Jemné umění pokusu a omylu

Dnes ráno jsem si byl zaběhat a přemýšlel jsem nad tím, jak někteří lidé tenhle sport nesnáší, a já ho přitom miluju. A pak jsem si vzpomněl: Ze začátku jsem to přeci také nesnášel. Protože mi to nešlo. Běhání jako cokoli jiného stojí ze začátku za prd. Jakmile vám to ale jde lépe, už to není tak hrozné.

Otázkou ale je: Jak se dostat přes počáteční fázi neschopnosti a stát se v něčem opravdu dobrý?

Odpověď je prostá. Musíte se začít o tu neschopnost zajímat. “Přijměte neschopnost.” je termín, který se často používá v armádě a něco na něm je. Když rozpřáhnete ruce a neschopnost uvítáte, budete zvědaví a budete se k ní přibližovat, zvládnete to a hodně se naučíte.

Můžete vyzkoušet tohle:

Když se začnete učit něco nového, všimněte si momentu, kdy vás začne vaše neschopnost štvát. Může to být těžké, možná budete zmatení a ten pocit vás pohltí. Budete mimo komfortní zónu a budete se chtít vrátit zpátky “na koně”.

V tuto chvíli se obraťte k pocitu frustrace nebo čemukoli jinému, co cítíte: zmatenosti, netrpělivosti, nudy, špatného pocitu ze sebe samého a přemýšlení nad tím, že s tím praštíte.

Otočte se k tomu čelem a místo, abyste se snažili jej zastavit nebo se mu vyhnout, prostě se mu poddejte. Seďte (nebo běhejte) a vnímejte svoje pocity. Nechte se naplnit. Buďte tím pocitem.

Pak na něj nasměrujte svoji zvědavost. Jaké to je? Kde v těle to je? Jaký je to pocit? Neposuzujte, jen si řekněte, že o něm vlastně moc nevíte, a zkuste zjistit víc. Otevřete se tomu, místo abyste si mysleli, že už všechno dávno víte.

Sledujte pocit dokola a dokola, a co nejvíc se mu přibližte.
Je toho hodně, co se můžete naučit. A také vám to nejspíš nepůjde. Nevadí.
Je v pořádku být s tím v pohodě. Právě díky tomu se posunete. Nakonec se stanete dobrým i v tom, co vám ze začátku nešlo, a budete to milovat.

A pak (tohle je moje soukromé tajemství) si uvědomíte, že když jste v něčem dobří, už jste zase ve svojí komfortní zóně a budete chtít jít dál. Jakmile se vám to povede, opět objevíte něco, co vám nejde. Ale o to se budete starat, až to přijde.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *