Jak se opravdu donutit k akci

Řada z nás chce změnit svoje návyky. Být zdravější, méně odkládat, napsat knihu, našetřit peníze, dostat se do kondice, víc číst nebo se v něčem zlepšit.

A když jde o změnu návyků, už víme, co nefunguje: tvrzení, že uděláte změnu, snažit se o to a pak přestat.

Všichni jsme to někdy udělali, i já. Řeknete: “Budu jíst zdravě a cvičit!” A myslíte to vážně. Začnete a opravdu se snažíte. Jenže pak to jaksi vyšumí a vy se vrátíte tam, kde jste začali.

Děláme to všichni. Opakovaně. A vůbec to nefunguje.

Jenže, co zabírá?

Opravdu se přinutit. Udělat to. Zařeknout se.

Jak se opravdu přinutit k akci

A jak to vypadá? Tady je několik příkladů z mého vlastního života:

  1. Když jsem chtěl přestat kouřit, zaregistroval jsem se na fórum na internetu. Tam jsem veřejně slíbil, že si nezakouřím, dokud o tom neřeknu na fóru druhým. Měl jsem parťáka, se kterým jsem sdílel úspěchy, slíbil svojí ženě a dceři, že nebudu kouřit a pak napsal všem o svém úspěchu. Nevzdal jsem to. Poprvé ve svém životě jsem necouvl.
  2. Když jsem chtěl běžet maraton, začal jsem o tom každý týden psát článek do místních novin. Všichni v Guamu věděli, že běžím svůj první běh, a rozhodně mě nenechali se z toho vykroutit.
  3. Před pár lety jsem se chtěl dostat do skvělé běžecké kondice, a tak jsem se nechal kamarádem Scottem přemluvit k 50 mílovému ultramaratonu. To mě motivovalo k tréninku a dostal jsem se tak do pravděpodobně nejlepší kondice za celý svůj život.
  4. Chtěl jsem zhubnout, a tak jsem poprosil přítele Dicka, aby mě koučoval. Napsal mi stravovací kalendář a cvičební plán a nechal to na rok na mně. Fungovalo to a já opravdu zhubnul.
  5. Chtěl jsem jít hlouběji a být uvědomělejší. A tak jsem začal spolupracovat s kamarádem Toku a vytvořili jsme učební plán. Teď medituji, čtu buddhistické texty, jím zdravě a každý týden mu dávám vědět, jak se mi vede.
  6. Chtěl jsem se toho naučit víc o šachách, ale vždy jsem po nějaké době přestal. A tak jsem se přihlásil na zápas. Věděl jsem, že nejspíš prohraji, ale donutilo mě to na sobě máknout. Naučil jsem se toho opravdu hodně.
  7. Potřeboval jsem se zbavit neustálého ujídání sladkostí a přejídání v restauracích. A tak jsem udělal 6 měsíční závazek před mým kamarádem Tynanem. Slíbil mi, že mi vrazí do obličeje koláč, nahraje to na video a zveřejní online, když ho nedodržím. A já nezklamal.

Jestli se chcete v něčem zlepšit, přihlašte se na závod nebo zápas.
Pokud u něčeho chcete opravdu vydržet, udělejte závazek. Slibte ostatním, že budete muset udělat něco trapného, pokud svůj závazek nesplníte.
Chcete-li dělat něco denně, poproste kamaráda, aby na vás dohlížel. A každý den se mu hlaste. Nebo si najměte trenéra a zapište se na hodiny.

Většině lidem se nechce udělat ani první krok. A proto začínají stále znovu a znovu. Jenže takhle to nefunguje.

Místo toho udělejte velký krok už dnes. Donuťte se k akci a nenechte sami sebe vycouvat, když přijdou těžké chvíle.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *