Jak změnit druhé?

Proběhly vám někdy hlavou podobné otázky? Kéž by lidé kolem vás byli ohleduplnější, méně otravní, pilnější a dokázali pochopit, na co zrovna myslíte?

Jak často jste chtěli żměnit druhé, aby byli lepší? Chtěli jste mít vedle sebe lepšího partnera, děti, spolubydlící, spolupracovníky, zaměstnance? Často si přejeme, aby se naše děti lépe učily a uklízely po sobě. Náš partner by měl být více ohleduplný, naši spolupracovníci by měli chodit do práce včas, naši spolubydlící by měli být pořádnější, příbuzní zdravější, a tak se je snažíme měnit.

Povedlo se vám někdy, že jste je změnili? A na jak dlouho?

Lidé se nechtějí měnit. Nemůžeme je nutit ke żměně. Naše snaha je změnit akorát způsobí, že budeme neustále frustrovaní a stejně tak i ten člověk, kterého se snažíme měnit, z toho bude ve finále velmi nešťastný.

Na co se místo toho můžeme zaměřit?

  • Naše reakce. Jestliže je někdo frustrovaný, můžeme na něm najít něco, za co budeme vděční. Můžeme vidět jeho ctnosti, místo jeho chyb. Můžeme změnit očekávání, které o tomto člověku máme a místo toho ho přijmout jako krásnou bytost, kterou je.

  • Nabídnutí vedení. Namísto toho, abychom se ostatní snažili měnit, můžeme jim nabídnout vedení. Neočekávejte však, že je přijmou a že jim pomůže. Můžete jim ukázat cestu, ukázat směr, ale nečekejte, že se tímto směrem vydají.

  • Být jim vzorem. Jestliže je někdo neustále naštvaný (a vám to nedělá dobře), můžete být samozřejmě naštvaní také. Buďte však v tuto chvíli vzorem pro takového člověka. Běžte mu příkladem. Jak by se měl vypořádat se svou špatnou náladou? Ukažte mu to. Buďte v klidu. Staňte se milující, laskaví a soucitní.

  • Začněte u sebe. Zkuste změnit sami sebe a uvidíte, jak snadné to je. Teď si dělám trochu legraci. Možná totiž zjistíte, že to není nic lehkého. Že je to vlastně dost těžké. Zkuste změnit svůj jídelníček nebo své reakce na okolí. Změny jsou možné, ale nejsou zdaleka tak snadné. Pokud pro nás samotné není snadné změnit sama sebe, proč se snažíme měnit druhé? A nakonec se ještě naštveme, že se nechtějí změnit? Proč by se ale měli všichni ostatní měnit? Co takhle se vyrovnat sám se sebou a přizpůsobit se realitě a světu kolem nás, místo neustálého očekávání, že svět bude takový, jaký si zrovna umaneme? 

Jestliže se zaměříte na tyto 4 věci místo toho, abyste se stále snažili měnit druhé, budete mnohem šťastnější. Také vaše vztahy s ostatními lidmi budou lepší. Nestojí to za tu námahu? :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *