„Štěstí tu není předem připravené. Štěstí přichází skrze naše činy“ ~ Dalai Lama
Nejsem z těch, kteří věří, že můžete být šťastní neustále. Naučil jsem se ale, jak být šťastný po většinu času.
Je to něco, co nezáleží na tom, jaký máte zrovna den nebo jak se k vám chovají ostatní – záleží to na tom, co doopravdy děláte.
Dny, kdy jsem byl nešťastný, měly jedno společné. Nebylo to tím, že bych nenáviděl lidi kolem sebe – měl jsem milující ženu, skvělé děti a další úžasné členy rodiny a přátele. Bylo to kvůli tomu, že jsem byl nešťastný sám se sebou a to bylo příčinou dalších a dalších problémů: nespokojenost v práci, zdravotní problémy… Cítil jsem, že nic z toho nemůžu změnit.
Až jsem si jednoho dne sedl a udělal seznam.
Dělám si spoustu seznamů, je to jeden z mých oblíbených zvyků, ale tenhle vypadal, že bude mít přímo magickou moc. Byl to seznam věcí, za které jsem vděčný. Bylo jich překvapivě mnoho – od věcí týkajících se mé ženy, dětí, příbuzných a přátel až po zaměstnání, přírodu a můj život.
Kouzlo toho seznamu bylo v tom, že jsem se dostal z všeobecného pocitu mírné deprese, beznaděje a bezmoci. Byl jsem mnohem spokojenější. Už jsem nepřemýšlel nad věcmi, které nemám rád nebo které nemám. Posunul jsem se k věcem, které doopravdy rád mám a za které jsem šťastný. A měl jsem nad tím kontrolu.
Od té doby jsem experimentoval s řadou návyků a přišel jsem na několik pravidel:
- K tomu abyste byli šťastní stačí jen hrstka aktivit.
- Když je začleníte do svého života a uděláte z nich zvyk, budete daleko šťastnější.
Může to vypadat jako maličkosti, ale jejich význam je obrovský.
Návyky, které vás učiní šťastnými
Vyzkoušejte těchto pár věcí každý den a uvidíte, jaké budete mít výsledky:
- Tři dobré věci. S Evou jsme zavedli rituál – v podvečer si najdeme chvilku a řekneme si tři hezké věci, co se nám během dne staly. Slouží to k tomu, abychom si alespoň jednou denně uvědomili, za co jsme vděční. Může se z toho stát návyk vděčnosti, který můžete používat i jindy během dne, když se zrovna soustředíte na něco, co nemáte rádi nebo nemáte. Jakmile si to uvědomíte, začněte přemýšlet o něčem, co máte rádi a co naopak máte. Najděte způsob, jak být vděční a budete šťastnější.
- Pomozte někomu. Když se zaměřujeme na sebe a na svůj „mizerný život“, jsme sebestřední. Svět se smrští na jedno malinké místo s jednou nešťastnou osobou. Ale co když pohled rozšíříme a otevřeme srdce alespoň ještě pro jednu další osobu? Nebo dokonce pro několik dalších? Pak uvidíme, že se ostatní také trápí i když to tak třeba nevypadá. Můžeme je oslovit a udělat něco, co je uklidní, vykouzlí jim na tváři úsměv a usnadní život. Každý den pomozte alespoň jednomu člověku a získáte jiný náhled na svět.
- Meditujte. Říkám tomu Základní návyk, protože ovlivňuje vše ostatní. Meditujte třeba jen 2 minuty denně a vytvoříte si návyk, který vám umožní všímat si svých myšlenek během dne a pomůže vám být více přítomný (nespokojenost plyne z toho, když nežijete v přítomnosti). Pomůže vám také najít zdroj vaší úzkosti a zmatku. Je toho dost co se dá udělat za 2 minuty! Každé ráno po probuzení si sedněte a jen pozorujte své tělo a svůj dech. Pozorujte, když vám odbíhají myšlenky a jemně se vraťte ke svému dechu. Staňte se pozorovatelem své mysli a uvidíte, že se naučíte pár užitečných věcí. Slibuji.
- Cvičte. Každý ví, že by měl cvičit a tak to tu nebudu moc rozebírat. Ale vážně, budete spokojenější a to jak během cvičení („Namáhám se, tedy žiju!“) tak i po zbytek dne. Cvičte zlehka, pokud ještě nejste zvyklí a třeba jen pár minut začátkemdne. Kdo nemá pár minut denně? Pokud nemáte, měli byste trochu zvolnit.
Pár dalších užitečných návyků, které můžou pomoci: „vědomě“ jíst, pít čaj, cvičit jógu, scházet se s lidmi. Všechny ale zahrnují meditaci (jsou to aktivnější formy meditace), cvičení, pomoc ostatním a vděčnost (pokud to chápete správně).
To byl seznam základních návyků, které pak můžete rozšířit i do jiných oblastí. A jak si návyky vytvořit? Začněte s jedním, nejsnadnějším, jak jen může být a zavažte se k němu.
Dejte své návyky do pohybu. Uvidíte, že se stanete více přítomnými, vděčnějšími a více zaměřenými na ostatní. Ta změna, ke které dojde, nemá daleko k zázraku.
Ahoj Pavle, k tomu bodu 4 doporučuji výbornou věc a to 7 minutový trénink, který obsahuje základní minimum cviků, proto aby se člověk udržel v kondici. Je na to webu http://www.7-min.com/ a dá se najít i appka na Android, Aplle to bude asi mít taky.
Představa, že bych měla každý ráno cvičit mně děsila, ale tady jen zapnu aplikaci a jedu. Za 7 minut hotovo. A dá se postupně přidávat…