Jak postupně začít jíst zdravě

Hodně z nás zkusilo během života neúspěšně několik diet. Pamatuji si, že já sám jsem se snažil držet dietu mnohokrát, abych ztratil nějaké to kilo, ale u žádné jsem nevydržel víc, jak pár týdnů.

Proč to tak je? Mám pro vás pár důvodů:

 1. Zkoušíte dělat moc věcí najednou. Učíte se nové recepty, nově reagovat na okolí, učíte se co jíst, když jdete ven, co udělat, když máte chuť na svačinku a mnoho dalšího. Tolik změn najednou je jasný recept, jak selhat.

 2. Z ničeho nic děláte obrovské změny. Pokud přejdete z vyloženě nezdravého jídelníčku na super zdravou bio stravu během jednoho dne, nebudete mít čas si zvyknout. Je to těžké a pokud s tím budete bojovat, pravděpodobně to během pár týdnů vzdáte.

 3. Nový život s novou dietou se vám nelíbí. Představujete si, jak jste štíhlí, a to je fajn, ale dietu rádi nemáte a stýská se vám po starém jídelníčku. Máte pocit, že jste se obětovali a nevydržíte to dlouho.

Máte proti sobě hodně sil, a to je teprve začátek. Pokud partner nebo kamarád jí jinak – nezdravě, je těžké se udržet. Co můžete dělat?

U mě fungovala postupná změna. Podívejme se proč a potom si řekneme jak.

Proč funguje postupná změna

Jakmile pochopíte, proč lidé selhávají, když chtějí přejít na zdravý životní styl, dojde vám, proč jsou postupné kroky lepší:

 1. Není to zatěžující, když začnete něčím malým a uděláte nejdříve malou změnu.

 2. Díky postupným krokům si toho nenaložíte tolik, a proto je mnohem méně pravděpodobné, že od toho utečete, protože byste byli moc zaneprázdnění a měli další důležité věci na práci.

 3. Není to náhlá změna, takže to není tak těžké a rychle si zvyknete. Jdete ven z komfortní zóny, ale ne moc.

 4. Nemáte pocit, že byste se neuvěřitelně obětovali.

Tohle jsou jedny z největších důvodů. Pojďme udělat tohle.

Jak přejít ke zdravému tělu

Než začnete změnu, je dobré vědět, kam chceme dojít. Nebude to přesné, protože okolnosti se vždycky mění, stejně jako vaše chutě, ale podívejme se na to, co uděláme jako první.

Méně účinný způsob je přemýšlet o dokonalé dietě a myslet si, že to je to, co potřebujete. Pokud si například z nějakého důvodu myslíte, že musíte jíst jenom proteiny a zeleninu, a to každý den, pak bude každé jiné jídlo selhání. Za chvíli vás to přestane bavit a pravděpodobně u diety nevydržíte.

Místo toho si zkuste představit život, kde si opravdu zdravé jídlo užíváte a sem tam si můžete dopřát i něco jiného. Pro někoho to může být bagel a ovoce k snídani, pak něco zdravějšího k obědu a večeři (protein, zelenina, hnědá rýže), možná mrkev nebo hummus, zelený čaj později odpoledne a nakonec martini k večeři. Není to 100% zdravé, ale je to super a je to obrázek, který by se vám mohl líbit.

Někdo by mohl mít odpoledne chuť na něco sladkého, na latté k snídani nebo hranolky k večeři s přáteli párkrát do týdne. Je to v pořádku, pokud většina ostatních věcí, co jíte, je zdravá. Chcete obrázek zdravého životního stylu, který si užíváte?

Vyberte si jednu malou změnu v jídelníčku a držte se jí jeden celý týden. Dejte si to do kalendáře, připíchněte upomínku na lednici, plánujte dopředu, udělejte cokoli, abyste změnu uskutečnili. Pokud se vám to podaří, vyberte na další týden novou změnu a každý týden to takhle opakujte.

Jaké malé změny můžete každý týden udělat? Seznam může být nekonečný, ale tady je pár příkladů:

 • každý den si dejte k večeři zeleninu

 • dejte si každý den zeleninu k obědu

 • zařaďte ovoce jako odpolední svačinu

 • dejte si ovoce k snídani

 • vypijte o jeden alkoholický drink večer méně

 • nejezte po 8 večer

 • uberte množství cukru, co si dáváte do kávy

 • dejte si k večeři tmavou rýži místo světlé

 • místo brambůrků si dejte syrové oříšky nebo humus

 • místo sladkostí si dejte bobulovité ovoce (víno, maliny, borůvky,…)

 • naučte se tento týden 3 nové recepty (uvařte a pak si dejte jídlo i další den)

 • snažte se jíst co nejvíc doma

 • dejte si jogurt s ovocem nebo tofu se zeleninou k snídani

Nejspíš už si to umíte představit. Pokud se vám tyhle změny nelíbí, vymyslete si svoje vlastní. Jsou-li tyhle moc těžké, najděte si lehčí.

Jedna malá změna teď může znamenat tucet během dalších pár měsíců. A nakonec je z toho úžasná velká proměna, která vydrží opravdu dlouho.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Jedna myšlenka na “Jak postupně začít jíst zdravě”

 1. Dobrý den.
  Také jsem hubnul a povedlo se. Šel jsem z 83 Kg na současných 74, které již více jak rok držím. Sice jsem nedělal postupně, ale měl jsem tzv. „prasečí dny“, kdy jsem si v rozumné míře mohl dovolit 1x za 14 dnů jíst cokoliv.
  Začal jsem chůzí, pak přešel na běhání, změna jídelníčku je samozřejmostí.
  Pak jsem nějakou dobu chodil do Fitnes, abych nebyl taková neduživá nítěnka. To mi vydrželo necelých 8 měsíců, ale díky i za ně. Nyní mi stačí ranní cvičení a co nejvíce chodit pěšky.
  Sezení u stolu jsem vyměnil za stání u vyšší skříňky s notebookem i když té židle se také zcela nevzdávám. :-)

  Držím palce všem co chtějí hubnout a jsou ochotni ke změnám, větším, či menším.
  Martin Hetto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *