Je toho tolik, ale prostě není čas

Jednou z našich největších frustrací je, že toho je tolik na práci, ale my máme pocit, že na to není dost času. Máme toho moc.

Pocit nedostatku času je jenom pocit. Všichni máme stejných 24 hodin. Bohužel ale zaplňujeme svůj den zbytečně velkým množstvím činností.

Problémem je moc věcí, které se do “nádoby” s názvem jeden den zkrátka nevejdou. Pokud se podíváme na úkolníčky a time management jako na řešení problému, je to jednodušší.

Jak nacpeme všechny činnosti do tak malého prostoru?

Zjednodušováním.

A tím, že něco vypustíme.

Slibuji vám, že díky tomuhle postupu se budete moci s problémem nedostatku času vyrovnat.

Zjednodušování činností

Když si uvědomíme, že se snažíme narvat až příliš mnoho činností (úkolů, pochůzek, povinností) do malé nádoby (24 hodin), je jasné, že to není o nějaké nádobě…musíme se určitých věcí zbavit. Jednoduše se tam všechny nevejdou.

A to uděláme tak, že zjednodušíme svoje činnosti.

Uvědomění je také důležité: věnujte pozornost tomu, co budete dnes a zítra dělat, a sledujte, co všechno si do své nádoby dáváte. Jaké weby projíždíte ráno? A večer? Co za hry hrajete na mobilu? Co čtete? Na čem důležitém pracujete? Kolik času trávíte na emailu, Facebooku, Twitteru a Instragramu? Kolik na blozích, e-shopech nebo YouTubu? Kolik času prokoukáte u televize? Kolik času trávíte úklidem, hygienou, staráním se o druhé? Kolik času v hromadné dopravě nebo autě? Za co utrácíte nejcennější komoditu (čas), kterou máte?

Možná vám dojde, kolik bordelu si do vašeho dne dáváte. Vyhoďte ho. Zakažte si chodit na některé stránky nebo používat aplikace, dokud nebudete mít hotové to, co je důležité.

Uvědomte si, co všechno musíte. To také zaplňuje váš život. Zkuste se něčeho zbavit a naučte se říkat ne. Podívejte se na svůj úkolníček: Co z toho opravdu reálně dnes stihnete? Řekl bych tak tři.

Pokud byste mohli dělat jenom tři věci. Co nejdůležitějšího byste vybrali? Pokud jste někdy hráli baseball, tak víte, že nejde o sílu, ale jak šikovně se trefíte do míčku. I se svými úkoly se musíte dobře trefit. Vyberte úkoly, které jsou nejpodstatnější, na kterých nejvíc záleží. Vybírejte opatrně, protože času není nazbyt.
Nyní se sami sebe zeptejte: Co byste si vybrali, kdybyste mohli udělat jenom jeden jediný úkol? Tam byste měli směřovat svoji pozornost. Jenom tam. Nestihnete udělat všechno a nemůžete udělat vše najednou. Soustřeďte se proto pouze na jeden úkol.

Na vše ostatní se vykašlete.

Když budete vybírat pečlivě věci, které děláte, naučíte se citlivě zacházet se svým časem. Můžete udělat něco důležitého nebo to, co vás baví, ale buďte si vědomi svých rozhodnutí. Chovejte se ke svému času jako k nejcennějšímu daru. Není nekonečný, má obrovskou hodnotu, měl by se plnit tím nejlepším, a ne být přecpaný.

Umění nechat věci plavat

Co všechny ty ostatní věci, které chcete dělat (nebo cítíte, že byste měli)? Co když se už do 24h nevejdou?

Právě tady se vám bude umění nechat věci plavat hodit.

Máte toho hodně, ale rozhodli jste se naplnit svůj čas jen důležitými a krásnými věcmi. To znamená, že řada věcí, které si myslíte, že musíte, se do jednoho dne nevejde.

Můžete se k nim dostat později. Nebo je nedělat vůbec. Každopádně se dnes do vašeho času nevejdou.

To samotné není problém, pokud nemáte potřebu tam nacpat všechno. Myslíte si, že ideálně byste měli zvládnout první poslední a navíc chcete cestovat, posilovat, meditovat, naučit se něco nového, víc číst, být skvělým partnerem (nebo nějakého najít), být super rodičem/kamarádem/sourozencem, kreslit nebo hrát na hudební nástroj, atd…

Vaše představy nejdou dohromady s realitou. Pravdou je, že to nemůžete všechno stihnout během jednoho dne, možná i týdne. Můžete si zvolit, že uděláte jenom něco, ale ostatní bude muset počkat, nebo se na to nedostane vůbec.

Jelikož nemůžete svůj den „nafouknout“ a zvětšit, musíte upravit svoje představy. Může to vypadat takto: to, jak to jde teď, je dokonalé. Starou představu můžete odhodit, protože vám škodí. Zbavte se jí a oddychněte si.

Ideální je, že vše je dokonalé už teď a zaslouží si být součástí vašeho času.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *