Dnes bych se s vámi rád podělil o několik dobře známých „pohaněčů“, které zas tak nefungují a poté vám navrhnu způsoby motivace, které mi nejvíce pomohly a nepřestaly fungovat ani po několika měsících.
Pojďme začít některými z těch méně účinných „pohaněčů“.
1. Velký cíl. Lidé jsou často velmi namotivováni zpočátku kterékoli výzvy, když si určí nějaký velký cíl. Na tom není nic špatného. Já osobně jsem však zjistil, že bez nějaké jiné motivace můžete ztratit plyn již po pár týdnech. Proč tomu tak je? Protože svého velkého cíle nedosáhnete za pár týdnů a pokud je to něco dlouhodobého, dva nebo tři týdny vás daleko neposunou. Nebojte se a nastavte si velký cíl, ale mějte něco, co vám dodá motivaci i krátkodobě.
2. Touha dosáhnout rychlého pokroku. Toto je něco, čím jsem si sám prošel a určitě nejsem jediný – chceme udělat velké kroky dopředu během krátké doby a to může být frustrující pokud se nám to nepovede. Pravdou je, že každý zásadní pokrok zabere hodně času a i když se rychle přiučíte jedné nebo dvěma novým věcem – zabere to spoustu odříkání a měsíce píle. Pokud máte realistická očekávání, dosažení i malých pokroků může být velmi motivující.
3. Dobře to zní. Hodněkrát se rozhodneme pro nějakou výzvu, protože si myslíme, že by bylo „cool“ ji dokončit. Já osobně si myslím, že „cool“ by například bylo umět různé kouzelné triky. Ale když to vezmu kolem a kolem, nejsem dostatečně motivovaný, abych se začal učit jak provést nějaké opravdu těžké magické kousky. To zabere hodiny či týdny tréninku, a zas tak mě to nezajímá. Pouze si myslím, že by to bylo „cool“. Pokud vás cíl učení zas tolik nezajímá, je velká pravděpodobnost, že s tím seknete, hned jak vám to bude připadat příliš těžké.
4. Vytvořit své ideální Já. Často máme seznam věcí, které bychom se chtěli naučit či vylepšit, protože chceme dosáhnout ideálu o sobě samým, který jsme si vysnili. Chceme být fit, zdraví, chytří, talentovaní, mluvit několika jazyky, apod. A i když na tom opět není nic špatného, pravdou je, že pokud je toto váš jediný „pohaněč“, nejspíš to po pár týdnech vzdáte. Proč? Protože po určitém čase vás tento ideál přestane zajímat. Jste super takoví, jací jste, bez potřeby vylepšení.
OK, takže tyto obvyklé způsoby motivace zase tolik nefungují…ale co tedy funguje? Pojďme si popovídat o způsobech, které vám pomohou při dlouhodobé výzvě.
Nejlepší způsoby motivace
Následujících pět způsobů je z vlastní zkušenosti skvělou motivací, která vám vydrží déle jak pár týdnů:
1.Zvědavost. Toto je můj oblíbený pohaněč! Pokud se rozhodnu pro novou výzvu, nejlepší je, když mě to upřímně zajímá. Pokud je něco pouze lehce zajímavé, dlouho u toho nejspíš nevydržím. Ale pokud se do toho chci více a více ponořovat, a zjistit o tom vše, co můžu, jsem si jistý, že u toho zůstanu. Pokuste se tedy zamyslet, jak moc je pro vás věc, kterou se chcete naučit, zajímavá. Občas v tom naleznete střípky zájmu, ale lepší je najít něco, co vás opravdu zajímá.
2. Prozkoumávání něčeho nového. V mém případě nejde vždy o dosažení něčeho skvělého či naplnění nějakého ideálu…občas chci jen prozkoumávat. Toto má očividně blízko ke zvědavosti, ale z vlastní zkušenosti je občas lepší popustit uzdu fantazie a učit se i tímto způsobem. Hrajte si, nechte se vést vlastními pocity, dovolte, aby objevení něčeho bylo vaším cílem. Zkuste se při učení více uvolnit a dopřejte si během něho zábavu.
3. Učte se s někým. Tuto metodu miluji – často do toho jdu s Evou, s kamarádem či s jedním z mých dětí. Je zábava pustit se do něčeho s někým dalším – pokud někdo z vás ztratí motivaci, ten druhý vám oběma může pomoct opět se do toho dostat. Další věc, která mne velmi motivuje je touha pomoct druhým. I když dělání něčeho kvůli sobě je skvělým cílem, dělat tu samou věc pro někoho jiného hodně pomáhá.
4. Mít o to hluboký zájem. Jak už jsem zmínil, občas nás tolik nezajímá dosažení vlastního ideálu či dlouhodobých cílů. Tak co nás tedy zajímá? To je otázka, který si každý musí položit. Pokud jste schopni nalézt odpověď, neváhejte se oddat učení. Pokud ji nemáte, oddejte se zkoumání této otázky a učte se různým věcem.
5. Dokázat, že zvládnete obtížné věci. Několik let jsem měl tendenci s něčím seknout, pokud mi to přišlo příliš těžké. Ale to je právě ten okamžik, kdy opravdu máte šanci se učit, když je to obtížné a vy se přes to dostanete a nevzdáte to. Tím, že se donutíme to vydržet, se učíme, kdybychom to vzdali hned na začátku, nikam by to nevedlo. Ten nejlepší způsob, jak se motivovat, je podle mého názoru následující: Dokázat sám sobě, že jsem schopen dokončit těžké výzvy. Zatím se mi to daří.