Jak milovat svou temnou stránku

Všichni máme stránku (nebo více stránek), kterou nechceme aby ostatní viděli. Můžete o ní mluvit jako o své „temné stránce“ nebo, jak říká můj přítel Adam, jako o Glumovi ve vás.

Může se stát, že prokrastinujete nebo trávíte mnoho času na webu či při online hrách, pijete nebo kouříte, příliš žárlíte, jste lakomí, kritizujete ostatní, jste v depresi nebo osamělí.

To obvykle nejsou věci, které chceme aby ostatní viděli. Ale co kdybychom se pokusili obejmout našeho vnitřního Gluma? Co kdybychom se naučili milovat svou temnou stránku?

To jde zcela proti našemu obvyklému přístupu a může se to zdát nemožné. Milovat vnitřního Gluma? Absurdní! Obvykle ho hlavně chceme schovat, zbavit se ho, vyléčit se a zapomenout na to všechno.

Ale co kdybyste se místo toho pokusili:

  • Říci někomu jinému o vaší temné stránce a přivedli tak trošku slunce do této oblasti vašeho života.
  • Buďte na sebe hodní a podívejte se na sebe milujícíma očima. Například, možná jste unaveni a toužíte po odpočinku, možná jste smutní a chcete se zbavit toho smutku. Když se na ní podíváte takto, naše temná stránka není špatná, je to jen váš (možná pro někoho špatný) způsob jak si pomoci od potíží.
  • Zkuste sami se sebou soucítit spíše než byste se trestali. Pokud si přejete překonat své potíže a dáte sami sobě trochu lásky, možná zjistíte, že vaše temná stránka není tak špatná věc. Že je to jen další zážitek ve vašem životě, který si můžete zamilovat.
  • Když začnete pracovat se svou temnou stránkou, zastavte se a přijměte jakoukoli bolest, která se objeví. Nesnižujte se k útěku či obvyklému popírání skutečnosti.  Zůstaňte v bolesti a prociťte ji úplně. Ponořte se do ní se zvědavostí a láskou.
  • Smějte se svému vnitřním Glumovi a vyprávějte o něm ostatním s humorem. Je to jen vaše další část, tak proč se za ní stydět.  Pokud ji odhalíte ostatním, pomůžete jim s vámi komunikovat důvěrněji. Přiznejte se k ní a oslavujte jí.

Tento postup vás zřejmě nevyléčí, ale je to jemnější a především milující způsob, jak potkat sami se sebou a zabývat se problémy, kterým čelíme. Doporučuji vám, abyste se pokusili milovat tuto stránku sebe sama stejně tak, jak se o to snažím i já.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *