Mini–meditace k relaxaci a znovunalezení soustředění

Toto je hostující příspěvek od Briana Tanaky z DevYou.

Někdy je těžké být soustředění tak, jak bychom si přáli. Řada věcí v našich hektických životech ruší naši koncentraci a bourá soustředění. Jen se podívejte: telefony, rychlé zprávy, email a spolupracovníci. Ti všichni soupeří o náš čas a energii.

Naštěstí existují způsoby, jak se podobným silám bránit a být v životě uvolněnější a soustředěnější. Jedním z nich je použití “mini-meditací.”

Mini-meditace zvyšují fokus a uklidňují vaši mysl během dne. Nevyžadují žádnou zvláštní přípravu nebo techniky, a můžete je dělat kdekoli za méně než minutu – takže jsou ideálním cvičením, ať už jste doma v tiché místnosti nebo uprostřed namáhavého dne v práci.

Tady je postup:

  1. Přestaňte okamžitě s činností, co právě děláte. Chyťte si pro sebe minutu a v duchu dejte stranou na čem právě pracujete. Pamatujte si: celé cvičení trvá méně než minutu, takže si nemusíte dělat starosti s hledáním perfektního načasování. Je to spíš pauza než zastavení. Budete osvěženi a během chvilky schopni vrátit se k tomu, co jste dělali předtím.

  1. Zavřete oči. Nechte klesnout svoje víčka a odpočívejte.

  1. Věnujte pozornost svému dechu. Klíčem tohoto cvičení je být si vědom svého dechu. Nemusíte s ním dělat nic zvláštního – jen normálně dýchejte, věnujte pozornost momentu, když dech vchází do těla a zase z něj vychází. Pokud chcete, můžete dýchat trochu pomaleji a hlouběji než normálně.

  1. Napočítejte tři celé okruhy nádechů a výdechů. Nádech a výdech. Když vydechujete řekněte si v duchu: jedna. A znovu se nadechněte, při výdechu si řekněte: dvě. A nakonec nádech a při výdechu: tři.

  1. Pomalu otevřete oči a vraťte se zpátky k tomu, co jste předtím dělali.

To je ono! Pěkné a jednoduché. Zkoušejte mini-meditace pravidelně během celého dne, a zjistěte sami, jestli vám to pomáhá.

Brian Tanaka píše víc o osobním rozvoji na blogu DevYou.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *