Hranice nám můžou pomoci

Žijeme ve světě hojnosti, kdy máme všeho dost: můžeme si cokoli kdykoli koupit, jít na internet jak často chceme, kdykoli se najíst nebo pracovat tak dlouho, jak nám naše těla dovolí.

Se vším, co máme k dispozici, to ale může být zatěžkávající, nezdravé a nevyvážené.

Rád bych navrhl pár bodů (hranic), které by vám mohly pomoci.

Co kdybyste si místo nekonečného bloumání po internetu nebo hraní si s telefonem vymezili na obojí pouze dvě hodiny denně, nepočítám samozřejmě pracovní úkoly? Najednou byste mohli mít čas na další věci: cvičení, čtení, meditaci, vaření něčeho zdravého a objetí s vašimi milovanými.

Co kdybyste místo celodenní práce, která začne hned, jak se vzbudíte, a končí, když jdete spát, pracovali pouze šest hodin denně? Nebo čtyři? Samozřejmě to záleží na typu práce, ale je pravděpodobné, že byste svůj čas využili daleko konstruktivněji. Lépe byste se soustředili a splnili byste nejdřív to, co je nejdůležitější. Byli byste odpočatější, takže by se pracovalo lépe.

Místo toho, abyste jedli, co nejvíc to jde, jezte jenom  v předem dané časy. Například pouze mezi 12 – 13 dopoledne a 6-8 večer. Nejspíš toho sníte daleko méně. Co takhle pouze plnohodnotná jídla? Žádné polotovary, sladkosti, mouku nebo jídla plná „éček“. Jedli byste méně a byli byste zdravější.

Místo toho, abyste neustále nakupovali, co kdybyste vše koupili jednou měsíčně (kromě jídla a některých potřeb do koupelny), a to hned 1. dne v měsíci? Opět by toho bylo méně. Zmenšily by se výdaje, zvýšily příjmy a víc byste toho naspořili.

Co kdybyste mohli denně udělat pouze 3 úkoly? (+ nejnutnější e-maily)? Udělali byste to, co je nejdůležitější.

Co kdybyste mohli denně sedět pouze dvě hodiny? Víc byste se hýbali, pracovali ve stoje, zbavili se části problémů se zády a nejspíš i shodili pár kilo.

Tyhle hranice jsou libovolné. Bude to chtít otestovat, co vám nejvíc vyhovuje. Můžete ale vidět, že hranice mají velkou moc, protože nás nutí si vybrat, zaměřit se a přejít od situace, kdy je toho příliš, na tu, kdy je vše, jak má být.

Autor

Pavel Říha

Článek byl přeložen z anglického originálu Lea Babauty. "Pomáhám lidem měnit život budováním nových pozitivních návyků; a předávám své zkušenosti, jak podnikat přes internet odkudkoliv na světě." Více o Pavlovi najdete na jeho osobních stránkách pavelriha.cz

16 komentářů u „Hranice nám můžou pomoci“

 1. http://www.eltrim.net.pl/2016/10/korekcja-ujemna
  Looking for a used or new car could be a difficult process if you do not know what you are undertaking. By educating yourself about auto purchasing before you go to the car dealership, you possibly can make points less difficult yourself. The following advice might help your next purchasing trip be pleasurable.

  Generally bring a mechanic coupled when searching for a fresh car. Automobile retailers are popular for offering lemons and you do not want to be their after that target. If you can not have a auto mechanic to look at cars along, a minimum of be sure that you have him evaluate your final selection before you buy it.

  Know your limitations. Before you start purchasing for your next auto or van, choose what you can manage to pay, and adhere to it. Don’t forget to incorporate desire for your computations. You will definitely pay around twenty percent as an advance payment as well, so be ready.

  Before visiting a car dealership, know which kind of vehicle you need. Investigation most of you choices before shopping so that you can evaluate which works for your finances and family members requirements. Seek information to find out exactly how much you should be paying to get a potential vehicle.

  Before you sign any commitment take the time to go through every range, such as the small print. If there is something detailed that you just do not understand, tend not to indication before you have an answer that you comprehend. Unsavory salesmen are able to use an agreement to put in a lot of fees that were not mentioned.

  When you maintain the preceding assistance at heart when that you go looking for a vehicle, you may be very likely to get a full deal. Purchasing a car lacks as a headache. Simply use the tips from this article and you may have the auto you desire at the excellent value.

 2. Hey, my name is Eliot Estes!

  I`m a professional writer and I`m going to change your lifes onсe and for all
  Writing has been my passion for a long time and now I cannot imagine my life without it.
  Most of my books were sold throughout Canada, USA, Old England and even India. Also I`m working with services that help people to save their time.
  People ask me „Sir, Eliot Estes, I need your professional help“ and I always accept the request, `cause I know, that only I can solve all their problems!

  Professional Academic Writer – Eliot – Librecinefilo Company

 3. hOur company offers a wide variety of health and related products. Take a look at our health contributing website in case you want to feel better. http://4m.cbdbesteuro.com/es/comprar-fitocannabinoide-sin-receta-25019.html Our company offers supreme quality non prescription products. Look at our health contributing site in case you want to feel healthier. http://g7q.cbdbesteuro.com/fr/cannabis-prix-qashqai-maroc-74773.html Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Visit our health site in case you want to look better with a help of health products. http://en79.cbdbesteuro.com/sv/koep-cbd-hanfprodukte-saekert-48669.html Our company provides a wide variety of non prescription products. Take a look at our health portal in case you want to feel better with a help health products. http://33zh.cbdbesteuro.com/fr/vente-cbd-produits-de-chanvre-jxu-38183.html Our company offers safe pills. Visit our health contributing portal in case you want to feel better. http://i8w.cbdbesteuro.com/sv/bestaella-cbd-hanfprodukte-tuerkiye-34019.html Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Visit our health website in case you want to look better with a help general health products. http://oe3.cbdbesteuro.com/no/cannabis-pris-online-9465.html
  Our company offers a wide variety of non prescription drugs. Visit our health website in case you want to look healthier with a help of health products. http://3fc.cbdbesteuro.com/sv/cannabidiol-utan-recept-od-prosa-54181.html Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Visit our health portal in case you want to look better with a help health products. http://c8v.cbdbesteuro.com/en/pfizer-brand-cbd-hemp-products-for-sale-70731.html Our company offers a wide variety of non prescription products. Look at our health website in case you want to look healthier with a help of general health products. http://a4g.cbdbesteuro.com/fr/site-officiel-de-vente-de-phytocannabinoid-50951.html Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Look at our health site in case you want to strengthen your health with a help of health products. http://n3m8.cbdbesteuro.com/fr/cannabidiol-prix-nissan-algrie-86615.html Our company provides a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health website in case you want to look healthier with a help of general health products.

 4. Hi Kids, Have been put in place pretty much any Gratis V-Bucks also online services you will get present that simply yield V-Bucks unless your first make you spend using your card a profit

  free v bucks

 5. Hi guys, my name is Kade Mackie!

  I`m a professional writer and I`m going to change your lifes onсe and for all
  Writing has been my passion for a long time and now I cannot imagine my life without it.
  Most of my works were sold throughout Canada, USA, Old England and even Australia. Also I`m working with services that help people to save their time.
  People ask me „Please, Kade Mackie, I need your professional help“ and I always accept the request, `cause I know, that only I can solve all their problems!

  Professional Academic Writer – Kade Mackie – nzvisitorsbureau.comBand

 6. Hello everyone, it’s Shea Rutledge here!
  I work as a professional an essay writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing talent in high school. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my first semester of college.
  Ever since school, I have continued to work as a professional writer. I was hired by a writing company based in the United Kingdom. Since then, the dissertations that I have written have been sold around Europe and the United States.
  In my line of work, I have become accustomed to hearing, “Shea Rutledge, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can save their time.

  Academic Writer – Shea Rutledge – http://www.takebackyourschools.comCompany

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *