Nevšední produktivita

Na světě neexistuje návod na produktivitu, který úplně vyřeší problémy, kterým všichni denně čelíme.

Jsem na tom stejně jako vy. Potýkám se s tím samým:

  1. Dělat důležitou práci místo té, která mi zabere hodně času a není tolik potřeba
  2. Nenechat se rozptýlit, když potřebuji pracovat na něčem těžkém
  3. Únavu a pocit, že všechny úkoly prostě nezvládám

U všech jde ve skutečnosti o stejný problém: Jakmile před sebou máte něco důležitého nebo těžkého, děláte raději cokoli jiného, blbnete nebo se flákáte. Potýkám se s tím každý den a ne vždy úspěšně. Ale co kdybychom se do toho mohli ponořit a vyřešit to jednou provždy? To bychom byli páni vesmíru.

Dejte si při tréninku pauzu

Pravdou je, že utíkáme od nepříjemných věcí, ale obvykle si to neuvědomujeme. Proto je důležitá meditace. Sedíte, nic neděláte, ale vidíte, jak vaše mysl utíká od nepříjemného do přítomného okamžiku. Dokola a dokola. Chce to čas, ale dá se s tím naučit pracovat.

Doporučuji vám meditovat. Tím se naučíte pracovat s nepříjemnými pocity, kterým neustále čelíte.

A zde je návod:

  1. Vyberte jeden úkol, který musíte dnes udělat.
  2. Vyčistěte si pracovní prostor před sebou. Vypněte nebo ztlumte telefon, ukliďte stůl a na svůj úkol se pořádně zasoustřeďte.
  3. Sedněte si a dejte se do práce.
  4. Sledujte, jak se vaše mysl snaží od práce utéct.

A teď si dejte pauzu. Místo toho, abyste utekli, zastavte se. Nadechněte se a otočte svoji pozornost na nepříjemné pocity. Může to být strach, frustrace, nejistota, pochybnosti nebo únava. Nevěnujte pozornost myšlenkám, které vám běží hlavou. Vnímejte jenom tělesný pocit. Kde se nepříjemný pocit nachází? Jakou má sílu?

Zjistíte, že špatný pocit není zase tak silný, i když se před ním snažíte utíkat. Jde jen o energii. Není ani dobrá, ani špatná. Je to jen energie, kterou nechcete a o které tvrdíte, že špatná je. Zkuste se zastavit a zameditovat si. Nepomůže vám o tom jenom číst v tomhle článku. Musíte trénovat. Poznat to blíž.

Nevšední produktivita

Jakmile začnete pracovat s nepříjemnými pocity, zjistíte, že o nic tak hrozného nejde. Nemusíte se ničeho bát. Je to jenom pocit, jen energie. Uvolněte se. Zkuste si k ní vytvořit přátelský vztah, místo toho, abyste sami sebe peskovali. Jen si jí všímejte, usmívejte se, dýchejte a buďte na sebe hodní.

A jak proměníte tuhle energii na produktivitu? Mám pro vás způsob:

  1. Napište si každý den 3 hlavní úkoly, které je potřeba splnit. Udělejte to ještě dřív, než začnete vůbec pracovat. Napište si i pár dalších úkolů, které jsou potřeba, ale primárně se soustřeďte na svoje 3 hlavní.
  2. Vyberte jeden důležitý úkol a udělejte si kolem sebe prostor (ještě předtím, než půjdete kontrolovat e-maily nebo sociální sítě).
  3. Udělejte si krátkou meditaci. Vnímejte, jestli se vám od úkolu chce utéct, zastavte se a pocit prozkoumejte. Jemně, přátelsky a se zvědavostí.
  4. Dejte si záměr. Jakmile se trochu uvolníte a zjistíte, že nepříjemné pocity nejsou žádný velký problém, dejte si záměr ohledně svého prvního úkolu. Děláte to proto, abyste zlepšili svůj život, abyste udělali něco dobrého pro druhé, abyste pomohli? Najděte ve svém záměru srdce, najděte tam lásku. A řekněte si: “Je mým záměrem udělat tenhle úkol z lásky k ….” (doplňte prázdné místo: sobě, někomu jinému, světu, atd.)
  5. Pracujte s chutí a láskou. Otevřete svoje srdce a dělejte svůj úkol s láskou, která pramení z vašeho záměru. Sledujte, kdy se začínáte cítit nepříjemně a chcete od úkolu utéct. Zastavte se, udělejte meditaci, kterou jsme se naučili, a pak pokračujte.
  6. Dávejte si přestávky. Každých 10 – 15 minut si dejte pauzu a protáhněte se nebo se napijte, projděte se po místnosti. Pozorujte, jak se cítíte a jak si vedete. Pak se vraťte zpátky k úkolu, nebo jděte na další, pokud je první hotový.

Neříkám, že vám to ze začátku půjde na 100%. Možná nikdy. Neočekávejte proto dokonalost. Pracujte na sobě a buďte na sebe hodní. Postupně se budete zlepšovat. To mi věřte.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *