Buďte s rodinou a s těmi, co máte rádi

Kdy jste naposledy řekli své rodině nebo někomu z blízkých přátel, že je máte rádi? Ať už odpovíte cokoliv, udělejte to dnes. Mého dědečka nedávno odvezli do nemocnice, kvůli problémům se srdcem – bylo to krátce po jeho 80. narozeninách. Už jednou ho operovali a tentokrát to zase zvládnul. Jednou ale přijde jeho den; den, kdy už bude pozdě na to mu říci, jak moc pro mě celá ta léta znamenal.

Nenechte přijít ten den bez toho, abyste svým blízkým řekli, co pro vás znamenají.

Vím, že vyjadřování takových pocitů není pro mnoho z nás snadné. Platí to i pro mě a snažím se tyto bariéry prolomit. A i když je to pro vás opravdu těžké, doporučuju to prostě udělat a spojit se s rodinou nebo milými přáteli. Mluvte s nimi. Naslouchejte. Chápejte je…

Jednoduše buďte chvilku s někým blízkým a dejte mu najevo, že ho máte rádi, že je pro vás důležitý; tak, jak uznáte za vhodné – bez ohledu na to, jak moc jste ten den zaneprázdnění – najděte si čas. Když tohle zvládnete a opravdu si popovídáte, řeknete mnohem více. Často jsou to naše činy a ne jen slova, co doopravdy vyjádří, jak to naše srdce cítí.

To, že si najdete čas a spojíte se s lidmi, které milujete, vám přinese opravdovou radost. Čím více to budete dělat, tím budete šťastnější.

A protože jsem notorický tvůrce seznamů a spousta lidí je zaneprázdněná a pomůže jim to, tak tady je pár tipů:

  • Máte 5 minut? Pošlete email. Napsat email někomu, koho máte rádi, abyste se zeptali, jak se má a popřáli mu pěkný den nezabere moc času. Toto malé gesto udělá ještě mnohem více, když pak budou následovat i běžné emaily.
  • Máte 10 minut? Zavolejte. Telefon je snadná cesta, jak se s někým spojit a popovídat si, aniž byste museli někam cestovat… To je ale vynález! :-)
  • Máte 30 minut? Asi se vám to nepovede každý den, ale alespoň jednou týdně – zastavte se u někoho, na kom vám záleží (napřed zavolejte, ať ho nepřekvapíte v trenkách :-)); prostě ho navštivte. Uvidíte, že to bude patřit mezi vašich 30 nejlépe strávených minut.
  • Máte pár hodin? Dejte si oběd nebo někam zajděte. Mezi námi kdo nemá pár hodin volna jednou za měsíc? Víkendy nebo večery, které trávíte před televizí nebo bezmyšlenkovitě brouzdáte na internetu…? Dejte sbohem takovému času a věnujte ho raději přátelům nebo rodině. (Pokud takový čas opravdu nemáte, podívejte se na Edit Your Life, Part 1: Commitments).
  • Soustřeďte se na své blízké. Nemá cenu s někým trávit čas, když přitom stejně myslíte na práci, na váš blog nebo na další schůzky, které musíte stihnout. Věnujte dané osobě pozornost. Poslouchejte. Buďte opravdu tady a teď…s tímto člověkem. Tohle je okamžik, který nevrátíte zpět a tak ho prožívejte vědomě.
  • Bavte se. Vyprávějte si vtipy, smějte se, dělejte něco zábavného a spontánního. Zkrátka užijte si to!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *