Cestovatelské Tao

„Dobrý cestovatel nemá pevné plány, a netrvá vždy na tom někam dorazit“ ~Laozi

Nejsem v žádném případě nikterak zkušený cestovatel, ale podnikl jsem v poslední době množství cest a naučil se pár věcí, které mi krásně fungují.

Tento rok jsem už byl měsíc na Guamu, v Portlandu, v New Yorku, ve Vegas, Londýně, Paříži i Jižní Kalifornii. Všechny cesty byly nádherné a nikdy jsem si s sebou nebral víc, než jen malý batůžek.

Cestujte nalehko, bez přesné agendy, a zažijete nádherné výlety bez stresu.

Cestování nemusí být vůbec plné stresu, jak jste zvyklí. Může být jednoduché, pokud si jej tak i zařídíte.

Základ:

 1. Sbalte si málo. Balím si vždy malý batoh a nikdy ho nebalím tak, aby byl těžký. Metodou pokus/omyl jsem došel k závěru, že potřebuji pouze dva páry džínsů, dva až tři trička, dvoje, troje rychle schnoucí boxerky, dva až tři páry rychleschnoucích ponožek a možná lehký svetr. Peru si vše vždy pouze ve sprše, a suším na tomtéž místě přes noc. Beru si s sebou vždy laptop a můžu tak pracovat 30-40 minut každé ráno, taky nějaký román a malý notýsek. Minimum hygienických potřeb: deodorant, zubní kartáček, holící strojek, tekuté mýdlo a zubní nit. Nikdy tak zbytečně nečekám na zavazadla a jejich odbavení při letu a sbalím se do pěti minut.
 2. Před cestou si netvořím žádný program. Často se vyptávám na doporučení přímo od místních a dostávám seznam neuvěřitelných věcí vhodných k vidění. Vše si také hned vložím do Google map, abych viděl, kde co je. Pak se nechám vést dnem samotným. Když nemám žádný seznam cílů, nejsem pod tlakem, že bych stále musel něco stihnout. Znamená to, že si pak den plně užiju.
 3. Hodně choďte. Nejlepší způsob prozkoumávání je chodit. Obcházejte okolo, bez jasného směru. Ztraťte se.
 4. Jezte lehce. Jezte co chcete, ale nikdy ne přespříliš. Mám rád mixované ovoce a zeleninu, takže se nikdy necítím těžce.
 5. Najděte si klidné místo na relaxaci. Hodně lidí se snaží dělat až moc věcí. Jen tak se projděte, zajděte si na kávu nebo do čajového obchůdku relaxovat. Skočte si do vinného obchůdku na ochutnávku. Najděte si park a relaxujte tam. Pokud prší projděte se v dešti. Hodně čtěte.
 6. Žijte přítomností. Nebuďte online na svém laptopu nebo smartfonu celé dny. Nepřemýšlejte co budete dělat později. Buďte plně přítomní a užívejte si to.
 7. Usmívejte se na lidi. Mluvte s místními lidmi. Žádejte je o doporučení, co, kde a jak navštívit. Snažte se od nich dozvědět například něco o jejich životech.

Trošku více:

 • Cvičte! V průběhu ubytování na hotelu dělám kliky, výpady a dřepy.
 • Nejezděte nikam pouze na den či dva. Pokud chcete opravdu poznat město, zůstaňte týden, nebo i déle. Mohl jsem jet do Evropy a navštívit během tří týdnů desítku měst. Místo toho jsem si to rozdělil a jel pouze do Londýna a Paříže. A opravdu jsem si to užil a hodně viděl.
 • Pokud je to jen trochu možné, pronajměte si krátkodobě byt. Pokud zůstanete týden, a máte na to, pronajměte si byt. Může to být ve finále levnější než hotel a je to mnohem pohodlnější.
 • Čtěte dobré romány.
 • Vezměte si s sebou kovovou láhev na vodu. Naučil jsem se to od svého přítele Scotta: sbalte si prázdnou láhev na vodu, abyste mohli projít na letišti přes bezpečnostní skener, a pak si naplňte láhev z letištní fontány za kontrolou. Nosím si tak s sebou stále láhev s vodou a nikdy nemám žízeň.
 • Veďte si svůj deník. Nestresujte se tím však. Nemusí být aktualizovaný denně. Sepište si, kdykoliv máte trošku času, své myšlenky a dojmy. Používejte lokální možnosti cestování. Já jsem roky nikam necestoval, jen abych ušetřil. A byl jsem spokojený tam, kde jsem právě žil, a to platí i nadále. Buďte turisty ve svém vlastním městě. Zkoumejte památky, dělejte procházky v místě kde jste. Zkoumejte a pokoušejte se nalézt nové věci, tam kde jste ještě nikdy nebyli. Na lokální cestování nepotřebujete příliš prostředků, téměř žádné.

„Jeho cílem nikdy není místo, nýbrž nový způsob pohledu“
~ Henry Miller

Jedna myšlenka na “Cestovatelské Tao”

 1. A pro ty dobrodružnější jako my: jezděte stopem, bydlete přes CouchSurfing a vařte si :) Poznáte nejen klišé jako jsou památky, ale navíc i místní lidi…a seznam cílů? Klidně, ale nakonec stejně můžete skončit úplně někde jinde :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *