Oslavujte své chyby. Starejte se o ně. Usmívejte se.

Když uděláte nějaký omyl, ať už malý nebo velký, opatrujte ho jako by to byla ta nejdražší věc na světě. Svým způsobem totiž je.

Když chybujeme, většina z nás se cítí špatně, nějak se za to trestáme nebo se sami na sebe naštveme.

A je to přirozené. Většinu z nás totiž od malička učili, že chyby jsou špatné a že bychom se jim měli vyhýbat. Za omyly nás kárali – doma, ve škole i v práci. Možná ne vždy, ale pravděpodobně dost často na to, abychom se za chyby automaticky a nevědomě styděli.

Přitom bychom se bez chyb nic nenaučili.

Pokud se na omyly podíváte z tohoto pohledu, měly by být chyby oslavovány. Jsou jednou z nejúžasnějších věcí na světě. Díky nim se můžeme učit, díky nim můžeme růst a zlepšovat se.

Pokusem a omylem jsme se dověděli jak vyrobit žárovku, jak vymalovat strop Sixtinské kaple, jak létat…

Díky chybám se malé batole naučí chodit, mluvit a nakonec třeba i tvořit geniální díla.

Zamyslete se nad tím, jak se učíte. Pouhým přijímáním informací se nenaučíte, jak je správně aplikovat. K tomu, abyste zvládli malování, psaní, programování, bankovnictví nebo hraní na klavír nestačí, abyste si o tom přečetli nějaký článek.

Ve skutečnosti je to tak, že nejdříve získáte nové informace z knihy nebo od jiného člověka. Poté si v hlavě vytvoříte model. Vyzkoušíte ho. Uděláte chybu. Podle svých chyb upravíte model a celý proces opakujete. Znovu děláte chyby a znovu se z nich učíte, dokud se nenaučíte, jak něco dělat pořádně.

Tímto způsobem učíme naše děti a přesně tak se učíme i v dospělosti. Pokus, omyl a poučení se z vlastních chyb.

Chybami se učíme něco nového – pokud se vám něco podaří, pravděpodobně to je něco, co už umíte. Takovým úspěchem jste příliš nevyrostli, přinejlepším je to poslední krůček na jedné cestě, ne však celá cesta. Pokud tato cesta za něco stála, pravděpodobně byla vydlážděna chybami.

Pokud si tedy vážíte učení a růstu, měli byste si vážit také chyb. Omyl je úžasná věc, která vám zpřístupní nečekané možnosti.

Oslavujte své chyby. Starejte se o ně. Usmívejte se.

2 komentáře u „Oslavujte své chyby. Starejte se o ně. Usmívejte se.“

  1. „neůspěchy jsou pouze zastávkami na cestě k úspěchu” …nejsem si jistý, jestli jsem to někde četl, nebo jen někde slyšel, ale od té doby se tímto rčením snažím řídit:)….takže za mě naprostý souhlas: „když se něco nepovede, usmívejte se! právě jste se o pěkný kus posunuli k cíli:)
    díky za článek

  2. Díky za článek, souhlasím. Je to velmi pravdivá a ve výsledku pozitivní filosofie. Chyby dělá každý, i ti nejúspěšnější – ti se z nich ale dokáží nejlépe poučit. A jelikož za poslední roky mám za sebou chyb poměrně dost, myslím, že úspěch se nevyhnutelně blíží… ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *