Jak říct „ne“ a přesto zůstat přáteli

Opravdový přítel vám v nouzi pomůže.

Možná, ale občas přijde čas, kdy potřebujete říct „ne“: Může to být proto, že nemáte dostatek času a nebo požadovaná laskavost je až příliš riskantní.

Před nějakou dobou mě můj přítel požádal, abych mu pomohl s pojišťovacím podvodem. Opravdu potřeboval peníze, a mě by můj podíl také neminul. Tyto věci mne však nikdy nelákaly: Jak bych ho mohl odmítnout a neztratit přitom jeho přátelství? Jak můžete říct ne a zůstat přáteli?

Je to možné, pokud se řídíte následujícími jednoduchými principy:

1. Ujistěte se, že jste to správně pochopili. Nedorozumění se stávají často: Stejná věta může znamenat různé věci a každý ji nepochopí stejně. O co vás přítel žádá? Snažte se to správně pochopit a přebrat si to vlastními slovy.

2. Oddělte lidi od problému. Dobře, už víte co váš přítel chce, a není to něco, co jste ochotni udělat. To může být problém, ale pořád jste přáteli! Ujistěte se, že ten problém a vaše přátelství se v diskuzi nepropletou.

3. Mluvte o sobě, ne o svém příteli. Jak si jistě dokážete představit, říkat mému příteli prahnoucímu po podvodu, že by se měl stydět za své úmysly překročit zákon, a nechat ho, ať se zeptá někoho jiného, by zázraky s naším přátelstvím neudělalo. Vyhněte se proto řečím typu “Jak ti můžu půjčit peníze, když jsi známý v tom, že půjčku nikdy nesplatíš” nebo cokoliv jiného, co by se mohlo tvářit jako výtka či záporný soud.

4. Proneste jasné, sebevědomé a respektující NE. Falešné naděje jsou vzbuzovány právě bezpředmětnými odpovědmi. On má právo se zeptat, a vy máte právo říct „ne“.

5. Pokuste se zjistit, co se za tím skrývá. Co můj přítel opravdu potřebuje? Například můj kamarád chtěl pomoct s pojišťovacím podvodem, protože potřeboval peníze.

6. Řekněte „ano“ na něco jiného. Jak byste mohli vyhovět vašemu příteli jinou cestou? Nebuďte líní, v sázce je vaše přátelství! Toto je vaše šance, jak ukázat, že vám na něm opravdu záleží, I když mu odmítáte pomoct s určitým problémem. Tak se nebojte, oblečte si pomyslný kostým Santa Clause a uspořádejte svému příteli druhé Vánoce!

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *