30 jednoduchých rodinných radostí

Toto je hostující příspěvek od matky blogerky Vered DeLeeuw.

Vzpomínáte si, kdy jste naposled prožívali legraci každý den?

Jsem si jistá, že si nezapomínáte čistit zuby, jíst nebo chodit do práce. Jsem přesvědčená, že máte ručně psaný nebo elektronický úkolníček, kde si každý den pečlivě odškrtáváte. Pokud ale čtete tenhle blog, znamená to, že chcete od života víc. Chcete méně stresu, více přítomného okamžiku a užívat si dny místo toho, abyste neustále někam spěchali. Užívat si legraci s rodinou, především ty odlehčené momenty, které vás nijak nezatěžují a finančně nevysávají, je skvělý způsob, jak relaxovat a mít se dobře. V období ekonomické nejistoty je důležité vychutnávat si chvíle s rodinou, které nezahrnují divoké utrácení peněz. Mám pro vás 30 tipů na skvělou, levnou a odpočinkovou zábavu s rodinou.

1. Hrajte si společně ve sněhu nebo v dešti, pak si zajděte na šálek horké čokolády a k tomu si dejte marshmallow.

2. Připravte si velkou misku popcornu, uvelebte se u televize a podívejte se na rodinnou komedii.

3. Jděte na piknik. V zimě je stejně zábavné udělat si piknik i doma.

4. Zachumlejte se společně v posteli ve studené nedělní ráno.

5. Zajděte si na uvolněný nedělní brunch (pozdní snídaně). Řada restaurací nabízí úžasné nedělní mísy a ceny jsou rozumnější než jindy. Děti často jí zdarma. Takové návštěvy můžou být výzvou, když se snažíte zhubnout nebo udržet si váhu, ale jednou za čas by to neměl být problém. Děti nemívají u jídla vždy moc na výběr, jedí prostě to, co jim dáme. Proto budou rády, že si mohou vybrat ze široké nabídky.

6. Povídejte si. Čím starší moje děti jsou, tím zajímavější jsou naše rozhovory.

7. Vyzkoušejte jazykolamy. Minulý týden jsme čekali snad do svítání na účet v restauraci a můj manžel se začal bavit tím, že vymýšlel jazykolamy. Smáli jsme se tolik, že jsem se málem udusila. Můj oblíbený jazykolam je: „Pštros s pštrosicí a pštrosáčaty šli do pštrosáčárny.“ Opakovali jsme to třikrát za sebou, rychle!

8. Během večeře povězte členovi rodiny, aby vám vyprávěl, co se mu dnes za den přihodilo dobrého a špatného. Jednu a jednu věc. Dobré věci je skvělé sdílet. To špatné je také dobré hodit na stůl, aby se děti svěřily a vy jste jim byli blíž.

9. Vytvořte společně příběh. Určíte první větu, a pak každý člen rodiny musí přidat další. Můžou vzniknout opravdu zábavné příběhy, obzvlášť když se rozšoupnete.

10. Podívejte se společně s dětmi na foto album a vyprávějte jim příběhy, které se za obrázky skrývají.

11. Upečte společně sušenky nebo dortíčky a nazdobte je. Zkuste skvělý recept na čokoládové cookies (sušenky).

12. Podívejte se na staré vypalováky.

13. Jděte do knihovny. Prohlížejte si s dětmi knížky v dětské sekci. Přečtěte jim jeden nebo dva příběhy. Projděte si i galerii pro dospělé. Je dobré dětem ukázat, že se zajímáte o knihy.

14. Udělejte si společný večer s pizzou. Připravte několik možností a nechte každé dítě, ať si vybere, kterou pizzu chce.

15. Zahrajte si stolní hru. Nevím jak vy, ale já a můj manžel hrajeme, abychom vyhráli. Nemyslíme si, že je dobré nechávat děti vyhrávat. Konec konců u jejich kamarádů jim to neprojde. Dobrá zpráva je (nebo špatná, záleží na úhlu pohledu), že stejně většinou vyhrají!

16. Jděte na pěší túru. Rádi chodíme do místního parku, kde jsou krásné stromy s červenými kmeny a k tomu altánek a hřiště.

17. Jděte do muzea. Pokud je vašim dětem méně než 5 let, vezměte je do dětského muzea. Jsou-li starší, myslím, že vydrží hodinu nebo dvě v normálním muzeu. Skvělá jsou přírodopisná, ale hodně dětí si užívá i muzea umění. Bývá zvykem, že děti do 12 let mají vstup zdarma. Některá nabízí i slevy nebo rovnou vstupy zdarma pro celou rodinu v rámci různých akcí.

18. Jděte si zaskotačit na ledních bruslích.

19. Podívejte se do kina. Lístky nebývají vždycky nejlevnější, ale při akcích jsou ceny přijatelné. Není těžké najít film, který je vhodný pro děti.

20. Dělejte si snídaňová menu k večeři společně. Není na škodu dělat dětem radost. Rádi spolu děláme palačinky. Když máme hotovo, nakreslíme jim obličeje. Navíc, když k tomu dětem dáte mléko a ovoce, máte dost vyváženou stravu. Máte-li dost odvahy, zkuste udělat celozrnné palačinky.

22. Jděte společně na pláž. Pláže tady v severní Kalifornii jsou poměrně chladné, větrné (i v létě) a kamenité. Ačkoli nejde úplně o klasickou plážovou idylu, rádi chodíme sbírat různé mušle. Často najdeme i různé živočichy.

22. Za teplého letního večera je legrace prostě vybalit stan na zahradě nebo si vzít spacák a lehnout si na vlastním pozemku pod širák.

23. Skákejte přes švihadlo. Děláme to venku na zahradě a v zimě vevnitř v domě. Moje děti jsou ve skákání přeborníci. Já se pořád tak nějak učím.

24. Využijte momenty, kdy nejde elektřina. Během nedávného výpadku proudu si celá rodina sedla v kuchyni. Nudili jsme se, a tak jsme využili svíček a opekli si na nich marshmallow se sušenkami a čokoládou. Byl to jeden z nejlepších večerů vůbec.

25. Zacvičte si. Já cvičím doma jógu. Děti mě u toho rády pozorují a ještě víc je baví mě napodobovat.

26. Zatančete si spolu. Pusťte nahlas hudbu a odvažte se. Já miluji ABBU, ale nikomu ani muk!

27. Upečte domácí chleba. Můžete použít přístroj na hnětení těsta nebo ho prostě uplácat rukama. Zabere to čas, takže je to ideální v zimě, kdy musíte stejně většinu času trávit uvnitř. Není nic lepšího než vůně pečícího se chleba, ještě když si na něj dáte domácí máslo.

28. Napište dopis babičce a dědovi. I kdyby žili poblíž, určitě rádi dostanou dopisy od svých vnoučat. Pokud dětem pomůžete, nejenže jim budete příkladem, ale ještě potěšíte rodiče.

29. Přečtěte si spolu knihu. Můžete vašim dětem předčítat nebo můžou číst ony vám. Nebo se prostě zachumlejte pod deku a každý si čtěte sám.

30. Dívejte se společně na televizi. Televize neslouží jenom jako ucházející pomocník na odvedení pozornosti: může být příležitostí, jak s dětmi sdílet zážitek. Jednou za čas se přidám k dětem, když koukají na svůj oblíbený seriál. Přitisknou se ke mně a vždy, když se stane něco legračního, podívají se a zjišťují, jestli jsem to pochopila. Nakonec si povídáme o tom, co jsme viděli. Často to využiju jako příležitost popovídat si o reklamě, protože je dnes toho tolik zamířeno na děti.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *