Buďte s přáteli a s rodinou

Kdy naposledy jste řekli někomu z rodiny nebo blízkých přátel, že je máte rádi? Ať už je vaše odpověď jakákoli, udělejte to dnes. Můj dědeček byl nedávno v nemocnici kvůli srdečním potížím, jenom pár dní po jeho 80. narozeninách. V minulosti už podstoupil operaci srdce a stejně jako minule to i teď zvládl. Jakýkoli den byl, ale mohl být tím posledním, kdy by bylo příliš pozdě na to mu říct, jak moc pro mě za ty roky znamenal.

Nenechte to dojít tak daleko, že přijde den, kdy druzí odejdou a vy jste jim nestačili říct, co pro vás znamenají. Vím, že pro mnoho z nás není jednoduché tyto pocity vyjádřit. Tak je to i u mě, ale překonávám to. A i když to je pro vás těžké, doporučuji, abyste se své rodině a přátelům věnovali. Mluvte s nimi.

Naslouchejte jim. Snažte se s nimi být.

I krátký čas strávený s druhými znamená, že vám na nich záleží, a ukazuje, že jsou pro vás důležití. Vybrali jste ze všech možných věcí, kterým jste mohli věnovat pozornost, právě je. A pokud půjdete ještě dál a opravdu si s nimi popovídáte, říká to o vás mnohem víc. Často za nás mluví víc činy než slova.

Vzít si čas a být s blízkými vám přinese opravdovou radost. Čím víc to děláte, tím jste šťastnější.

A jelikož jsem blázen do psaní si poznámek a řada z vás by na to neměla čas, mám pro vás několik tipů:

Máte pět minut? Pošlete e-mail. Nezabere to moc času napsat někomu, na kom vám záleží. Zeptejte se jich, jak se mají, a popřejte jim příjemný den. Tohle malé gesto může změnit hodně, hlavně, když ho budete pravidelně opakovat.

Máte 10 minut? Zavolejte někomu. Telefonát je jednoduchý způsob, jak se s druhými spojit. Je to konverzace bez nutnosti někam cestovat. Sakra dobrý vynález!

Máte 30 minut? Nejspíš nebude možnost se k tomu dostat každý den, ale zkuste to aspoň jednou týdně. Vyčleňte si 30 minut a zastavte se u někoho, koho máte rádi, na návštěvě (nejdřív jim zavolejte, ať o vás vědí) a pak prostě vyražte. Budou to jedny z nejlepších 30 minut vašeho života.

Máte pár hodin? Jděte s někým na oběd nebo na procházku. Kdo z nás si nedokáže během měsíce najít pár hodin volna? Víkendy nebo večery, určitě se najde ve vašem rozvrhu čas, který normálně trávíte u televize nebo surfujete po internetu bez zvláštního smyslu. Vezměte kus svého volna a věnujte ho kamarádovi nebo rodině.

Opravdu se jim pověnujte. Nemyslete u toho na práci, blog nebo pochůzky, které vás čekají. Buďte tam a naslouchejte. Je to chvíle, kterou nikdy nevrátíte zpátky. Zkuste jí proto využít smysluplně.

Užijte si to. Říkejte si vtipy, zasmějte se, udělejte něco zábavného a spontánního. Prostě se bavte!

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *