Pravda o smyslu života

Když je vám 20, ale i 30, můžete mít stále pocit, že nevíte, co v životě dělat. Kudy a kam vlastně jít?

To je normální.

Všichni chceme vědět, co nás pohání v životě dopředu.
Všichni chceme mít v životě smysl.
Všichni chceme mít pocit, že jdeme správně.
Všichni chceme mít skvělé návyky, rituály a být produktivní.
Všichni chceme cítit větší jistotu a být nejlepší v tom, co děláme.

Neustále se v nás pere touha po dokonalosti a jistotě versus strach z nejistoty a nedokonalosti.

Povím vám tajemství: zažíváme to všichni. Podívejte se na ty nejúspěšnější lidi planety – Elon Musk, Bill Gates, Barack Obama, Taylor Swift. Myslíte si, že oni tohle neřeší? Máte pocit, že cítí jistotu a myslí si, že dosáhli stavu dokonalosti?

Ani náhodou. Na světě není nikdo, včetně mě ani nikoho jiného, kdo by se cítil naprosto jistě ohledně svojí životní cesty, svého poslání. A pokud to tvrdí, tak kecají. Ve skutečnosti jsou stejně nejistí jako my všichni.

Nikdo nemůže mít nikdy pocit, že dosáhl dokonalosti. V tom co dělá nebo jaký je. Dokonalost totiž neexistuje.

Rád bych vám něco doporučil. Ale varuji vás. Sám jsem také ještě na cestě a nemám všechno vyřešené. Také si nejsem vším jistý. Jsou to zkrátka jenom doporučení.

1. Uvědomte si, že jde vždy o nejistotu. Jakmile prokrastinujete, je to kvůli nejistotě (jestli to zvládnete). Pokud žárlíte na zážitky z fotek ostatních na Instagramu, je to kvůli vaší nejistotě (jestli opravdu žijete plnohodnotný život). Jste-li nervózní, je to kvůli nejistotě (z budoucnosti). Máte-li ze sebe špatný pocit nebo se cítíte provinile, je to kvůli nejistotě (jestli jste dobrý člověk). Je to všechno nejistota.
2. Pochopte, že nejistotu nemá rád nikdo. Všichni cítíme nejistotu, každý den. A bojujeme s ní. Někdo si na ni zvyká lépe, ale obecně není vůbec oblíbená. Pokud někdo tvrdí, že je mu v ní dobře, není upřímný sám k sobě. Nemáme ji rádi. Proto se snažíme najít jistotu. A to různými způsoby. Hledáme něco, co nám je příjemné, co si myslíme, že známe. Rozptýlení, jídlo, nakupování, alkohol, přítomnost jiných lidí, uzavření do sebe.
3. Všimněte si, když ji cítíte. Být si vědom nejistoty je ve skutečnosti dovednost, na které se dá pracovat. A i u toho ji budete cítit. Dělám to správně? Jde mi to? Nevím! To je jen další nejistota, kterou můžete pozorovat. Zkuste tohle: Jakmile cítíte úzkost, strach, pochyby, prokrastinaci, potřebu rozptýlení nebo vztek, prostě to pojmenujte jako nejistotu. A pak zkuste určit, ohledně čeho se cítíte tak nejistí.
4. Neutíkejte od toho. Pocit nejistoty je nepříjemný. A je to naprosto v pořádku. Je to normální. Zastavte se. Je to ve vás, děje se to, je to vaší součástí, ale nejste to vy jako celek. Jen počkejte, počkejte. Buďte se svojí nejistotou, jako byste seděli s kamarádem, který pláče.
5. Otočte se k nejistotě čelem a najděte v ní neuvěřitelnou krásu. Po nějaké době v nejistotě si uvědomte, že se snažíte vyřešit něco, co vyřešit nejde.

Nemůžete vědět, jaká je vaše ideální životní cesta, jaký/á ideálně máte být, nemůžete znát svůj životní úděl, dokud se nezačne sám od sebe odkrývat.

Nemůžete znát svůj cíl, dokud tam nedojdete. Místo toho, abyste řešili dokola nejistotu, prostě se soustřeďte na to, co máte právě teď před sebou. Podívejte se kolem sebe a vdechněte tu energii. Energii, kterou máte v sobě, ale i okolo sebe, která je v lidech, předmětech, zvucích a pohybech. Je tam až bláznivé množství krásy, pokud mu věnujete pozornost.

Je to o cviku. Není to jednoduché, není to jisté, ale je to krásné.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *