Jak mi správa vlastních financí změnila život

Když se ohlédnu za svým životem zhruba deset let zpátky, musím přiznat, že jsem se o sebe vážně nestaral.

Měl jsem nadváhu, utápěl se v dluzích, kouřil jsem, jedl jsem tuny nezdravého jídla, byl jsem vystresovaný, nedbal na hygienu, kolem mě se hromadilo smetí…můj život byl zkrátka jeden velký nepořádek.

Přitom řešení byla tak prostá: malé skutky péče o sebe sama, které se časem skutečně vyplatí.

Jsou tak jednoduché: Jít na procházku, udělat pár kliků, meditovat na pár minut, trochu poklidit, dbát na svoji ústní hygienu. Já jsem však tyto věci přehlížel, odmítal nad nimi dokonce jen přemýšlet a moje problémy se hromadily.

Jednou z oblastí, kde jsem měl nejvíce problémů, byly finance. Měl jsem nezaplacené účty, které jsem cpal do šuplíku, protože jsem jim nechtěl čelit. Volali mi exekutoři z úřadů, jejichž telefonáty jsem ignoroval. Půjčoval jsem si peníze od svojí rodiny, dokonce i z prasátek mých dětí, jen abych mohl obstarat jídlo do mé další výplaty. Na nic z toho nejsem ani za mák hrdý.

Byl jsem neustále ve stresu, a i když jsem nad tím chaosem odmítal přemýšlet, v mé mysli to stále někde bylo. Někteří z vás znají ten pocit zoufalství, když si nejste jistí, zda to zvládnete a zda to přežijete do vaší další výplaty. To je to, čím jsem si procházel. Potom následuje pocit bezmoci, kdy si myslíte, že se již nedostanete z té díry, kterou jste si sami vyhrabali.

Co se tedy stalo a pomohlo mi vše obrátit?

1. Vytvořil jsem si jednoduchý seznam svých účtů a kolik dlužím.
2. Prioritně jsem vyřizoval ty, které byly urgentní a vytvořil plán, jak je splatím. Pokud byly stejně důležité, zaplatil jsem nejdřív ty menší částky, jen aby se můj seznam zcvrknul.
3. Začal jsem rušit různé předplatné a další výdaje, bez kterých jsem se mohl obejít. Vše jsem eliminoval na základní věci.
4. Začal jsem šetřit, i když to bylo jen 20 dolarů z každé výplaty.
5. Začal jsem pravidelně sledovat své výdaje a každý týden je zrekapituloval.
6. S postupem času se mi podařilo ušetřit si více peněz a začal jsem investovat, když se moje dluhy splatily.
7. Našel jsem si vedlejší práci, abych své dluhy splatil rychleji.
8. Naučil jsem se, jak své finance řídit, abych nad nimi nemusel tolik přemýšlet.

Byl to pomalý proces, ale tyto malé krůčky sebezlepšování změnily můj život. Brzy na to se moje dluhy staly zvladatelnými a následně jsem neměl žádné! Mé úspory pomalu rostly a změnily se na investování do nízkonákladových akcií. Mé účty byly pod kontrolou a já jsem si vybudoval fungující finanční polštář, který byl základním kamenem mého duševního klidu za posledních deset let.

Nestalo se to přes noc, ale povedlo se to. Od té doby jsem daleko šťastnější.

Co můžete dělat, pokud jste v podobné situaci?
Začněte s těmito jedoduchými kroky a berte to jako formu sebezlepšování. Tak, jako byste se měli starat o svoji hygienu, měli byste se starat o svoje účty a úspory. To neznamená, že na to musíte myslet každou minutu, každý den…ale pravidelně.

Až začnete s těmito kroky „sebe-správy“, budete ohromeni změnami, které nastanou.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *