Jak žít dobrý život

„Začněte konečně žít, a každý nový den berte jako další život.“ ~Seneca

Nejsem zrovna boháč – nelítám letadlem kolem světa s lahví šampaňského ani nemám v garáži drahé sporťáky a na každé pláži jednu jachtu.

A přesto jsem velice šťastný člověk.

Mnohem šťastnější než jsem byl před sedmi lety, kdy jsem jedl jen samá smažená jídla a sladkosti, cítil se nezdravě a měl nadváhu, sledoval televizi a nebyl ve formě, hodně nakupoval a pořád něco dlužil, měl špatně placenou práci a žádný čas pro sebe a ty, které mám rád.

Jak jsem to dokázal změnit? Jen s pár jednoduchými triky. Popravdě, nepotřebujete toho moc, abyste si mohli dobře žít – potřebujete jen to správné uvažování.

Mé poznatky o dobrém životě ve zkratce:

 1. K radosti stačí málo. Jednoduchá rostlinná strava, skromný přístřešek, trocha toho oblečení, dobrá kniha, zápisník, smysluplná práce a pár lidí, které máme rádi.
 2. Chtějte málo a nikdy nebudete chudí. Můžete mít spousty peněz a majetku, ale když chcete pořád víc a víc, jste na tom hůř než chlapík, co má málo a nechce nic.
 3. Soustřeďte se na přítomnost. Přestaňte se strachovat, co přinese budoucnost a trápit se s minulostí – jen si vezměte, kolik času strávíte přemýšlením nad něčím jiným, než kde zrovna jste a co děláte. Kolikrát jste jen tak zaseknutí a přemýšlíte o všem možném? Žijte teď, žijte okamžikem a budete žít naplno.
 4. Buďte spokojení s tím, co máte a kam jste se dostali. Až příliš často chceme dělat něco úplně jiného, někde úplně jinde a s jinými lidmi nebo třeba mít jiné věci než máme. Ale je přece skvělé, kam až jsme se dostali! S kým jsme, je taky v naprostém pořádku. To, co máme, nám stačí. To, co děláme, už je úžasné.
 5. Buďte vděční za malá potěšení. Jahody, čtvereček tmavé čokolády, čaj – prostá potěšení, která mohou být o tolik lepší než bohaté dezerty, přeslazené nápoje a smažená jídla, jen když si je užíváte naplno. Dobrá knížka z knihovny, procházka s někým blízkým, sladký pocit únavy z těžkého cvičení, bláznivé věci, co někdy děti řeknou, úsměv od cizince, bosá chůze v trávě, ta tichá chvíle, kdy už je ráno, ale svět ještě spí. Tohle jsou ta malá potěšení, s kterými můžete dobře žít, aniž byste toho potřebovali moc.
 6. Nechte se vést radostí a ne strachem. Spousta lidí je ovládána strachem. Strachem z toho, že propásnou něco důležitého, strachem ze změny, strachem ze ztráty. To ale nejsou zrovna ty nejlepší důvody proč něco dělat, je lepší dělat věci které nám či naším blízkým vnášejí do tváře úsměv. Dělejte věci ne proto, že se bojíte změny a tak se snažíte zakonzervovat váš způsob života, ale proto, abyste dělali něco, co má smysl — něco tvořili — něco co má opravdovou hodnotu.
 7. Buďte soucitní. Soucit pro druhé znamená tvoření skvělých vztahů, slitování se sám nad sebou vám dovolí odpustit si dávné chyby a tak budete sami se sebou jednat uctivěji (včetně lepších návyků). Milujte se takoví, jací jste.
 8. Zapomeňte na produktivitu a čísla. Vůbec na nich nezáleží. Jestli děláte věci, jen abyste dosáhli určitých výsledků, už jste nejspíš zapomněli, co je vlastně důležité. Jestli usilujete jen o produktivitu a vyplňujete váš čas jen snahou být výkonnější, zbytečně ztrácíte čas. Každý den je dar a neměl by být přeplněný událostmi až příliš — užívejte si každý den se vším všudy a nebudete toho nikdy litovat.

14 komentářů u „Jak žít dobrý život“

 1. Jo, hezkej článek, leč autorovi bych přála zažít, co sem si zažila já…mno a co s lidma, co nám hází klacky pod nohy, vykrádají nás a pomlouvají nás, co s policií, když je spáchaný trestný čin a oni se tím ani nezabývají, co s lidmi, co ubližují druhému a snižují jeho osobnost a jeho pověst, co s lidmi, když vykradou nápad a projekt, který zrovna chtěl člověk pro vybudování svého lepšího postavení ?

  1. A proč? Každá událost v našich životech má rub i líc. Každá je lekcí se něčemu naučit. Musíte být mimořádný člověk, pokud jste všechno tohle se ctí zvládla!
   Na otázku co s druhými lidmi, co dělají to a to…není to Vaše ani moje starost, nemáme právo je měnit, máme povinnost měnit sebe. Se změnou sama sebe takoví lidé kolem Vás postupně různými způsobu z našeho prostředí zmizí (osobní zkušennost).

 2. Dobrý den, zní to jednoduše, ale realizovat to nebo jen něco, asi nebude snadné, minimálně na začátku. Osobní zkušenost Vám částečně dává za pravdu, ale sám určitě víte, že život není peříčko a najít jeho smysl není snadné a řekl bych, že se to podaří málo komu. I když vlastně doufám, že se mýlím. Chci tím říct, že mně to zaujalo a rád se dozvím víc. Děkuji

  1. Dobrý den, jistě, je to velmi zestručněné a z jednoho článku se to člověk naučí jen těžko. Myslím, že to chce vzít postupně, jeden návyk za druhým… určitě to není o tom začít vše praktikovat přes noc :)

 3. Jak žít dobrý život-Seneca
  Jsem 55 letý muž.Souhlasím s těmito 8.body .Chci jen doplnit,že člověk přeci jenom někdy nežije svůj život proto,neboť na něj působí rodina,společnost.Těchto 8 bodů lze uplatnit jen pokud žiji osamocen.Spokojit se s málem?Co rodina ,děti,škola,společnost?Reklama denodeně servíruje lidem,že materielní svět,krásný rodiný dům s bazénem,krásným autem a se vším příslušenstvím domova je tou nejlepší zárukou spokojeného života.V České republice mnoho rodin,které se rozhodnou poctivě manuélně pracovat,nejsou schopny zajistit základní potřeby pro důstojný rodiný život.Na druhé straně břehu se jim vysmívají milionáři,kteří svůj majetek nemohly získat poctivou prací.
  Těchto 8 bodů může pro rodinu znamenat jedno-Žít ve dřevěné kůlně,děti posílat do školy s černou tabulkou a kouskem křídy ,vybírat kontejnery a učit děti ,že skromnost je super vlastnost.

 4. To je opravdu pro lidi, kteří žijí jen sami se sebou a nemají zodpovědnost vůči dětem například. Málokdo se spokojí s tím co má. Nikomu se nechce žít od výplaty k výplatě, ve starém bytě s nehorázným nájmem a poplatky. Jezdit na dovolenou do špinavého kempu, a dětem neustále opakovat.. na to nemáme, to si nemůžeme dovolit. Ne každý se může rozhodnout pro změnu a jít do nejistoty. Za mě.. celkem hezká pohádka :-)

  1. Mám manžela a dvě děti, přesto se podle pravidel výše snažím žít. Samozřejmě ne na 100 %, chodím do práce, vydělávám peníze a není mi to jedno. Ale kupříkladu dělám hůř placenou práci, která mě baví, než abych směnila svou spokojenost za vyšší příjem. Na dovolenou nemusíme jezdit do Tichomoří, dětem je to stejně v zásadě jedno, hlavně že jsme spolu, někdy vyjdou peníze na něco exotičtějšího, někdy ne, ale nezhroutíme se z toho. Bydlíme v nájmu a hypotéku nechceme, víc oceníme svobodu pohybu a vědomí, že kdyby někdo z nás dospělých onemocněl, nemusíme jít pod most, ale jen do menšího.
   Stejně tak se snažím vést své děti, přestože máme hromadu výrazně majetnějších přátel, u kterých vidí ‚něco jiného‘. Občas mě zamrzí, že nemůžu dcerce dopřát jezdecký kroužek, ale je to mimo naše možnosti, tak prostě musíme vymyslet něco jiného. Přestože děti občas remcají, že chtějí tohle a támhleto a proč nemůžeme mít víc peněz, radši si udělám čas, abych jim vysvětlila, že táta víc peněz mít může, ale viděly by ho leda o víkendu, pokud vůbec. A to nechci. V tuto chvíli možná mají pocit, že by jim to nevadilo, ale vadilo. Neznám nikoho, kdo by litoval, že v dětství nejezdil k moři, ale znám spoustu lidí, kteří litují, že na ně rodiče neměli čas.

   1. Myslím,ze by člověk měl pochopit smysl života a jeho podstatu a nezabyvat se zbytečnými nesmysli, jako jsou peníze, majetky, luxusus a dovolené atd.Me samému k životu stačí málo a přesto jsem šťastný člověk Mě osobně dělá šťastným moje vlastní rodina a chvíle a momenty, které s nima prozivam. Jediný moje přání v životě je abych s mojí rodinnou co jsme byly co nejdéle zdraví a to ostatní v životě není vůbec důležité a ani podstatně.

    1. Krásné, jednoduché a pravdivé. Člověku ke štěstí stačí poctivost, čisté svědomí a rodina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *