Začíná nový rok a stejně jako já jste určitě plni optimismu.
Nový rok je jako prázdný list papíru a napsat na něj můžete cokoli.
Bohužel si ale většina lidí dá předsevzetí, která jim vydrží maximálně první měsíc. Jak to můžeme zvládnout, neztratit motivaci a udělat z tohohle roku ten nejlepší?
Podělím se s vámi o několik nápadů. Nemusíte uskutečnit všechny, ale nějaké si vyberte a jděte do akce!
1. Měsíční výzvy s týdenními reporty. Problém s novoročními předsevzetími je v tom, že nikdo z nás nedokáže být opravdu soustředěný celý rok. Pokud to ale rozdělíte do měsíčních výzev, je to možné. Když se například chcete dostat do dobré kondice, dejte si výzvu, že budete každý den v lednu chodit na procházku nebo že budete třikrát týdně běhat. Ještě lepší je, když to rozdělíte do týdnů. Musíte si tedy jít zaběhat 3x za jeden týden a další týden se zase soustředíte na jiné cvičení. Jakmile za sebou máte první měsíc, vezměte vše, co jste se naučili, a určete si výzvu na ten další.
2. Nechte za svoje prohry zaplatit někoho jiného. To je velice silná forma motivace. Dejte si výzvu na jeden měsíc a dohodněte se s kamarádem, že když selžete, stane se vašemu příteli něco nepříjemného. Když například nezaběhnete 3x za týden, musí si váš kamarád nalít na hlavu kýbl s ledovou vodou. Další možnost je, že váš kamarád musí být tři týdny bez telefonu. Samozřejmě se na tom musíte nejdříve dohodnout se svými blízkými. Můžete se ale domluvit, že vy zase budete muset udělat něco nepříjemného, když se nebude dařit plnit předsevzetí jim. Tento přístup je mnohem účinnější, než když byste zodpovídali sami za sebe. Ve skutečnosti totiž nechcete druhým působit nepříjemnosti.
3. Pokud uspějete, odměňte někoho druhého. Tohle je jenom opak předchozího bodu. Jakmile ve své měsíční výzvě uspějete, pak se může váš kamarád těšit z něčeho hezkého. To je pěkné. Bude vás motivovat udělat někomu jinému radost.
4. Začněte s tréninkem pozornosti. Zjistil jsem, že pozornost je klíčová, protože vám dává základ pro formování jiných návyků. Pokud budete cvičit první měsíc pozornost, získáte schopnost vydržet a uspět v dalších měsících. Budete například schopni vidět to, co vás nutí lenivět, a že hledáte výmluvy a nenecháte se tím strhnout. Budete se moci vědomě dostat do stavu soustředění, kdy chcete něco vytvořit nebo kdy si chcete zacvičit.
5. Sežeňte lidi, kteří vám pomohou. Je možné jít do změn sami, ale když máte přátele, kteří do toho jdou s vámi, je to neuvěřitelně efektivní. Najděte lidi, kteří také chtějí něco změnit, a domluvte se, že se vzájemně podržíte. Použijte sdílený úkolníček online, ať vidíte, jak si vzájemně vedete. Nastavte tresty v případě, že svoje výzvy porušíte, ale také odměny, když to dokážete. Nenechte svoje přátele to vzdát!
6. Dělejte malé změny. Zkuste dělat malé změny, místo toho, abyste se vrhali do drastických kroků a snažili se všechno zvládnout najednou. Nakonec z toho budou veliké pokroky na konci roku. Místo toho, abyste se snažili cvičit alespoň hodinu denně, cvičte pár minut. To vám dovolí jednoduše vložit nový návyk do vašeho života. Postupně budete přidávat čas, krůček po krůčku. Váš rozum nebude proti, protože nebudete vystupovat tolik z komfortní zóny. Jestli chcete lépe jíst, přidejte každý týden do svého jídelníčku jeden kousek zeleniny.
7. Buďte zvědaví. Nepřemýšlejte nad změnami jako nad „prohrami“ nebo „výhrami“. Berte to jako proces učení a ať už si vedete jakkoli, učíte se. Každá prohra je jenom mezník, další krok, jak se dostat blíž k tomu správnému. Je to nastavení zvědavého člověka, který chce přijít na to, jak věci fungují, místo toho, aby si myslel, že ví všechno. To vám dovolí se vypořádat s překážkami nebo změnami, které přijdou. Nejste totiž tolik zaměření na výsledek, jako jste zvědaví na průběh, jak věci fungují a co je všechno možné.