Jak více číst: průvodce milovníka četby

Čtení dobré knihy je jedna z mých nejoblíbenějších aktivit na světě.

Román je stroj času, červí díra do jiné dimenze, zvláštní kouzlo, které vám umožní být v mysli a těle zajímavých lidí, dopravní prostředek, s jehož pomocí zcestujete celý svět, závratné zkoumání lásky a smrti a sexu a pochybného kriminálního podsvětí a říše pohádek, je to tvůrce nových přátelství.

Vše v jednom.

Čtu, protože miluji ten pocit, protože čtení je mocný učitel života, protože čtení mě mění.

Nejsem ten nejpodivuhodnější čtenář na světě. Ale čtu každý den a čtu s vášní.

Spousta lidí mi říká, že chtějí více číst, ale nevědí, jak začít.

Přečtěte si toto. Mělo by to pomoct.

1. Nečtěte proto, že musíte – čtěte pro zábavu. Najděte knihy se zajímavými příběhy, o lidech, kteří vás fascinují, o zemích, které byste chtěli navštívit. Zapomeňte na klasiku, pokud nezapadá do vaší představy.

2. Vybojujte si svůj čas. Většinou nemáme čas na čtení, protože moc pracujeme, máme svůj den přeorganizovaný, jsme stále na internetu (kde se dá najít spousta dobrého čtení, ale také tomu musíme věnovat spoustu času a pozornosti) a díváme se příliš na televizi. Vyberte si čas a udělejte si z něho svůj čas na čtení. Pokud je těžké najít volnou chvilku, začněte s 10 minutami – i 10 minut je prima. Zkuste 20 nebo 30 minut, pokud můžete vypustit pár aktivit ze svého nabitého programu.

3. Nedělejte nic jiného kromě čtení. Odstraňte všechny rušivé vlivy, najděte si tiché, klidné místo. Jste jen vy a vaše kniha. Nechte stranou všechny naléhavé potřeby a jiné aktivity kromě čtení. A pokud už musíte dělat něco jiného, dejte si čaj.

4. Tohle si sakra zamilujte. Neděláte to proto, abyste byli lepšími lidmi. Děláte to proto, že vás to baví. Čtení je kouzlo a změní vám život. Zamilujte si ten pocit a budete se na čtení těšit každý den.

5. Podělte se o to. Najděte si přátele, kteří rádi čtou, najděte je třeba i online. Internet je svět čtenářů a ti si rádi přečtou nějaká doporučení a popovídají si o knihách, které četli. Zkuste i knižní klub. Čtení je samostatná aktivita, ale i společenská.

6. Udělejte si z toho zvyk. Vyberte si spouštěč a čtěte vždy, když se s tímto spouštěčem setkáte. I kdyby to mělo být jen na 5-10 minut. Čím důslednější budete, a čím déle tak budete činit, tím silnější bude daný zvyk.

7. Nedělejte si z toho práci. Nedávejte si to do svého to-do listu jako aktivitu, kterou si musíte odškrtnout. Není to plán k vašemu sebezdokonalení. Je to spíš část vašeho plánu udělat si život úžasnější…

8. Vzdejte čtení nudné knihy. Nečtete proto, že je to pro vás dobré – není to jako brát vitamíny. Čtete, protože je to zábavné. Takže pokud vás kniha nebaví, zbavte se jí. Dejte jí ještě jednu šanci, přečtěte ještě alespoň jednu kapitolu, ale pokud se vám kniha ani tak nezalíbí, najděte si jinou.

9. Objevujte úžasné knihy. Mluvím s dalšími vášnivými čtenáři, čtu recenze, prozkoumávám stará knihkupectví. Podporovat vaši lokální knihovnu je skvělá věc, je to skvělá zábava. Knihovny jsou krásná místa a nejsou využívané – pořiďte si kartu do knihovny ještě dnes.

10. Nezatěžujte se rychlostí. Rychločtení je pro někoho dobré, ale pomalé čtení není dobré o nic méně. Počet knih a poměr knih přečtených a nepřečtených není důležitý. Čtení není soutěž. Čtete, abyste si užili knihu, tak si dejte na čas. Je to jako užít si dobré jídlo nebo milování: lepší je ochutnávat po soustech, nespěchat.

Nějaká doporučení (již však v angličtině).

Jedna myšlenka na “Jak více číst: průvodce milovníka četby”

  1. Čtení je důležité, četbou získáváme více, než 80% všech informací. Nesouhlasím se dvěma body. Rychlost četby je nesmírně důležitá. Nemám na mysli rychločtení. Rychlost čtení roste s počtem přečtených knih. Kdo rychle čte, rychle chápe přečtený text. Osobně přečtu knihu v průměru za 3 hodiny, ale čtu náruživě od svých pěti let, většinou aspoň knihu denně. Kdo hodně čte, má i výbornou paměť. Je důležité, abychom, hlavně zpočátku, četli knihy, které se nám líbí. Číst bychom ale měli i to, co považujeme za nudné, především literaturu, kterou potřebujeme nastudovat. Nemusíme číst knihy hloupé, ale ty poznáme po pohledu na první stránku. Nečtu časopisy ani noviny. Naučil jsem se číst tak, že mě při čtení nic nedokáže mvyrušit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *