváme teenagerům více svobody? Vím, většina z vás bude mít nějaké důvody, ale řekněte si je nahlas… a pak se zamyslete, jak byste se cítili, kdyby váš manžel(ka) či přítel(kyně), používal stejné důvody k odepření vašich svobod. A zamyslete se nad tím, že to není tak dávno, co stejných důvodů bylo užíváno k odmítání práv menšinám či ženám.

Tak či onak, toto je svět ve kterém žijeme. Tak jak se s tím jako dospívající vyrovnat?

Několik nápadů:

  1. Nesnaž se změnit to, co změnit nemůžeš. Nemůžeš změnit své rodiče. Možná by si mohl změnit situaci pomocí drastických řešení, ale to nemohu doporučit. Místo toho se zbav přání, která odporují realitě. Věci jsou takové, jaké jsou a přání, aby byly jiné, vedou jedině k nespokojenosti. Přijmi věci i lidi takové, jaké jsou, a pracuj s realitou.
  2. Zjisti, co můžeš změnit. I když máš málo svobody, vždy existují malé věci, které můžeš změnit. Můžeš strávit pár minut meditací? Můžeš jíst více ovoce a zeleniny? Můžeš více chodit ven? Můžeš sledovat méně televizi? Můžeš si vytvořit blog? Můžeš udělat pár kliků? Můžeš v kontaktu s ostatními projevovat více vděku? Můžeš trochu zpomalit? Můžeš se víc smát? Existuje mnoho drobných změn, které můžeš udělat i v případě, že nemůžeš udělat ty velké, které bys udělat chtěl.
  3. Vždy můžeš změnit svou mysl. Nauč se žít v přítomnosti. Nauč se naslouchat svým myšlenkám. Nauč se potlačit negativní myšlení. Nauč se vidět chyby a neúspěchy jako zkušenost a příležitost ke zlepšení. Nauč se být vděčným, laskavým a soucitným.
  4. Nauč se žít bez kontroly. I když nemáš pod kontrolou velkou část svého života, víš ty co? Jsi stejný jako my ostatní. Sice si myslíme, že máme nad svými životy kontrolu, ale je to jen iluze. Místo toho se uč vzdát se kontroly a v každém okamžiku pracovat s tím, co přijde.

Já už nejsem teenager, takže to, co říkám, se může zdát nepodstatné, či dokonce troufalé. Ale také jsem teenagerem kdysi byl, a dnes jsem otcem tří dospívajících dětí. Jsem bratrem dvou teenagerů a strýcem mnoha dalších. Snažím se jim ukázat respekt a soucit, ale vím, že se stále cítí zklamaní. Kdyby se přitom naučili těch pár věcí, které jsem zmínil, byly by dál než většina lidí.

Dodatek: Jeden z čtenářů mi navrhl, abych přidal varování, na které jsem nepomyslel: teenageři, kteří jsou nějakým způsobem fyzicky či sexuálně zneužíváni, by to měli někomu říct a vyhledat pomoc. Není to v rozporu s mými předchozími radami – je to poučení, že zlé situace lze vyřešit za pomoci druhých lidí.

Jedna myšlenka na “Několik rad pro teenagery”

  1. ahoj co mam delat když mi rodiče furt lezou do soikromích vecí a nechtejí stim přestat a nejhorší je to že táta je it technik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *