Moje nejlepší metoda, jak být produktivní

Můžete přečíst celé knihy o produktivitě, tucty článků na blozích a začít používat desítky různých systémů. Jenže pak stejně na konci dne nemáte nic důležitého hotovo.

Pravdou je, že produktivita je dost jednoduchá, teoreticky. I když toho máte před sebou hodně, není těžké přijít s jednoduchými kroky, jak z toho ven:

  1. Vybrat něco důležitého, na čem je potřeba pracovat (úkol z vašeho nejdůležitějšího projektu například). Nezáleží na tom, co přesně vyberete, protože se brzy dostanete i ke zbytku.
  2. Zaměřte se pouze na tento jeden úkol, a pokud možno ho dokončete.
  3. Vyberte další důležitý úkol a vrhněte se na něj.

A samozřejmě si dávejte pauzy. Jděte se projít, zacvičte si jógu. Meditujte. Dejte si něco zdravého. Jděte mezi lidi. Ale když jdete pracovat, soustřeďte se na to a snažte se to dokončit. Můžete mít pocit, že toho je na vás moc, ale pravdou je, že se ve skutečnosti můžete stejně soustředit jenom na jednu věc v jednu chvíli.

Takže, když je to tak jednoduché, co vám stojí v cestě? Je to strach.

Některé strachy, které nám brání: strach ze selhání, nejistota, pocit, že na to nemáme, nepohodlí, pocit, že to nemáme pod kontrolou.

Ve skutečnosti se bojíme jenom jedné věci: že nebudeme mít kontrolu, jistotu, bezpečí a pohodlí. U všech jde o jedno, o jistotu. Všechny naše strachy pramení z nejistoty.

Nechceme se tak cítit. A tak se strachům vyhýbáme, hledáme možnosti, jak mít věci pod kontrolou, hledáme jistotu, pohodlí, a to tím, že koukáme po rozptýlení. Na webech, sociálních sítích, videích, e-mailech, po smskách. Snažíme se získat zpět kontrolu tím, že jdeme od nejistých úkolů k úklidu, pochůzkám po úřadech, organizování a tvoření systému, jak být produktivní. Čemukoli, abychom nepříjemným pocitům unikli.

A teď se konečně dostáváme k nejlepší metodě, jak být produktivní. Jde o ponoření se do nejistoty.

  1. Začněte tím, že si určíte důležitý úkol. To zvládne každý. Jakmile si všimnete, že máte tendenci od úkolu utíkat, udělejte krok zpět a vraťte se k němu.
  2. Zaměřte se na úkol a pouze na něj. Pokuste se ho dokončit nebo na něm pracovat alespoň 10 – 15 minut nepřerušovaně.
  3. Když se snažíte opět vzdálit nebo přeskakovat k něčemu jinému, zastavte se, podívejte se na svou nejistotu. Dýchejte.
  4. Zkoumejte ten pocit. Dívejte se, co to dělá s vaším tělem. Zůstaňte tak chvíli a uvědomte si, že i když je to nepříjemné, pořád tu jste, zvládáte to. V srdci máte všichni základ pohody, která tam vždycky bude, i když nevíte, jak tenhle úkol nebo okamžik dopadne.
  5. Ponořte se do úkolu, i když máte strach. Je v pořádku o strachu vědět a i tak úkol udělat.

To je ono. Uvědomte si, že máte strach, ale nenechte se jím unášet. Zkoumejte ho, buďte zvědaví a dělejte i tak, co je potřeba.

Jakmile budete utíkat, bude se to opakovat dokola a dokola. Je to ale právě okamžik, kdy se rozhodnete tomu čelit, kdy se váš život opravdu změní.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *