Co můžete říct místo slov “Nechce se mi”?

Až příliš často se necháváme unášet našimi náladami, což vede k prokrastinaci, nedostatku pohybu, nezdravému jídlu, trávení času online atd.

Nálada je špatný ukazatel toho, jestli máte něco dělat, nebo ne.

Zamyslete se nad těmito příklady:

 • Rozhodnete se, že napíšete knihu, a zavážete se, že budete psát každé ráno. Jakmile přijde chvíle, kdy máte začít pracovat, začnete mít pocit, že byste raději projeli svojí oblíbenou webovou stránku, a psát se vám ani moc nechce. A tak to odložíte. Takhle přesně funguje prokrastinace.
 • Řeknete si, že si dnes zaposilujete, ale jakmile se má jít na věc, jste unavení. Odložíte to se slovy, že si zaposilujete ráno.
 • Chcete si zameditovat, ale zazvoní vám telefon. A tak ho zvednete, protože na to jste připravení vždycky, ale na meditaci přeci ne.
 • Vytvoříte si zdravý jídelníček, ale odpoledne začnete mít chuť na malou sváču, a tak si dáte nějaké brambůrky nebo koláč. Obvykle nemáte chuť na zeleninu, ale na ty smažené, slané, tučné nebo sladké věci vždycky.

Dovolit našim náladám, aby určovaly, co budeme nebo nebudeme dělat, vede k prokrastinaci, ztrátě pozornosti, nedostatku cvičení, nezdravému jídlu a špatným návykům.

Existuje lepší cesta? Buďte chytřejší, když se rozhodujete: Povede to k tomu, co chcete? Je to pro vás dobré? Pomůže to druhým? Rozhodněte se dopředu a neposlouchejte momentální náladu.

Když přijde čas jít do akce, zkuste místo: “Nechce se mi” (nebo rovnou poslechnutí nálady a nic nedělání) říct jednu nebo několik z těchto vět:

 1. Mám to v plánu, jdu na to.
 2. Mé minulé já mi řeklo, abych to udělal, a mé budoucí já mi za to ještě poděkuje, tak jdu do toho.
 3. Jakmile začnu, budu rád, že jsem to udělal. Jediné, co musím udělat, je první malý krok.
 4. Nepotřebuji se ohledně toho rozhodovat, už je přeci rozhodnuto.
 5. Tohle je akt soucitu a lásky k sobě samému. Pojďme tedy milovat.
 6. Dělám to pro ostatní, abych byl příkladem, aby byl svět lepší.
 7. Ano: “Jen pro tentokrát.” není v pořádku. Nechci spadnout do starého myšlení.
 8. Je na čase. Jde se na věc. Jsem profík.

Nejlepší spisovatelé a nejlepší podnikatelé necvičí nebo neposilují jenom, když se jim chce nebo když se jim zamane. Jdou do akce každý den. Přesně takhle se budete od teď rozhodovat: Vstaňte a udělejte to.

Narostou vám svaly, dosáhnete úžasných věcí, budete zdraví a naučíte se meditovat jako zenový mistr. To jsou perfektní odměny za to, že si vytvoříte jeden malý, ale účinný návyk.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *