7 způsobů, jak jednat s negativními lidmi

Jsou kolem vás lidé, kteří vás neustále kritizují, říkají, že tohle a tohle nejde, cítíte se kvůli nim špatně a dokonce na vás i zvyšují hlas?

To jsou negativci.

Jednání s nimi není nikdy jednoduché, a proto stojí za to najít si různé možnosti, jak k nim přistupovat.

Nedávno mi to připomněl jeden můj čtenář, který se mě zeptal: “Co když mám někoho z negativců přímo v rodině? Jak ho odstřihnout? Co když na to nemám odvahu?”

Musím přiznat, že neexistuje snadná odpověď. V životě jsem už zkusil hodně způsobů a tak je s vámi chci sdílet:

1. Zkuste mít soucit sami k sobě, když se necítíte dobře. To je vždy první krok, který udělám, protože je to metoda, která zabírá. Zamyslete se: Jestliže se kvůli někomu cítíte špatně, nejspíš se to projeví ve vašem chování a druhá osoba bude ještě negativnější. Vaše špatné pocity nejsou hrozné jenom pro vás, ale i pro celou situaci. Takže, pokud se necítíte kvůli chování druhých dobře, vyzkoušejte tohle: Podívejte se dovnitř a uvědomte si svoje pocity, místo toho, abyste se jim vyhýbali. Jak je jim ve vašem těle? Po chvíli zkuste pocítit lásku sami k sobě. Přejte sami sobě štěstí a konec jakémukoli utrpení. Přejte si pro sebe život plný zábavy a klidu. Nebude to jako kouzlo, které vás zázrakem zbaví bolesti, ale je to dobré místo, od kterého se můžete odpíchnout.

2. Mluvte s jinými lidmi. Zjistil jsem, že když se trápím, nechce se mi svěřovat ostatním, ale když to udělám, tak se mi nevyhnutelně uleví. Takže jděte do toho a promluvte si s někým. Sdílejte svoje pocity a poproste, aby vám druzí naslouchali nebo vám rovnou poradili. Na radě ani tolik nezáleží jako na spojení a naslouchání.

3. Procvičujte empatii a soucit. Zkuste si procvičovat stejný soucit vůči člověku, který vám vadí. Přejte jim štěstí. Podívejte se, že i oni si procházejí těžkostmi jako vy, a proto se tak chovají. Přejte jim, aby se už netrápili. Přejte jim život plný radosti a spokojenosti.

4. Promluvte si s negativcem. Jakmile budete mít k ostatním větší soucit, mluvte s nimi. Ano, oni se nemusí chovat stejně, ale vy můžete být tím, kdo situaci zvládne lépe. Můžete vidět, jak trpí a chovají se nevhodně právě kvůli tomu. Spojte se s nimi, sdílejte svou radost a vyzvěte je, ať se přidají. To se nemusí vždy vyvrbit dobře, ale pokud to uděláte, abyste se sblížili, mohli by tomu být otevření.

5. Okoukejte chování, které chcete sami vidět. Často se na lidi naštvu, protože jsou oni naštvaní na mě. V tu chvíli ale dělám to samé, co oni. Chovám se špatně, protože to dělali i oni. I když mám pocit, že za to mohou, tak moje chování akorát zhorší situaci. A tak se snažím ukázat, že to dokážu zvládnout, snažím se mít s nimi soucit a snažím se najít pozitivní způsob řešení situace. To může mít často skvělý efekt, i když nemusí přijít ihned.

6. Najděte si víc pozitivně naladěných přátel. Pokud nic z tohohle nefunguje, je nejlepší najít lidi, kteří jsou víc v souladu se způsobem života, který chcete žít. Lidé, kteří jsou kreativní, podnikaví, soběstační, nadšení, pozitivní, zdraví a šťastní. Najděte je v místním běžeckém klubu, na hodinách jógy, ve fitku, mezi toastmastery nebo v dobrovolnických organizacích. Najděte je online v různých zajímavých komunitách. Jděte do toho, vylezte z ulity a budujte vztahy. Kupte někomu kávu nebo čaj a spřátelte se. Jeden po druhém pečujte o vztahy, které vás pozitivně ovlivňují ve vašem životě a vy ovlivňujete je. Tak jsem to udělal já a přineslo to neuvěřitelné změny.

7. Odstřihněte je. Je to drsné, ale když mě členové rodiny nepodporují, když mě neustále kritizují a jsou naštvaní a nic z toho, co jsem vám poradil, nefunguje, tak v tu chvíli je téměř přestanu vídat. Dělám si pak svoje věci. Třeba se stýkám s přáteli. Je těžší to udělat, když s vámi někdo z negativců žije. Ale i v tu chvíli můžete vyrazit za zábavou, na pěší túru do přírody, meditovat nebo tvořit. Nenechte přemýšlení nad negativci ovládnout vaši hlavu na celý den. Soustřeďte se na mírumilovnější, kreativnější a pozitivnější věci.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

2 komentáře u „7 způsobů, jak jednat s negativními lidmi“

  1. Tohle jsou velmi užitečné rady a v tuto chvíli pro mě velmi potřebné. S jedním takovým člověkem téměř žiji a už si moc nevím rady, co s tím.. Takže zkusím praktikovat tyto rady a jsem zvědavá na výsledek. Děkuji

  2. Až po pětku nesmysl,šestka iluzorní….. najděte si více dobrých přátel, jistě a lék na rakovinu do půl páté, jestě než půjdete na tenis. Člověk, který je v rodině obklopen toxickýmil idmi,zpravidla sladké a pozitivní přátele moc nenalézá.To nefunguje. Sedmička dobrá, občas jediná možná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *