3 tipy, jak se vypořádat s lidmi, kteří vás uráží

Otravní a neohleduplní lidé. Ano, přesně s těmito lidmi, se potkáváme denně. Takoví lidé nás dokáží vytočit velice snadno a rychle.

Určitě znáte tento typ lidí: myslí si, že všechno vědí nejlépe, nadřazují se nad vás, uráží vás, snižují vás v kanceláři či v restauraci, málem vás přejedou při přecházení silnice, mluví hlasitě o nepříjemných tématech, pouští nahlas hudbu ve chvíli, kdy se snažíte soustředit, vyrušují vás atd.

Přitom podle vás, by se lidé takto chovat neměli, je to absolutní nevychovanost a něco co nemůžete akceptovat. Úplně vás to dohání k šílenství. Nebojte se, jsem na tom stejně.

Jestliže tyto lidi necháte nadále jednat tímto způsobem, vždycky z toho budete akorát naštvaní, otrávení, možná z toho budete málem šílet. Život nebude zrovna ideální. Je tu ale zároveň něco, co se můžete naučit a díky čemu se s tím vyrovnáte.

Musím přiznat, že v tom ještě nejsem perfektní a občas mě ještě někdo „vytočí“. Používám ale 3 strategie, které jsou velmi užitečné a rád se s vámi o ně podělím.

 1. Podívejte se na to z větší perspektivy. Toto jsem se naučil od duchovního učitele Roberta Thomase, který používá heslo „Staňte se obrovskými“ jako jednu z pomůcek k tomu být vědomý a věcem porozumět. Představte si, že vám jsou dva roky a nemůžete dostat hračku nebo zmrzlinu, kterou chcete právě teď hned. Je to jediné, co vás v tuto chvíli zajímá. Vztekáte se. To je svět 2-letého dítěte (měl bych o tom vědět své, měl jsem 6 dětí). Když se na tuto situaci se zmrzlinou a hračkou podíváme jako dospělí, víme, že to je jen maličkost a že existuje plno jiných věcí, které by mohlo 2-leté dítě zajímat a udělat šťastným. Je to pro nás snadné, protože koukáme na svět z větší perspektivy. Když nás ale někdo uráží, najednou se naše perspektiva zmenší a tento malý problém je najednou tím největším na celém světě a vážně se naštveme. Máme perspektivu malého dítěte. Vzpomeňte si znovu na příběh s hračkou a zmrzlinou. Přeneste tento pohled na daný problém – „staňte se obrovskými“. Takto můžete vidět, že váš problém je ve vašem životě opravdu malý a nepodstatný. Nestojí to za to, být naštvaný a nazlobený. Myslete na to – staňte se obrovskými – a tím rozšířte svůj pohled na věc.

 2. Jděte s proudem. Dost často mě naštve, když jedu autem a ostatní řidiči se chovají nesnesitelně. Vždycky si pak vzpomenu na takový trik: představím si sám sebe, jak jedu na raftu a ostatní auta jsou jen jako větvičky nebo listí plující na vodě okolo mě. Míjí mě a jen tak kolem mě plují a nic mi nedělají. A tak klidně pluji s proudem, nestarám se o to, jak ty větvičky kolem mě plují a co dělají. Jenom tak jsou. (Nesnažím se je ani odstrkovat, přecejen bezpečnost je na prvním místě). Po pravdě řečeno, stejně to funguje i v životě – ostatní lidé se vás nesnaží urazit. Většinu času se o vás ani nijak zvlášt nezajímají. Jsou jako ty větvičky v té řece. I přesto, buďte na ně hodní.

 3. V duchu je obejměte. Tento malý trik může hodně změnit mé pocity ve chvíli, kdy mě někdo uráží. Například představme si někoho, kdo na mě byl opravdu hrubý. „Jak se opovažuješ, být na mě takový!“ – ptám se v duchu sám sebe.“ „Copak si vůbec neuvědomuje, jak se cítím?“ Je celkem jasné, že v této chvíli nemyslím na to, jak se cítí ten dotyčný na druhé straně. Soustředím se jenom sám na sebe. V této chvíli se tedy snažím vcítít do toho, kdo na mě „útočí“ a vlastně mi dochází, že se zlobí, bojí nebo rovnou obojí. Tito lidé nás uráží, protože je ovládá strach a mnohdy být oškliví na ostatní ani být nechtějí. Jediné, co tedy dělám je, že je v duchu obejmu (a jednou za čas i fyzicky). Mám pochopení k těmto ustrašeným lidem, protože já sám jsem také často vystrašený. Všichni jsme stejní. Každý potřebuje obejmout, potřebujeme soucit a trochu lásky.

Příště, až si na vás někdo bude vyskakovat nebo vás naštve, vyzkoušejte některý z těchto tří triků. A pak se v klidu usmějte, vyzbrojení tím uklidňujícím poznáním – podobně jako já – že jste hrdinou svého příběhu.

5 komentářů u „3 tipy, jak se vypořádat s lidmi, kteří vás uráží“

 1. Díky, ta poslední rada se mi líbila asi nejvíc, samosebou to chce určitě odstranit určité bloky a zábrany hlavně sám u sebe. Ale myslím, že by tady hrál určitou roli i moment překvapení pro toho dotyčného a mělo by to tu jeho zlobu přinejmenším zastavit.Děkuji za pozitivní postoj i pro ostatní kteří to jistě taky ocení.Hezký den a štěstí na moudré lidi kolem sebe Sany.

 2. Oni urážejí co já mám radši než sebe! Kéž by uráželi mě a ne lidi apod. co jsou pro mě vším. Nevíte, co s tím mám dělat???? :(

 3. Tak to je pěkná hloupost…pokud mě někdo uráží, ukážu mu hranice.
  Pokud to neudělám, hajzlík se nepoučí…
  Ustupovat agresi je nesmysl.
  Na ulici je to samozřejmě jiný, tam jedou lidi jak jedou, ale v kolektivu a mezi lidmi – neexistuje!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *