Klidný jako mnich aneb jak být vyrovnaní, abychom se nezbláznili

Čtenářka Trina mi napsala v jednom ze svých komentářů:

Leo, obdivuji vyrovnanost, se kterou reagujete na kritičtější komentáře na vašem blogu a dalším stránkách. Především těch, které začínají slovy „Ty (nebo to, co říkáš) je kravina, blbost, stupidní.“ a jejichž argumenty nemají žádné opodstatnění. V jednom ze svých minulých článků jste řekl, že nejste budhista, i když jméno blogu k tomu nabádá. Přesto si myslím, že jste si dobře osvojil pravidlo upeksa = vyrovnanosti.“

Pro ty z vás, kteří neznají „upeksu“ neboli „vyrovnanost“, tak jde o jeden ze čtyř pilířů budhismu.

Trina zmínila důležitý bod ohledně mého přístupu ke komentářům na ZenHabits a jinde a i k běžnému životu. Nejsem vždycky úspěšný (i já se někdy rozčílím jako každý), ale vyrovnanost je cíl, ke kterému se snažím dojít, co nejčastěji to jde. Mám pro vás tip: Čím víc budete vyrovnanost cvičit, tím lépe vám to půjde a budete šťastnější.

Na několika stránkách, kde jsem přispíval jako host, se objevily velice negativní reakce typu: „Doufám, že se člověk jako vy nikdy nebude rozmnožovat. Autor je pitomec. Tenhle chlap je prostě idiot.“

Mám samozřejmě několik možností, jak reagovat:

1. Mohu odpovědět stejně negativně, a tak ještě zvýšit míru nepřátelství mezi mnou a tím, kdo mě okomentoval, a tím i celou komunitou. Tohle má nepříjemné vedlejší účinky. Jsem rozčílený a vypadám před druhými špatně. Lidé mají totiž tendence vidět negativce ve špatném světle.

2. Mohu komentáře ignorovat, což se může zdát jako dobré řešení. Bohužel jsou pak ale nezodpovězené a ostatní neví, že jde pouze o komentáře pár haterů.

3. Mohu odpovědět na komentáře, ale zůstat pozitivní. To je cesta, kterou se snažím pokaždé jít. Pokud si někdo myslí, že jsem hlupák, pravděpodobně jeho názor nezměním. Jakmile ale napíše nějakou scestnou reakci, měl bych to objasnit a poděkovat mu.

Má to několik výhod: a) vyjasníte negativní komentář; b) před druhými vypadáte jako pozitivní člověk; c) nenecháte se vtáhnout do nepříjemných emocí a d) někdy tím nad druhými zvítězíte, právě proto, že jste zůstali nad věcí. To se mi stalo několikrát. Díky tomu jsem si s ostatními lidmi vytvořil dobré vztahy.

Tato filosofie – zůstat pozitivní i pod nátlakem – se dá použít ve všech oblastech života, nejen v reakcích na komentáře. Používám jí v každodenních jednáních s lidmi. K hádce jsou potřeba dva, a když se druhý chce hádat, není to váš problém, ale jeho.

Jak můžete být vyrovnaní? Jako vždy mám pro vás několik tipů:

  • Naučte se meditovat. Alespoň trochu. Jde o velice hluboké téma, proto nechci zacházet do podrobností. Důležité je ale vědět, že i ta nejjednodušší meditace vám může pomoci se vyklidnit a dostat vás blíž k vyrovnanosti.

  • Naučte se poodstoupit od situace a stát se pozorovatelem. Zkuste toto cvičení: Představte si, jak opouštíte svoje tělo a vznášíte se nad ním. Stoupáte výš a díváte se sami na sebe, svět i ostatní lidi. Jste pozorovatel, který nemá se situací dole nic společného. Jako takový se nemůžete naštvat nebo jakkoli emočně zapojit…pouze vše sledujete a nesoudíte. Tohle cvičení vám může pomoci dostat se ze středu problému a vidět věci z větší perspektivy.

  • Několikrát se z hluboka nadechněte. Pokud se dostanete do situace, kdy jste naštvaní nebo vás ovládá jiná nepříjemná emoce, zhluboka se nadechněte a poodstupte. Není vždycky nejlepší reagovat, když jste ovládáni momentálními pocity. Můžete toho pak litovat. Často neodpovídám na e-maily, které mě rozčílí, a vracím se k nim později, když jsem v klidu. Je to stejné, jako když se s někým hádáte. Řekněte mu, že potřebujete být chvíli sami, jděte se projít a získejte odstup. Velice často se pak vrátíte a vidíte věci jinak.

  • Buďte jako sklo. Ať se přes vás věci jenom přelijí. Musíte pochopit, že se vždycky najdou lidé, kteří budou naštvaní, hrubí, nebo kteří budou mít špatný den. Jejich problémy nejsou vaše. Pokud jsou zlí, nemusíte se zachovat stejně. Nechte jejich hněv a komentáře stéct jako vodu po skle. Pouze pokud jim na jejich chování naskočíte, dovolíte, aby se ten hněv ve vás uhnízdil a rostl. Dokážete-li to nechat plavat, ignorovat a usmát se, všechno bude jednodušší.

  • Snažte se je pochopit. Řekne-li vám někdo něco ošklivého, neurážejte se. Místo toho se snažte pochopit, že pro něj nejste středem světa. Mohl se špatně probudit nebo má problémy v manželství nebo vás prostě nepochopil. Pro vztek a hrubost vždycky existuje důvod. Pokud si to uvědomíte, hned se vám uleví.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *