Moje 4 přikázání

Gretchen Rubin autorka skvělého blogu The Happiness Project nedávno postla zajímavý příspěvek osobních přikázání. To mě donutilo k zamyšlení: Jaká jsou moje přikázání (přísahy)?

Gretchiných 12 přikázání mě baví už dlouho, i předtím než jsem začal psát Zen Habits, ale až teď se opravdu zamýšlím nad tím, jak by měla znít ta moje.

Je to těžká otázka, protože většina z nás má hodně ideálních představ, které bychom rádi přenesli do svých životů. Jak si vybrat? Gretchenin post obsahuje seznam věcí, které si vybrali různí lidé. Hodně z nich bych si zvolil i já sám. A tak jsem se rozhodl zjistit, jaká je tedy moje osobní filosofie.

Začal jsem si tedy psát seznam a zúžil to na to nejdůležitější.

Ve skutečnosti bych mohl zjednodušovat víc (šlo by to i s jedním přikázáním), ale mám svůj seznam rád. Pomáhá mi si uvědomovat, kolika různých věcí se snažím dosáhnout.

Nejdřív jsem měl na svém seznamu dvanáct položek, ale nakonec jsem se rozhodl jej zjednodušit. A tady jsou moje 4 přikázání:

1. Buď přítomný.
2. Zjišťuj, abys pochopil a přijmul.
3. Měj soucit a vášeň.
4. Dělej toho méně.

V případě, že přemýšlíte nad tím, co jsem asi ze svého seznamu vymazal, tak tady to máte: směj se, jdi pomaleji, buď láskou, udělej to teď, zjednodušuj a buď mírumilovný. Některá jsem nakombinoval, abych vše ještě víc zkrátil.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *