GTD: 5 cest k naplnění cílů

Již dříve jsem psal, že jsem velkým fanoušekem GTD (Můj GTD systém, Mysl jako voda). Dnes bych však rád mluvil o tom, jak vám může GTD pomoci v plnění cílů.

Jasně, snažíte-li se něčeho dosáhnout, nepotřebujete do toho tahat GTD… mnoho lidí to zvládá i bez něj, o tom žádná. Přesto se však hodí cokoliv, co vám může nějakým způsobem pomoci. A GTD je nástroj, jež vám tuto pomoc nabízí.

Zde zjístíte jak:

  1. GTD posune plnění cílů na vyšší level. Mnoho lidí má velké cíle, ale nikdy nepřejdou k jejich realizaci. GTD vás nutí zvolit další krok u každého projektu (každý cíl považuji za projekt, ačkoliv i dílčí cíle mohou být projekty). Díky tomu je mnohem pravděpodobnější, že skutečně uděláte něco pro splnění vašich cílů.
  2. S GTD máte cíle pod kontrolou. I když GTD zpočátku nevyžaduje seznam cílů, jakmile dostanete pod kontrolu „rozjezdovou dráhu“, je povzbuzující zaměřit se také na dlouhodobější priority. Osobně jsem začínal stanovením cílů, které se pak v podobě projektů krásně promítly do mého GTD systému. A pokud děláte GTD správně – včetně týdenního zhodnocení – své projekty pravidelně kontrolujete a ujišťujete se, že máte ke každému připraven další krok.
  3. GTD vám pomůže přiřadit úkoly ke správným kontextům. Jsou úkoly, které můžete dělat pouze na určitém místě – například v práci, doma nebo venku. Když máte všechny úkoly na jednom seznamu, nebo smíchané dohromady se vším ostatním, musíte stále posuzovat, zda něco vykonat lze, či nikoliv. GTD vám to roztřídí – úkoly, které můžete udělat pouze v práci, máte na seznamu @práce, atd. Práci to velmi zjednoduší a zvýší se tak pravděpodobnost, že úkoly splníte.
  4. GTD vám získá čas na důležité úkoly. Dobře, není to zaručeno. GTD samo o sobě nezajistí, že budete mít vše hotovo… ale jamile zvládnete systém (a přestanete ho neustále vylepšovat), je to minimálně pravděpodobnější. Pomůže vám dát stranou podřadné úkoly, a získat více času na ty důležité.
  5. GTD umožňuje soustředit se na vaše cíle. Jedním z našich každodenních problémů je, že jsme vyrušováni vším, co musíme udělat – a to nejen tím, co zrovna děláme, ale i tím, co neděláme. GTD odstraňuje toto vyrušování vložením úkolů do důvěryhodného systému. Vyčistíte si tak hlavu a můžete se soustředit na to, co skutečně potřebujete udělat (připouštím, ani s GTD to není vůbec jednoduché). Pokud to dokážete, svým úkolům můžete věnovat plnou pozornost. A pozornost, to je polovina práce.

Na závěr řeknu, že GTD není kouzelnou hůlkou, která by udělala práci za vás. Nic takového samozřejmě neexistuje. Je to pouze nástroj, a i když velmi užitečný. Doporučuji každému, aby zkusil změnit své sny v realitu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *